სომხეთში ჟურნალისტზე თავდასხმის შემდეგ მინისტრი გადადგა
სომხეთის მაღალტექნოლოგიური მრეწველობის მინისტრი აკოფ არშაკიანი თანამდებობიდან გადადგა მას შემდეგ, რაც ჟურნალისტს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა და კომპიუტერი დაუზიანა.
ინციდენტი, რომელიც 19 მარტს ერევნის ერთ-ერთ კაფეში მოხდა, ვიდეორგოლის სახით სოცქსელებში გავრცელდა. კადრებში ჩანს, რომ ჟურნალისტი ჩართული კამერით უახლოვდება მინისტრის მაგიდას და ეკითხება, "რატომ სადილობს სამუშაო საათებში". არშაკიანი პასუხობს, რომ "ყოველთვის მუშაობს". ჟურნალისტი "ფიქსირებულ სამუშაო საათებს" შეახსენებს, რის შემდეგაც მინისტრი მის კვალდაკვალ კაფეს მეორე სართულზე ადის, ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებს და კომპიუტერს მაგიდიდან უგდებს.
31 მარტს 35 წლის მინისტრმა საზოგადოებას გადადგომის შესახებ სოცქსელში გავრცელებული განცხადებით ამცნო, რომელშიც აღნიშნავს, რომ "თანამდებობის პირის მხრიდან სხვა მოქალაქის მიმართ ძალადობას მიუღებლად მიიჩნევს" და რომ "სომხეთმა უნდა აშენოს საზოგადოება ძალადობის გარეშე".

Министр в Армении ушел в отставку после нападения на журналиста в кафе
Министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян накануне подал в отставку после того, как ударил журналиста и сбросил со стола его компьютер. Инцидент произошел 19 марта, отставка – 31 марта, передает Армянская служба Радио Свобода.
«Как гражданин Республики Армения, считаю неприемлемым применение насилия со стороны должностного лица в отношении другого гражданина. Мы должны двигаться по пути формирования общества без насилия», – заявил 35-летний чиновник в Фейсбуке. На его место 1 апреля был назначен губернатор Тавушской области.
Инцидент с нападением произошел в кафе в Ереване. Журналист с включенной камерой подошел к обедающему министру и спросил его, почему тот не работает в рабочее время.
Министр ответил ему, что работает всегда, журналист в ответ заявил, что у чиновников есть фиксированное рабочее время. После этого Аршакян поднялся вслед за журналистом на второй этаж кафе, ударил его и столкнул его компьютер на диван.