პუტინი: "რუსეთი კბილებს ჩამოუღებს ყველას, ვინც ეცდება, რაიმე მოაკბიჩოს"
პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის განცხადებით, რუსეთი "თავისი ეკონომიკის მილიტარიზაციის გზით არ მიდის, თუმცა ხისტ პასუხს გასცემს ყველას, ვისაც მის ტერიტორიაზე გაუჩნდება პრეტენზია".
«ყველა ცდილობს, გვიკბინოს ან რაიმე მოგვაკბიჩოს. მაგრამ მათ უნდა იცოდნენ, რომ ყველას ისე ჩამოვუღებთ კბილებს, კბენას ვეღარ შეძლებენ. ეს ცალსახაა და ამის გარანტია ჩვენი შეიარაღებული ძალებია" - განაცხადა პუტინმა.
მისივე თქმით, "ყველა დროში ერთი და იგივე მეორდებოდა - როგორც კი რუსეთი ძლიერდებოდა, მაშინვე ჩნდებოდა საბაბი მისი განვითარების შესაზღუდად".
"როგორც ერთმა ჩვენმა იმპერატორმა ბრძანა, "ჩვენი უკიდეგანობა ყველას აშინებს". სსრკ-ის დაშლის შემდეგაც კი, როცა პოტენციალის 1/3 დავკარგეთ, ვიღაცებისთვის რუსეთი მეტისმეტად დიდია. მართლაც, პოტენციალი კოლოსალურია, ჩვენი ტერიტორიაც ყველაზე დიდია მსოფლიოში. 146 მლნ ადამიანი – ეს თითქოს არც ისე ბევრია იმ ქვეყნებთან შედარებით, სადაც ასობით მილიონი ადამიანი სახლობს, თუმცა ეს მაინც ბევრად ითვლება. და ზოგიერთები საჯაროდაც კი ბედავენ იმის თქმას, აქაოდა, უსამართლოა, რომ მხოლოდ ერთ სახელმწიფოს - რუსეთს ეკუთვნოდეს ისეთი რეგიონის სიმდიდრე, როგორიც ციმბირიაო. უცნაურია, მოისმინო მსგავსი რამ, განსაკუთრებით - საჯაროდ, მაგრამ ფაქტია, რომ ესმოსაზრებები ჟღერს», – განაცხადა რუსეთის ლიდერმა.

Путин: Россия «зубы выбьет всем, кто попробует у нее что-то откусить»
Президент РФ Владимир Путин заявил, что Россия не идет по пути милитаризации своей экономики, но жестко ответит всем, кто попробует посягнуть на ее территории.
«Все нас хотят где-то укусить или чего-то от нас откусить, но они должны знать, те, кто собирается это сделать, что мы зубы выбьем всем так, чтобы они не могли кусаться. Это очевидно. И залог этому - развитие наших Вооруженных сил», – отметил, по сообщению "Радио Свобода", он.
«Во все времена происходит одно и то же. Как только Россия становится сильнее, сразу находятся поводы для того, чтобы ограничить ее развитие. Как сказал один из наших императоров, «нашей огромности боятся все», - сказал Путин на заседании оргкомитета «Победа».
Как пишет «Интерфакс», он отметил, что даже после развала Советского Союза, когда «одна треть потенциала была утрачена, все равно для кого-то Россия слишком велика».
«Действительно потенциал колоссальный, территория остается самой большой в мире. 146 миллионов человек – вроде бы не так много по сравнению с теми странами, где сотни миллионов граждан проживают, а то и за миллиард заходит, но все равно это считается много. И кто-то даже публично осмеливается говорить, что несправедливо якобы, что России принадлежат богатства такого региона, как Сибирь, – только одной стране. Странно слышать такие вещи, особенно публично, но они иногда звучат», – сказал президент РФ.