ცხინვალი: "ჰააგის სასამართლო სამხრეთ ოსეთის მაცხოვრებლებთან არაოფიციალურ კონტაქტებს ამყარებს»
ცხინვალი ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მუშაობის "ცალმხრივ და ტენდენციურ მეთოდებს" უწუნებს. ადგილობრივი საზოგადოებრივი ორგანიზაციები «Адæмы Ныфс» და «Единая Алания» ირწმუნებიან, რომ სასამართლო "2008 წლის აგვისტოს ტრაგიკული მოვლენების შესახებ ტენდენციური ინფორმაციის არაოფიციალური გზებით შეგროვებას ცდილობს".
«სასამართლოს გამომძიებლები სამხრეთ ოსეთის მაცხოვრებლებთან არაოფიციალურ კონტაქტებს ამყარებენ, საქართველოში კი «დაზარალებულთა ფონდს" ქმნიან, რომელიც "2008 წლის აგვისტოს ომის მსხვერპლთა დახმარების" ჯამში 600 000-ევროიანი პროგრამის რეალიზებას ითვალისწინებს, ცდილობენ, შეაგროვონ და დოკუმენტებში ასახონ მონაცემები რუსი სამშვიდობოებისა და სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეების კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების თაობაზე, ჩვენი რესპუბლიკის მოქალაქეებს "კომპენსაციის" საფარქვეშ სთავაზობენ ფულად თანხებს სასამართლოსთვის საინტერესო ინფორმაციის მიწოდების სანაცვლოდ. ამასთან, მონაცემები ქართული მხარის რეალური სამხედრო დანაშაულების შესახებ გამომძიებლებს არ აინტერესებთ. ისინი ავლენენ ინტერესს დახურული ხასიათის დოკუმენტების მიმართაც, რაც ჯაშუშობის მცდელობად შეიძლება, შეფადეს», – ნათქვამია განცხადებაში.
ავტორები საქართველოს წარმომადგენლის - გოჩა ლორთქიფანიძის ჰააგის სასამართლოს მოსამართლედ არჩევაზეც ამახვილებენ ყურადღებას: «როგორ უნდა იყოს ის და მისი ამრჩევი ადამიანები ობიექტურები იმ კონფლიქტის განხილვისას, რომელიც საქართველოს ეხება?!», – ნათქვამია განცხადებაში.
ცხინვალში აღნიშნავენ იმასაც, რომ საერთაშორისო სასამართლო, "იქექება რა 2008 წლის მოვლენებში, ფაქტობრივად აღვივებს რეგიონში ჩამქრალ კონფლიქტს».
ცნობისთვის: 2020 წლის 1 დეკემბერს ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ნდობის ფონდმა განაცხადა, რომ მიღებულია გადაწყვეტილება რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის შედეგად დაზარალებულთა დახმარების პროგრამის რეალიზების შესახებ.
თბილისმა ჰააგის სასამართლოს რუსეთის წინააღმდეგ სარჩელით 2008 წელსვე მიმართა. 2016 წლის იანვარში წინასწარი წარმოების პალატამ პროკურორ ფატუ ბენსუდას მიმართვის საფუძველზე თანხმობა განაცხადა, გამოძიებულ იქნას ქართული, რუსული და ოსური მხარეების შესაძლო სამხედრო და ადამიანურობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულები ომამდელ, ომისა და ომის შემდგომ პერიოდებში – 2008 წლის 1 ივლისიდან 2008 წლის 10 ოქტომბრის შუალედში.

Цхинвали: Гаагский суд «устанавливает неофициальные контакты с жителями Южной Осетии»
В самопровозглашенной республике Южная Осетия критикуют Международный уголовный суд (МУС) – за «однобокие и тенденциозные методы работы». В заявлении общественных организаций «Адæмы Ныфс» и «Единая Алания» говорится, что суд пытается осуществить «неофициальный сбор тенденциозной информации о трагических событиях августа 2008 года», - сообщает "Эхо Кавказа".
«Следователи суда устанавливают неофициальные контакты с жителями Южной Осетии, открывают в Грузии «Фонд пострадавших МУС», предусматривающий реализацию программы помощи жертвам «войны августа 2008 г.» на общую сумму в размере 600 тысяч евро, пытаются собрать и задокументировать сведения о противоправных действиях граждан Южной Осетии и российских миротворцев, предлагают гражданам РЮО под видом «компенсаций» за предоставление интересующей Международным уголовным судом (МУС) информации денежные выплаты. При этом сведения о реальных военных преступлениях грузинской стороны следователей не интересует. Также следователи Международного уголовного суда (МУС) проявляют интерес к югоосетинским документам закрытого характера, что можно трактовать как попытку шпионажа», – говорится в заявлении.
Общественники указывают и на избрание представителя Грузии Гочи Лорткипанидзе судьей Международного уголовного суда. «Как он и люди, его избравшие, смогут быть объективными в рассмотрении конфликта, касающегося Грузии?», – сказано в заявлении.
В Цхинвали также говорят, что международный суд, вороша события 2008 года, «фактически подогревает затухший конфликт в регионе».
Отметим, что фонд доверия пострадавших Международного уголовного суда (МУС) в Гааге заявил 1 декабря 2020 года, что принято решение о реализации Программы помощи жертвам российско-грузинской войны 2008 года.
Тбилиси обратился в МУС с иском против России в 2008 году. В январе 2016 года палата предварительного производства после запроса прокурора Бату Бенсуды дала согласие на то, чтобы МУС начал расследование возможных военных преступлений и преступлений против человечности, которые могли быть совершены грузинской, югоосетинской и российскими сторонами перед, во время и после военных действий – в период с 1 июля 2008 года по 10 октября 2008 года. Летом 2021 года Бенсуда должна освободить место для преемника.