პენტაგონის განცხადებით, აშშ არ გეგმავს 22-ტონიანი უკონტროლო რაკეტის ჩამოგდებას, რომლის ჩამოვარდნასაც შაბათს ან კვირას ელოდებიან
07/05/2021 10:18:38 მსოფლიო
აშშ-ის თავდაცვის მდივანი ლოიდ ოსტინი აცხადებს, რომ შეერთებული შტატები არ გეგმავს 22-ტონიანი უკონტროლო რაკეტის ჩამოგდებას.
"ჩვენ ბევრი რამის გაკეთების შესაძლებლობა გვაქვს, თუმცა არ ვგეგმავთ რაკეტის ჩამოგდებას. ვიმედოვნებთ, იგი დედამიწაზე ისეთ ადგილზე ჩამოვარდება, სადაც ზიანს არავის მოუტანს. ვიმედოვნებთ, ეს იქნება ოკეანე, ან რაიმე მსგავსი ადგილი. რაკეტა სავარაუდოდ, შაბათს ან კვირას ჩამოვარდება. თუმცა ზუსტი დროის განსაზღვრა ამჟამად შეუძლებელია", – განაცხადა ოსტინმა.
მანამდე, ჩინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ინფორმაცია გაავრცელა და აღნიშნა, რომ ჩინური რაკეტის ნამსხვრევების უმეტესობა ატმოსფეროში შემოჭრისას დაიწვება და დიდი ალბათობით, რაიმე ზიანს არ გამოიწვევს.
რაკეტა, რომელიც პეკინმა კოსმოსური სადგურის გასაშვებად გამოიყენა, ახლა უკონტროლოდ გადაადგილდება.
რაკეტა სიგრძეში დაახლოებით, 30 მეტრია და 22 ტონას იწონის და კოსმოსში 29 000 კილომეტრი საათში სიჩქარით გადაადგილდება.
იგი იმდენად დიდია, რომ დედამიწის ატმოსფეროში შემოსვლისას შესაძლოა, მისი სრული წვა და დაშლა არ მოხდეს.

The US has no plans to shoot down the Chinese rocket due to crash down this weekend, defense secretary says
07/05/2021 10:18:38 World
The US has no plans to shoot down the remains of a Chinese rocket that's expected to enter the atmosphere uncontrolled this weekend, Defense Secretary Lloyd Austin said.
Austin told reporters: "We have the capability to do a lot of things, but we don't have a plan to shoot it down as we speak," The Guardian reported.
"We're hopeful that it will land in a place where it won't harm anyone. Hopefully in the ocean, or someplace like that," he added, according to The Guardian.
He said that the rocket is expected to come down between Saturday and Sunday. Exactly when and where it's going to land isn't clear.US Space Command, a branch of the US military, said it is tracking the fragments.
The Long March 5B rocket took off from China on April 29, and a big chunk is now heading back towards earth in an uncontrolled reentry.
The rocket's exact trajectory is not clear, as Insider's Marianne Guenot reported. The debris could fall as far north as New York or Beijing, and as far south as Wellington, New Zealand.
China said that most of it will be burned in the atmosphere and is not likely to cause any harm on Earth.