ბაიდენს პუტინთან უკრაინის მთლიანობის საკითხის განხილვა სურს
აშშ-ის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი გეგმავს, რუს კოლეგა ვლადიმირ პუტინთან პირადი შეხვედრისას უკრაინის საკითხი განიხილოს. ამის შესახებ მისმა მრჩეველმა ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში ჯეიკ სალივანმა განაცხადა.
მისივე თქმით, "ბატონ ბაიდენს რუსეთთან სტაბილური ურთიერთობები სურს".
«პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ესკალაციისკენ არ იღწვის და სტაბილურ ურთიერთობებს ისურვებდა. მან ვლადიმირ პუტინს ზაფხულში მესამე ქვეყანაში შეხვედრა და რიგი საკითხების განხილვა შესთავაზა, მათ შორის - უკრაინის მთლიანობის. აშშ მის პარტნიორებთან ერთად მტკიცედ უჭერს მხარს უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას და ამას ვაპირებთ მომავალშიც, მაგრამ ვგეგმავთ, ეს მაღალი დიპლომატიური არხების გამოყენებით განვახორციელოთ და არა ულტიმატუმების პუბლიკაციით»,— განაცხადა სალივანმა NBC-ს ეთერში.
ბაიდენმა პუტინს შეხვედრა 13 აპრილს შესთავაზა. 26 აპრილს აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონი და მოსკოვი სამიტის პირობებს ათანხმებენ. თავის მხრივ, რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-მდივანმა დიმიტრი პესკოვმა აღნიშნა, რომ მოსკოვს ოფიციალური პასუხი ჯერ არ გაუცია და ვაშინგტონის წინადადებას სწავლობს. საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა კი დაამატა, რომ ჯო ბაიდენის ინიციატივა "პოზიტიურად იქნა აღქმული"».

Байден на встрече с Путиным хочет обсудить Украину
Президент США Джо Байден намерен обсудить с президентом России Владимиром Путиным ситуацию на Украине при личной встрече, сообщил его советник по нацбезопасности Джейк Салливан. По его словам, господин Байден хочет стабильных отношений с Россией.
«Он сказал, что не стремится к эскалации, хотел бы стабильных отношений. Он предложил Владимиру Путину встретиться в третьей стране этим летом, обсудить ряд тем, в том числе целостность Украины... США вместе с другими партнерами также твердо стоят на защите суверенитета и целостности Украины. Мы и дальше собираемся это делать, но намерены осуществлять это по дипломатическим каналам высокого уровня, а не за счет публикации ультиматумов»,— сказал господин Салливан в эфире NBC.
Джо Байден предложил Владимиру Путину встретиться в ближайшие месяцы во время телефонных переговоров 13 апреля. 26 апреля госсекретарь США Энтони Блинкен сообщил, что Москва и Вашингтон согласовывают условия саммита. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отметил, что официального ответа не было и Москва изучает предложение. Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что инициатива Джо Байдена «позитивно воспринята».