ცხინვალი დავით ქაცარავას "არაკონსტრუქციული მიმართულებით გააქტიურებაში" ადანაშაულებს
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტი ქართული ანტისაოკუპაციო მოძრაობის "ძალა ერთობაშია" ლიდერ დავით ქაცარავას "არაკონსტრუქციული მიმართულებით გააქტიურებაში" ადანაშაულებს.
უნდა აღინიშნოს, რომ მანამდე ცხინვალში არაერთხელ შეაქეს ქაცარავა, რომელსაც «არასამთავრობო სექტორის პატრიოტულად განწყობილ წარმომადგენლად" მოიხსენიებდნენ. ოსურ უშიშროებაში მაშინ აცხადებდნენ, რომ ქაცარავა «კონსტრუქციულ, სამხრეთ ოსეთისთვის სასარგებლო საქმიანობას" ახორციელებდა, კერძოდ, "საქართველოს მოქალაქეებს სანდო ინფორმაციას აწვდიდა საზღვრის თაობაზე". ახლა კი იგივე ოსური უშიშროება თვლის, რომ «თბილისის რეჟიმმა დამოუკიდებელ არაკომერციულ ორგანოზაციებზე კონტროლი გააძლიერა».
«ბოლო დროს უშიშროების სახელმწიფო კომიტეტი აღნიშნული მოძრაობის საქმიანობის არაკონსტრუქციული მიმართულებით გააქტიურებას აფიქსირებს. მაგალითად, 21 აპრილს ქაცარავამ საზღვრის უშუალო სიახლოვეს რიგი საპროტესტო აქციების ორგანიზება განახორციელა. ამ დემარშების საბაბად ზნაურის რაიონში, დასახლებულ პუნქტ დევილეთის სიახლოვეს, საზღვრისპირა სასოფლო-სამეურნეო მიწების პერიმეტრზე ხანძარსაწინააღმდეგო ზოლის თხრის გეგმიური სამუშაოები იქცა», – ნათქვამია დე ფაქტო უწყების განცხადებაში.
მიმდინარე წლის 1 მარტს ოსურ უშიშროებაში განაცხადეს, რომ დავით ქაცარავა საქართველოს მოქალაქე ამირან მანთაშაშვილს დე ფაქტო საზღვრის კვეთაში დაეხმარა. თავად ქაცარავამ მაშინ სოცქსელში დაწერა, რომ როგორც წესი, "მარაზმატულ ბრალდებებს არ პასუხობს, თუმცა ოსური უშიშროების ეს მტკიცება განსაკუთრებით უნიჭო იყო".

Югоосетинский КГБ: Давид Кацарава активизировался «в неконструктивном направлении»
В КГБ самопровозглашенной республики Южная Осетия говорят, что лидер грузинского антиоккупационного движения «Сила в единстве» Давид Кацарава активизировался «в неконструктивном направлении».
Ранее в Цхинвали не раз хвалили Кацарава, называя его «патриотично настроенным представителем грузинского НПО-движения». По информации КГБ, он осуществлял «конструктивную и выгодную Южной Осетии деятельность». В частности, доводил до граждан Грузии достоверную информацию о прохождении де-факто границы.
Сейчас же югоосетинский КГБ считает, что «тбилисский режим усилил контроль над независимыми некоммерческими организациями», - сообщает "Эхо Кавказа".
«В последнее время КГБ фиксирует активизацию деятельности указанного движения в неконструктивном направлении. Так, с 21 апреля Д. Кацарава организовал ряд протестных акций в непосредственной близости к государственной границе Южной Осетии с Грузией. Поводом для этих демаршей явились плановые работы в населенном пункте Зиууат (Дзвилети – ред.) Знаурского района по пропашке противопожарной полосы по периметру сельскохозяйственных угодий, прилегающих к госгранице», – говорится в заявлении.
1 марта текущего года в КГБ заявили, что Давид Кацарава помог гражданину Грузии Амирану Манташашвили в пересечении де-факто границы. Кацарава тогда написал в соцсети, что обычно не отвечает на маразматические обвинения, однако данное утверждение КГБ, по его словам, отличалось бездарностью.