რა უძრავ ქონებას ფლობს საქართველოში რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს აფხაზური წარმომავლობის დეპუტატი ოთარ არშბა
20/04/2021 09:02:19 კონფლიქტები, ეკონომიკა
რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს წევრი, დეპუტატთა შემოსავლების კონტროლის, მანდატურ საკითხთა და ეთიკის კომისიის ხელმძღვანელი, მმართველი პარტია "ერთიანი რუსეთის" უზენაესი საბჭოს წევრი ოთარ არშბა და მისი მეუღლე მარინა ზენაიშვილი საქართველოში უძრავი ქონების 8 ობიექტს ფლობენ.
2020 წლის დეკლარაციაში, რომელიც სახელმწიფო სათათბიროს ოფიციალურ საიტზეა გამოქვეყნებული, მითითებულია, რომ აფხაზური წარმომავლობის დეპუტატს საქართველოში საერთო წილობრივ საკუთრებაში (1/2) აქვს 74,18 კვ.მ ფართის ბინა, ხოლო მისი მეუღლე 7 ობიექტს ფლობს: 20 318 კვ. მ საერთო ფართის 4 ნაკვეთს ინდივიდუალური საცხოვრებელი მშენებლობისათვის, ორ საცხოვრებელ სახლსა და ოთახს (საერთო ფართით 1506,38 კვ. მ).
დეპუტატის დეკლარირებული წლიური შემოსავალი 2020 წელს 17 434 672,38 რუბლს (დაახლოებით 229 ათას დოლარს) შეადგენდა.
ღია წყაროებიდან მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, არშბა სოხუმში დაიბადა, ბავშვობა კი ბათუმში გაატარა. 1994 წლამდე მსახურობდა სახელმწიფო უშიშროების ორგანოებში, რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატია 2003 წლიდან.
2021 წლის 12 აპრილს ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ხელი მოაწერა ბრძანებულებას "აფხაზეთსა და რუსეთის ფედერაციას შორის სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების განმტკიცებაში შეტანილი დიდი წვლილისთვს" ოთარ არშბას II ხარისხის «Ахьдз-Апша» ორდენით დაჯილდოების თაობაზე.
2015 წელს მედია ბათუმში 4-ვარსკვლავიანი სასტუმრო Colosseum Marina-ს გახსნის შესახებ იუწყებოდა. ობიექტი საქართველოს მაშინდელმა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმაც დაათვალიერა. მან მადლობა გადაუხადა დეპუტატის ქალიშვილ ინგა არშბასა და მის ოჯახს ბათუმში განხორციელებული ინვესტიციებისათვის.
«მინდა, ამ ოჯახის პატრიოტიზმი აღვნიშნო. ისინი არიან პიონერები, რომლებმაც ბათუმში ინვესტიციების ჩადება ჯერ კიდევ 15 წლის წინ დაიწყეს და მოხარული ვარ, რომ ამ პროექტის განხორციელების მოწმენი გავხდით», – განაცხადა ღარიბაშვილმა.

Депутат Госдумы Отари Аршба и его супруга владеют в Грузии восемью объектами недвижимости
Депутат Госдумы РФ, глава думской комиссии по вопросам контроля за доходами депутатов, мандатным вопросам и этике, член Высшего совета партии «Единая Россия» Отари Аршба и его супруга Марина Зенаишвили владеют в Грузии восемью объектами недвижимости.
В декларации за 2020 год, опубликованной на сайте Госдумы, указано, что у депутата в Грузии в общей долевой собственности (1/2 часть) находится квартира площадью 74,18 кв. м. В собственности супруги же семь объектов: четыре земельных участка под индивидуальное жилищное строительство (общая площадь – 20 318 кв.м), два жилых дома и комната (общая площадь – 1506,38 кв.м.), - сообщает "Эхо Кавказа".
Декларированный годовой доход депутата за 2020 год – 17 434 672,38 рублей (около 229 тысяч долларов США).
По информации из открытых источников, Аршба родился в Сухуми, а детство провел в Батуми. Служил в органах государственной безопасности до 1994 года, депутат Госдумы РФ – с 2003 года.
12 апреля 2021 года президент самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания подписал указ о награждении Отари Аршба орденом «Ахьдз-Апша» II степени – «За большой вклад в укрепление межгосударственных отношений между Республикой Абхазия и Российской Федерацией».
В 2015 году СМИ сообщили об открытии в Батуми четырехзвездочной гостиницы Colosseum Marina. Объект осмотрел премьер Грузии Ираклий Гарибашвили (он сейчас вновь возглавляет правительство), поблагодарив Ингу Аршба (дочь Отари) и её семью за осуществленные в Батуми инвестиции.
«Я хочу отметить патриотизм этой семьи. Они являются одними из пионеров, которые начали вкладывать инвестиции в Батуми еще 15 лет назад и я рад, что мы стали свидетелями осуществления данного проекта», – заявил тогда Гарибашвили.