რუსეთის მოქალაქემ მასკის გიგაფაბრიკაზე კიბერთავდასხმის განხორციელება აღიარა
აშშ-ში მყოფმა რუსეთის მოქალაქემ ილონ მასკის კომპანია "ტესლას" კუთვნილ "გიგაფაბრიკა 1"-ზე კიბერშეტევის განხორციელება აღიარა.
საგამოძიებო მასალების თანახმად, ხსენებული პირი კომპანიის თანამშრომლის 1 მლნ დოლარად მოსყიდვას ცდილობდა, რათა ამ უკანასკნელს კომპიუტერულ ქსელში საზიანო პროგრამული უზრუნველყოფა დაენერგა.
27 წლის ეგორ კრიუჩკოვი 2020 წლის აგვისტოში დააკავეს. იგი ჰაკერების იმ დაჯგუფების წევრია, რომელსაც ილონ მასკის კომპანიისგან გამოსასყიდის მიღება ჰქონდა დაგეგმილი.
თავად მასკი მაშინ კიბერშეტევას "სერიოზულად" აფასებდა.
აშშ-ის იუსტიციის სამინისტროს ცნობით, კრიუჩკოვს განაჩენს 10 მაისს გამოუტანენ.
Tesla-ს ქარხანა ნევადაში საავტომობილო კომპანიისთვის აკუმულატორებს ამზადებს. პანდემიამდე საწარმოში 10 ათასზე მეტი ადამიანი მუშაობდა.

Россиянин в США признал себя виновным в организации кибератаки на Гигафабрику Маска
Россиянин в США признал себя виновным в участии в попытке кибератаки на завод "Гигафабрика 1" компании Tesla в Неваде. Он пытался подкупить сотрудника предприятия за миллион долларов, чтобы тот внедрил вредоносное программное обеспечение в его компьютерную сеть.
27-летний выпускник СПбПУ Егор Крючков был арестован в августе 2020 года. Следствие предполагает, что он — часть организованной группы хакеров, которая рассчитывала получить выкуп с компании Илона Маска, - сообщает "Радио Свобода".
Сам Маск в твиттере называл атаку "серьёзной". Завод Tesla в Неваде производит аккумуляторы для автомобилей компании. До пандемии на нём работали больше 10 тысяч человек. Как сообщается на сайте министерства юстиции США, приговор Крючкову должен быть вынесен 10 мая.