გამყრელიძის თქმით, "ფაიზერით" აცრის მსურველი 9000 ადამიანიდან დაახლოებით, 1800 არის მედიკოსი, დანარჩენი კი – 65 წელს ზემოთ ასაკის მოქალაქეები
26/03/2021 11:27:26 საზოგადოება
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის ამირან გამყრელიძის ინფორმაციით, დღევანდელი მონაცემებით, „ფაიზერით“ აცრის რიგში 9000 ადამიანია.
მისივე თქმით, "ფაიზერით" აცრის მსურველი 9000 ადამიანიდან 20 % (1800 პირი) არის სამედიცინო პერსონალი, დანარჩენი კი - 65 წელს ზემოთ ასაკის მოქალაქეა.
რაც შეეხება "ასტრაზენეკას", დღევანდელი მონაცემებით, ამ ვაქცინით აცრის მოლოდინში 2000-მდე ადამიანია.
„გუშინ ინტენსიურად ჩაეწერნენ როგორც 65 წელს ზემოთ, ისე ჩემი კოლეგები და მოლოდინის რიგში მომავალი 2 კვირის განმავლობაში არის 11 273 ადამიანი, ვინც არის დარეგისტრირებული ერთიან პორტოლზე, რომ მომავალი 2 კვირის განმავლობაში აიცრას. „ფაიზერი“ საკმარისი იქნება 14 000 ადამიანისთვის. დღევანდელი მონაცამებით, დაახლოებით, 2000-მდე ადამიანი არის რიგში „ასტრაზენეკაზე“ და 9000 ადამიანი არის რიგში „ფაიზერზე“ - განაცხადა გამყრელიძემ.
ამ ეტაპისთვის ქვეყანაში ხელმისაწვდომია "ასტრაზენეკას" და "ფაიზერის" ვაქცინები. ვაქცინის გაკეთების შესაძლებლობა მედპერსონალსა და 65 წელს ზევით ადამიანებს აქვთ. მათ ვაქცინის არჩევა შეუძლიათ.