ტომ კრუზმა მინიჭებული „ოქროს გლობუსის“ სამი ჯილდო უკან დააბრუნა
ამერიკელმა მსახიობმა ტომ კრუზმა „ჰოლივუდის უცხოური პრესის ასოციაციას“ „ოქროს გლობუსის“ სამი ჯილდო დაუბრუნა, რომელიც მას სხვადასხვა წელს მიენიჭა, - იუწყება Deadline.
"ამგვარად კრუზმა პროტესტი გამოხატა კინოპრემიის ჟიურის შემადგენლობაში ამერიკული საზოგადოების წარმომადგენელთა არასაკმარისი მრავალფეროვნების გამო. მანამდე ტელეკომპანია NBC-მ, რომელიც ტრადიციულად დაჯილდოების ცერემონიას აშუქებს, ამავე მიზეზით 2022 წელს ღონისძიების ტრანსლირებაზე უარი თქვა", – წერს გამოცემა.
კინოპრემიის გარშემო სკანდალი მას შემდეგ აგორდა, რაც გაზეთ Los Angeles Times-ში დაიწერა, რომ 87 ჟურნალისტიდან არცერთია ფერადკანიანი. ამის შემდეგ „ჰოლივუდის უცხოური პრესის ასოციაციასთან“ თანამშრომლობაზე უარი თქვეს Netflix-მა და Amazon-მა.

11/05/2021 07:24:34 World
Add Tom Cruise to the chorus of outrage against the Hollywood Foreign Press Association. Deadline hears that the actor today has delivered back to the HFPA the three Golden Globe trophies he has won over the years.
The trophies just sent to HFPA headquarters are the Best Actor prize he won for Jerry Maguire, the Best Actor prize he won for Born on the Fourth of July and the Best Supporting Actor prize he won for Magnolia. This is a new tack, but I wouldn’t be surprised if others follow his lead and that the reception area of the HFPA could be crammed with golden trophies.
Sources said this just happened, as the Golden Globes house of cards continues to crumble and NBC canceled next year’s broadcast. Cruise becomes the latest star to speak out, including Netflix, Amazon and NBC among others over the slow crawl the organization is making to reform its lack of diversity.