ჟდანოვი ნავალნის "კორუფციასთან ბრძოლის ფონდის" საქართველოში გადასვლას უარყოფს
რუს ოპოზიციონერ ალექსეი ნავალნის მიერ დაფუძნებული "კორუფციასთან ბრძოლის ფონდის" საქართველოში გადასვლის შესახებ ინფორმაცია ფეიქია, - განუცხადა ტელეკომპანია "დოჟდს" ფონდის ხელმძღვანელმა ივან ჟდანოვმა.
"საქართველოში მართლაც ისვენებს ჩვენი რამდენიმე თანამშრომელი,მაგრამ ჩვენ მათ პირად ცხოვრებას არ ვაკონტროლებთ» - განაცხადა ჟდანოვმა.
ინფორმაცია ნავალნის ფონდის საქართველოში გადასვლის შესახებ რუსულმა გამოცემა РБК-მ წყაროზე დაყრდნობით გაავრცელა. მისი მონაცემებით, საქართველოში უკვე ჩავიდა ფონდის რამდენიმე თანამშრომელი, მათ შორის - გიორგი ალბუროვი, რუსლან შავედდინოვი და რამდენიმე ტექნიკური თანამშრომელი.
«ისინი [ფონდი - რედ.] სტუდიის ჩამოყალიბებას გეგმავენ, მთელი «Навальный LIVE» ან თბილისშია, ან მის შემოგარენში, საქართველოში გადააქვთ მოსკოვის სტუდიიდან ტექნიკაც, რათა იქიდან გავიდნენ ეთერში», - განაცხადა წყარომ.
მანამდე ტელეგრამ-არხმა SOTA თავის წყაროებზე დაყრდნობით გაავრცელა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ საქართველოში ნავალნის ფონდის 40-მდე საკვანძო თანამშრომელი გადაბარგდა. "მათ რუსეთი სამართლებრივი დევნისა და რეპრესიების საფრთხის ფონზე დატოვეს" - იუწყებოდა SOTA.

Иван Жданов: информация о переезде Фонда борьбы с коррупцией Навального в Грузию — фейк
Директор Фонда борьбы с коррупцией Иван Жданов заявил телеканалу «Дождь», что информация о переезде сотрудников в Грузию – фейк: «Там действительно отдыхает пара сотрудников ФБК, но мы не контролируем личную жизнь сотрудников».
Ранее о том, что Фонд борьбы с коррупцией Алексея Навального планирует вести эфиры из Грузии, сообщило российское издание РБК, со ссылкой на источник, "знакомый с ходом переезда". По словам источника, в Грузию уже переехали несколько представителей ФБК, в том числе Георгий Албуров, Руслан Шаведдинов и несколько технических сотрудников.
«Они [ФБК] планируют делать студию, весь «Навальный LIVE» в Тбилиси или окрестностях, они туда переправляют технику из московской студии «Навальный LIVE», чтобы там организовывать эфиры», - заявил источник.
Ранее Telegram-канал SOTA со ссылкой на свои источники сообщал, что в Грузию переехало около 40 ключевых сотрудников фонда Навального. Они якобы покинули России под угрозой уголовного преследования и продолжающихся репрессий.