რუსული ჯარი დისლოკაციის ადგილებზე ბრუნდება
რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ სამხრეთ და დასავლეთ სამხედრო ოლქებში წვრთნების დასრულების შესახებ განაცხადა და პირადი შემადგენლობების დისლოკაციის ადგილებზე დაბრუნების ბრძანება გასცა.
"ვთვლი, რომ მოულოდნელი შემოწმების მიზნები სრულადაა მიღწეული. ჯარებმა ქვეყნის საიმედო დაცვისუნარიანობის დემონსტრირება მოახდინეს. <...> ისინი რუსეთის საზღვრების სიახლოვეს ვითარების ნებისმიერ ცვლილებაზე ადექვატურად რეაგირებენ. აქ, ყირიმში, <...> დავამუშავეთ მოქმედებები ზღვისპირეთის დესანტსაწინააღმდეგო თავდაცვის მიმართულებით" - წერს შოიგუ.
სამხრეთ სამხედრო ოლქის 58-ე არმიის, ცენტრალური სამხედრო ოლქის 41-ე არმიის, საჰაერო-სადესანტო ძალების მე-7, 76-ე და 98-ე დივიზიები მუდმივი დისლოკაციის პუნქტებში 1 მაისისთვის დაბრუნდებიან, - აღნიშნა მინისტრმა და დასძინა, რომ "სარდლობამ გზაში ინციდენტები არ უნდა დაუშვას".
ყირიმში გამართულ წვრთნებში 10 000-ზე მეტმა სამხედრომ, 1,2 ათასმა ერთეულმა შეიარაღებამ და სამხედრო ტექნიკამ, მათ შორის სარაკეტო კომპლექსებმა "Бал" და "Бастион", მოიერიშეებმა "Иноходец", სწრაფმავალმა საპატრულო კატერებმა "Раптор" მიიღეს მონაწილეობა.
ჯარის საბრძოლო მზადყოფნის საკონტროლო შემოწმების დაწყების შესახებ მინისტრმა აპრილის დასაწყისში განაცხადა. ყირიმში გამართულ თათბირზე მან აღნიშნა, რომ "რეგიონში მნიშვნელოვნადაა გაზრდილი ნატო-ს სამხედრო და სადაზვერვო აქტივობა" და რომ "რუსი სამხედროები გულდასმით აკვირდებიან ალიანსის ქმედებებს დაგეგმილი სწავლება Defender Europe-ის წინ".
ბოლო რამდენიმეკვირის განმავლობაში უკრაინამ და დასავლეთის ქვეყნებმა არაერთგზის გამოთქვეს შეშფოთება ყირიმსა და დასავლეთ საზღვრებთან რუსეთის აგრესიული მოქმედების გამო. საპასუხოდ რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-მდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ "რუსეთის ჯარები ქვეყნის ტერიტორიის ფარგლებში გადაადგილდებიან, ეს მოქმედება არავის უქმნის საფრთხეს და არავის უნდა აღელვებდეს".

Шойгу объявил о возвращении войск с учений на юге и западе России
Министр обороны Сергей Шойгу объявил о завершении учений в Южном и Западном военных округах и распорядился вернуть личный состав в места дислокации.
"Считаю, что цели внезапной проверки достигнуты полностью. Войска продемонстрировали способность обеспечить надежную оборону страны. <...> Российские Вооруженные силы адекватно реагируют на все изменения обстановки вблизи российских границ. Здесь, в Крыму, <...> отработаны действия по противодесантной обороне морского побережья" - пишет Шойгу.
Глава Минобороны поставил задачу Генштабу, командующим войсками военных округов и ВДВ "провести детальный анализ и подвести итоги" проверки войск.
Личный состав 58-й армии Южного военного округа, 41-й армии Центрального военного округа, седьмой, 76-й и 98-й дивизий ВДВ вернутся в пункты постоянной дислокации к 1 мая, добавил министр. Он подчеркнул, что командующие должны не допустить происшествий в пути следования.
Кроме того, Шойгу распорядился поощрить отличившихся военнослужащих.
В учениях в Крыму приняли участие более десяти тысяч человек и 1,2 тысячи единиц вооружения и военной техники, в том числе береговые ракетные комплексы "Бал" и "Бастион", ударные беспилотники "Иноходец", быстроходные патрульные катера "Раптор".
О начале контрольных проверок боеготовности армии во всех военных округах Шойгу объявил в начале апреля. На совещании в Крыму он подчеркнул, что "в этом регионе значительно выросла военная и разведывательная активность НАТО". По словам министра, "российские военные внимательно отслеживают действия альянса в районе предстоящих учений Defender Europe, а одна из основных коалиционных группировок войск альянса развертывается в Причерноморье".
В последние недели Украина и страны Запада не раз заявляли о своей обеспокоенности в связи с усилением агрессивных действий России в Крыму и на западной границе. Комментируя ситуацию, пресс-секретарь президента Дмитрий Песков заявил, что "Россия перемещает войска в пределах своей территории, эти действия никому не угрожают и не должны никого волновать".