WSJ: აშშ-მა ავღანეთიდან გაყვანილი ჯარები შესაძლოა, უზბეკეთსა და ტაჯიკეთში განათავსოს
აშშ-ის ხელისუფლება ავღანეთიდან გაყვანილი ჯარების ცენტრალური აზიის ქვეყნებში, კერძოდ უზბეკეთსა და ტაჯიკეთში განთავსების შესაძლებლობას განიხილავს, - იუწყება "The Wall Street Journal" ამერიკის სამხედრო სარდლობაში თავის წყაროზე დაყრდნობით.
მისი ინფორმაციით, აშშ-ს სურს, ჯარის გაყვანის შემდეგაც განაგრძოს ავღანეთის მთავრობის მხარდაჭერა თალიბებისა და სხვა ექსტრემისტების შეკავების მიმართულებით, ამ მიზანს კი ყველაზე მეტად ავღანეთის მოსაზღვრე ქვეყნებში ჯარების განთავსება მიესადაგება. თუმცა რუსეთის საგრძნობი სამხედრო წარმოდგენილობა და რეგიონში ჩინეთის გავლენის ზრდა ცენტრალურ აზრიაში ამერიკული ბაზების განთავსების ამოცანას მნიშვნელოვნად ართულებს, - აღიარებენ ოფიციალური პირები.
სხვა ალტერნატივებად ამერიკული სარდლობა ჯარების სპარსეთის ყურის ქვეყნებში გადასროლას, ან რეგიონში ავიამზიდის განთავსებას განიხილავს.
როგორც პრეზიდენტმა ბაიდენმა განაცხადა, ამერიკული ჯარი ავღანეთს საბოლოოდ 2001 წლის 11 სექტემბრის ტერაქტების მე-20 წლისთავისთვის დატოვებს. თუმცა როგორც WSJ-ს წყარო ირწმუნება, ჯარების გაყვანა შესაძლოა, წინმსწრებად - უკვე 2021 წლის ივლისში დასრულდეს.

WSJ: выведенные из Афганистана войска США планируют разместить в Узбекистане и Таджикистане
Власти США рассматривают возможность размещения войск, выведенных из Афганистана, в странах Центральной Азии, а именно Узбекистане и Таджикистане. Об этом сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на источники в американском военном командовании.
По их словам, США хотят и после вывода войск продолжать поддерживать афганское правительство в сдерживании талибов и других экстремистов. Для этой цели больше всего подходит размещение войск в граничащих с Афганистаном странах. Однако значительное военное присутствие России и нарастающее влияние Китая в регионе затрудняют планы по созданию военных баз США в Центральной Азии, признают официальные лица.
В качестве других альтернатив американское командование готово рассмотреть вариант переброски войск в страны Персидского залива или размещения в регионе авианосца.
Как заявлял президент США Джо Байден, американские войска намерены окончательно покинуть территорию Афганистана к двадцатой годовщине терактов 11 сентября 2001 года. Источники WSJ утверждают, что вывод войск может завершиться с опережением намеченных сроков уже к июлю 2021 года.