შავ ზღვაში მზარდი დაძაბულობის ფონზე კალიურანდი, ჰერბსტი და ბლენკი უკრაინა-საქართველოს შორის გაძლიერებული პარტნიორობის მნიშვნელობაზე მიუთითებენ
07/05/2021 09:35:40 პოლიტიკა, თავდაცვა
შავ ზღვის რეგიონში მზარდი დაძაბულობის ფონზე ევროპარლამენტარი მარინა კალიურანდი, ანალიტიკური საბჭოს ევრაზიული ცენტრის დირექტორი ჯონ ჰერბსტი და აშშ-ის "საგარეო პოლიტიკის კვლევის ინსტიტუტის“ უფროსი მკვლევარი სტივენ ბლენკი უკრაინასა და საქართველოს შორის გაძლიერებული პარტნიორობის მნიშვნელობაზე მიუთითებენ.
კერძოდ, ევროპარლამენტის სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობების დელეგაციის ხელმძღვანელი და ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარე მარინა კალიურანდი მიიჩნევს, რომ კიევსა და თბილისს შორის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის გაძლიერება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
"იმის გათვალისწინებით, რომ შავი ზღვის ირგვლივ დაძაბულობა იზრდება, თავდაცვა და უსაფრთხოება თანამშრომლობის გადამწყვეტი სფეროებია. თუმცა საქართველოსა და უკრაინას შორის პარტნიორობა ასევე უნდა მოიცავდეს უფრო „რბილ“ სფეროებს, როგორიცაა ეკონომიკა და ვაჭრობა. გარდა ამისა, მათ ერთად შეუძლიათ, იმუშაონ ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართულებით", – განაცხადა ევროპარლამენტარმა "აქცენტთან" საუბრისას.
უკრაინაში აშშ-ის ყოფილი ელჩი, ანალიტიკური საბჭოს ევრაზიული ცენტრის დირექტორი ჯონ ჰერბსტი "აქცენტთან" საერთო მიზნების კონტექსტში უკრაინისა და საქართველოს ინტერესების თანხვედრაზე ამახვილებს ყურადღებას:
საქართველომ და უკრაინამ დემოკრატიული გზით სვლა და დასავლეთისკენ მიმართული საგარეო პოლიტიკა აირჩიეს. შედეგად, ორივე ქვეყანა რუსეთის მხრიდან უკიდურესი ზეწოლის ობიექტი გახდა, მათ შორის, ვიხილეთ ომი და ტერიტორიის ოკუპაცია. საქართველოს და უკრაინას საერთო ინტერესები აქვთ, ერთობლივად იმუშაონ, რათა შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოებას შეუწყონ ხელი. მორიგი გადაკვეთის წერტილი ორივე ქვეყნისთვის NATO–სა და ევროკავშირთან უფრო მეტად დაახლოებისთვის გზების ძიებაა. გარდა ამისა, მათი საერთო ინტერესია, გაიზარდოს ზეწოლა მოსკოვზე, რათა დასრულდეს მათი ტერიტორიების ოკუპაცია და უკრაინის შემთხვევაში, დასრულდეს ომი დონბასში“.
"საგარეო პოლიტიკის კვლევის ინსტიტუტის“ უფროსი მკვლევარი სტივენ ბლენკი კი „აქცენტთან“ ამბობს“, რომ საერთო გამოწვევების წინაშე მყოფ ორივე ქვეყანას მხოლოდ მმართველობის სტილის გაუმჯობესებით აქვს თავდაცვის შანსი:
რა თქმა უნდა, ამ ორ სახელმწიფოს შეუძლია, ერთად იმუშაონ რუსეთთან ომების სამხედრო გაკვეთილების გაზიარებაზე, თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობასა და დაზვერვის მონაცემების გაზიარებაზე, თუმცა ყველაზე მნიშვნელოვანია, ორივე სახელმწიფომ გააგრძელოს რეფორმისა და დემოკრატიზაციის პროცესი, რაც ბოლო პერიოდში სერიოზულად შემცირდა. ორივე ხსენებული მიმართულებით მარცხი უფრო მეტ შესაძლებლობებს ქმნის რუსული დივერსიისთვის, რაც თავის მხრივ მეტ საფრთხეს უქმნის ორივე ქვეყნის ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს. მხოლოდ თავიანთი მმართველობის გაუმჯობესების საფუძველზე აქვთ საქართველოსა და უკრაინას NATO–სა და ევროკავშირში გაწევრიანების და რუსეთისგან თავდაცვის შანსი“.
ცნობისთვის: 15 აპრილს საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ უკრაინაში ვიზიტს გეგმავს. როგორც ცნობილია, ვიზიტის ფარგლებში ქართულ–უკრაინული მხარეები შავი ზღვის უსაფრთხოებასა და ამ მიმართულებით NATO–სა და ევროკავშირის მაღალი დონის შეხვედრებზე ერთობლივი მიზნების წარდგენაზე ფოკუსირდებიან.

Amid growing tensions in Black Sea region, Kaljurand, Herbst and Blank point out importance of strengthened Ukraine-Georgia partnership
07/05/2021 09:35:40 Politic, Defense
Amid growing tensions in the Black Sea region, MEP Marina Kaljurand, director of the Atlantic Council's Eurasia Center John E. Herbst and senior fellow at Foreign Policy Research Institute Stephen Blank have pointed out importance of a strengthened Ukraine-Georgia partnership.
“As tensions are rising around the Black Sea, security and military cooperation is a crucial domain, but partnership between Georgia and Ukraine should also encompass 'softer' areas – economy and trade, and their progress towards Euro-Atlantic integration.” Chair of the DSCA and Co-Chair of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Marina Kaljurand told the Accent.
Former US Ambassador to Ukraine, director of the Atlantic Council's Eurasia Center John Herbst emphasized the common interests of Ukraine and Georgia.
“Georgia and Ukraine are two countries that have embraced democracy and a western oriented foreign policy. As a result, they have both faced extreme pressure from Moscow, including war and the occupation of territory. They share an interest in working to enhance Black Sea security and seeking closer relations with NATO and the EU. They share an interest in increasing pressure on Moscow to end the occupation of their territory and, in Ukraine’s case, to end the war in Donbas”, he told the Accent.
According to senior fellow at Foreign Policy Research Institute Stephen Blank, most important is that both states continue their reform and democratization prospects that have seriously regressed.
“Undoubtedly these two states could work together on sharing military lessons of their wars with Russia, enhancing defense collaboration and intelligence sharing. But most important is that both states continue their reform and democratization prospects that have seriously regressed and the failure of which creates more opportunities for Russian subversion and threats to their integrity and sovereignty. It is only on this basis i.e. that they improve their own governance, that they stand a chance of NATO membership and EU membership and defense against Russia,” he told the Accent.
On April 15 Georgian President Salome Zurabishvili said she had planned to visit Ukraine. Later, a telephone conversation was held between the Presidents of Georgia and Ukraine. "The presidents of both countries stressed the importance of security in the Black Sea region and the need to present joint goals of Georgia and Ukraine at the NATO-EU high level meetings," the Georgian president's office said.