საქართველოში ჩადენილი მკვლელობა ზაქრო ქალაშოვისა და "მერაბ სუხუმსკის" დაპირისპირების მიზეზად იქცა
აპრილში საქართველოში შურისძიების მიზნით ჩადენილი მკვლელობა რუსეთის კრიმინალური სამყაროს ლიდერ ზაქრო ქალაშოვისა (იგივე შაქრო კალაშოვი) და აფხაზური კლანის თავკაც მერაბ ჯანგველაძის ("მერაბ სუხუმსკის") დაპირისპირების მიზეზად იქცა.
რუსული მედიის ცნობით, ინტერესთა კონფლიქტი ქალაშოვსა და ჯანგველაძესთან დაახლოებული "კანონიერი ქურდების" - ჯეირან კინწურაშვილისა (ქალაშოვის მხარდამჭერი) და მამუკა კვიჟინაძის (მერაბ სუხუმსკის მხარდამჭერი) დაპირისპირებამ გამოიწვია.
ხსენებული "კანონიერი ქურდები" თურქულ ტრაბზონში პირისპირ შეხვედრაზე შეთანხმდნენ, თუმცა შეხვედრა არ შედგა. გარკვეული დროის შემდეგ ჯეირანთან დაახლოებულმა პირებმა, რომლებიც შაქრო ქალაშოვის მხარდაჭერით სარგებლობდნენ, საქართველოში მამუკა კვიჟინაძის მეგობარი ჩაცხრილეს. თავად მამუკა ამის შემდეგ იტალიაში გაფრინდა "მერაბ სუხუმსკისთან".
«მერაბმა ახსენა, რომ შაქროს მხარდამჭერები სამართალდამცველი უწყებების ყოფილი თანამშრომლები არიან და ეს შესაძლოა, მომავალში ყველაზე გავლენიან "კანონიერ ქურდებს" შორის ცალკე საუბრის თემად იქცეს», – იუწყება რუსული მედია.
გასული წლის ოქტომბერში რუსეთში დანაშაულებრივ იერარქიაში უმაღლესი სტატუსის ფლობასთან დაკავშირებული პირველი განაჩენი იქნა გამოტანილი. სასამართლომ ამაში დამნაშავედ სცნო ქალაშოვთან დაახლოებული შალვა ოზმანოვი ("კუსო").
აპრილის ბოლოს კი მოსკოვის სასამართლომ 14-წლიანი სასჯელი შეუფარდა კახა გაზაევს, რომელსაც 2009 წლის ივლისში "კანონიერ ქურდ" ვიაჩესლავ ივანკოვის ("იაპონჩიკი") მკვლელობაში თანამონაწილეობა ედება ბრალად.

СМИ: убийство в Грузии обострило отношения между ворами в законе
Убийство из мести, совершённое в апреле в Грузии, столкнуло интересы лидера криминального мира России Захария Калашова, известного как Шакро Молодой, и лидера абхазского преступного клана Мераба Джангвеладзе, известного как Мераб Сухумский. Об этом сообщает издание Лента.ру.
По данным журналистов, к обострению отношений между Калашовым и Джангвеладзе привёл конфликт двух приближенных к ним воров в законе: Джейрана Кинцурашвили (сторонник Шакро Молодого) и Мамуки Квижинадзе (сторонник Мераба Сухумского).
Они договорились увидеться в турецком Трабзоне один на один, однако встреча не состоялась. Через некоторое время люди Джейрана, пользуясь поддержкой Шакро Молодого, застрелили в Грузии одного из друзей Мамуки. Сам он после этого улетел в Италию к Мерабу Сухумскому, - сообщает "Эхо Кавказа".
«Мераб упомянул, что подельники Шакро – бывшие сотрудники правоохранительных органов, что в будущем может стать предметом отдельного разговора между самыми влиятельными ворами в законе», – пишет Лента.ру.
В октябре минувшего года в России был вынесен первый приговор о занятии высшего положения в преступной иерархии. Суд признал в этом виновным Шалву Озманова (Кусо), одного из сподвижников Шакро Молодого.В конце апреля Савёловский суд Москвы приговорил к 14 годам строгого режима уроженца Абхазии Каху Газзаева. Он признал его соучастником убийства в июле 2009 года вора в законе Вячеслава Иванькова, более известного как Япончик.Сподвижника Деда Хасана Романа Кащаева в апреле экстрадировали в Россию из Польши. Сейчас он находится в СИЗО Ставрополя. Он известен также как Рома Краснодарский и Кощей.