მამა ანდრია სარია შესაძლოა, მღვდელმსახურებიდან განკვეთონ
02/04/2021 11:12:21 საზოგადოება
მამა ანდრია სარია შესაძლოა, მღვდელმსახურებიდან განკვეთონ.
როგორც საპატრიარქოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა ანდრია ჯაღმაიძემ განემარტა, რომ მამა ანდრიას მიერ გაკეთებული შეურაცხმყოფელი განცხადებები ექვემდებარება მღვდელმსახურებიდან განკვეთას და აღნიშნა, რომ კომისია დასკვნას დადებს მღვდელმსახურებიდან მისი განკვეთის შესახებ, რომელზეც გადაწყვეტილება პატრიარქმა უნდა მიიღოს.
„საქართველოს საპატრიარქოში დღეს შედგა მუდმივმოქმედი ეპარქიული კომისიის სხდომა, რომელიც განიხილავს სხვადასხვა საკითხს. დღეს სხდომაზე მოწვეული იყო მღვდელმონაზონი ანდრია სარია. მას განემარტა, რომ მის მიერ გაკეთებული შეურაცხმყოფელი განცხადებები ექვემდებარება მღვდელმსახურებიდან განკვეთას. იცით, რომ მამა ანდრია სარიას მიეცა ადრე შენიშვნა. შემდგომში, შენიშვნის შემდეგ, შეუჩერდა მღვდელმსახურება და ზუსტად იგივე ქცევების გამო, დღეს შედგა კომისია. როგორც მოგახსენეთ, მისი საქციელი ექვემდებარება განკვეთას. კომისია მიიღებს დასკვნას და რადგანაც კომისია გადაწყვეტილებას არ იღებს, რეაგირებისთვის ეს დასკვნა გადაეცემა პატრიარქს. ეს არის დღევანდელი შეხვედრის შინაარსი. მღვდელმსახურებიდან განკვეთა – ეს არის დასკვნა, რომელსაც დადებს კომისია. გადაწყვეტილება პატრიარქმა უნდა მიიღოს“, – განაცხადა ანდრია ჯაღმაიძემ.
შეგახსენებთ, რომ სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია მეორის ბრძანების თანახმად, მღვდელმონაზონ ანდრია სარიას მღვდელმოქმედება 20 იანვარს აეკრძალა.