კრემლსა და კადიროვს შორის ვითარება იძაბება
კრემლსა და ჩეჩნეთის რესპუბლიკის მის მიერ ხელდასმულ ლიდერს - რამზან კადიროვს შორის ვითარება იძაბება. კადიროვმა პუტინის ხელისუფლებას ჩეჩნეთის ომი შეახსენა მას შემდეგ, რაც კრემლმა უარი განუცხადა ჩეჩნეთის ოდიოზურ ლიდერს, იგი "ჟურნალისტებისგან დაეცვა".
"თუ ვინმეს მიავიწყდა, მინდა, შევახსენო ჩეჩნეთის ომი, ის ათეულობით ათასი ადამიანი, რომელიც რუსეთის შემადგენლობაში ჩეჩნეთის დაბრუნებას შეეწირა" - განაცხადა კადიროვმა, "Новая газета"-ს ჟურნალისტებს კი "საკუთარ დივერსიულ პუბლიკაციებში ჩახრჩობა" უწინასწარმეტყველა.
ასეთი იყო კადიროვის რეაქცია კრემლის პრეს-მდივნის დიმიტრი პესკოვის უარზე, ის და ახმატ კადიროვის სახელობის პოლკის მებრძოლები "ჟურნალუსტების თავდასხმებისგან" დაეცვა.
"დღეს ჩვენ ყირიმის რუსეთის შემადგენლობაში დაბრუნების მე-7 წლისთავს აღვნიშნავთ [უკრაინა და დასავლეთის ქვეყნები ყირიმს ანექსირებულად მიიჩნევენ - რედ]. ეს საზეიმო თარიღია. ზუსტად ასევე არ გვაქვს უფლება, დავივიწყოთ ჩეჩნეთის რესპუბლიკის შესახებ, რომელმაც მძიმე გზა განვლო რუსეთის შემადგენლობაში სრულფასოვანი დაბრუნებისთვის. ამ გზაზე ათობით ათასი ადამიანი დაიღუპა, ასობით ათასი დაინვალიდდა, ათასობით ადამიანი უგზო-უკვალოდ გაქრა. ვინ უნდა დაიცვას მათი უფლებები, თუ მოსკოვის ცენტრში დასავლეთის აგენტები სხედან და ჩვენი ხალხის ქაოსის მორიგ მორევში დაბრუნებაზე ოცნებობენ?!" – წერს კადიროვი თავის ტელეგრამ-არხზე.
ჩეჩნეთის ლიდერმა ასევე უპასუხა პესკოვის განცხადებას იმის შესახებ, რომ "ჟურნალისტების უსაფრთხოება ხელშეუხებელი უნდა იყოს". "ვერ ვხედავ საფრთხეს მედიის წარმომადგენლებისათვის, რადგან "Новая газета"-ს თანამშრომლები მედიის წარმომადგენლები არ არიან! ნებისმიერ მეტ-ნაკლებად მოაზროვნე ადამიანს ესმის, რომ ისინი არა ჟურნალისტები, არამედ დასავლეთის ქვეყნების სპეცსამსახურების აგენტები არიან, რომლებიც დაუსჯელობის შედეგად ყოველგვარ ზღვარს გასცდნენ. ამერიკის ხელისუფლება ხშირად აწესებს ანტირუსულ სანქციებს სწორედ ასეთი ლიბერალური გამოცემების ჩაწოდებით. ჩეჩნეთში ადამიანის უფლებების დარღვევის თემაზე პუბლიკაციების გახშირების მიზეზი "Новая газета"-ს ვერშეგუებაა იმ ფაქტთან, რომ რეგიონში ტერორიზმი ერთხელ და სამუდამოდ განადგურდა, რომ აქ მშვიდობამ, წესრიგმა და სრულმა უსაფრთხოებამ დაისადგურა - სურს ეს დასავლეთს თუ არა. ისინი ჩაიხრჩობიან საკუთარ დივერსიულ პუბლიკაციებში, მაგრამ ჩეჩნეთში სტაბილურობის დარღვევას ვერ მიაღწევენ" - წერს კადიროვი.
"Новая газета"-მ წლის დასაწყისიდან უკვე მეორე საგამოძიებო მასალა გამოაქვეყნა, რომელიც ჩეჩნეთში მასობრივ მკვლელობებზე მიუთითებს. ჟურნალისტების მონაცემებით, 2016-2017 წლებში რესპუბლიკაში ათობით მოქალაქე დააკავეს, რომელთა დიდი ნაწილი შემდგომში ახმატ კადიროვის სახელობის პოლკის სპორტდარბაზში სიკვდილით დასაჯეს. ამას პოლკის ყოფილი წევრიც ადასტურებს, რომელიც დაკავებულებს დარაჯობდა.
ამ პუბლიკაციების შემდეგ ჩეჩნეთის ხელისუფლებამ გამოცემის წინააღმდეგ საინფორმაციო კამპანია გააჩაღა. 17 მარტს ჩეჩნეტის საზოგადოებრივმა პალატამ რუსეთის ხელისუფლებისადმი მიმართვა გაავრცელა, რომელშიც "მებრძოლების ჟურნალისტების ცილისმწამებლური თავდასხმებისგან დაცვას" ითხოვს. იმავე დღეს გროზნოში კადიროვის მხარდამჭერი მიტინგი მოეწყო, 18 მარტს კი ქალაქის ცენტრში ხსენებული პოლკის მებრძოლები გამოიყვანეს და მათი ვიდეომიმართვ ჩაწერეს: ერთ-ერთი მათგანი, მიმართავს რა პრეზიდენტ პუტინს, გამოცემის თანამშრომლებს შურისძიებით ღიად ემუქრება.
თავის მხრივ, კრემლმა ჩეჩნეთიდან მუქარის, თხოვნისა და საჩივრების საპასუხოდ ურჩია რესპუბლიკისა და საკუთრივ პოლკის ხელმძღვანელობას, ცილისწამების ბრალდებით სასამართლოს მიმართონ. "არსებობს იურიდიული პროცედურები და ინსტრუმენტები, რომლებიც უნდა გამოიყენოთ", – განაცხადა დიმიტრი პესკოვმა და დასძინა,რომ "ჟურნალისტების უსაფრთხოება ხელშეუხებელი უნდა იყოს".
თავად "Новая газета"-ში განაცხადეს, რომ მზად არიან, მუშაობა შეწყვიტონ, თუ ჩეჩნეთში ადამიანის უფლებების მასობრივი დარღვევა შეწყდება.
აღსანიშნავია, რომ 2000-იან წლებში რუსეთში ამ გამოცემის რამდენიმე ჟურნალისტი მოკლეს, მათ შორის - ანა პოლიტკოვსკაია, რომელიც ჩეჩნეთის ომის თემატიკას აშუქებდა და რამზან კადიროვთანაც ჩაწერა ინტერვიუ, რომელიც იმხანად თავის პოლიტიკურ კარიერას იწყებდა.
2021 წელს ჩეჩნეთში რესპუბლიკის ლიდერის არჩევნებია დაგეგმილი. მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად, ეს ბოლო ჯერია, როცა რამზან კადიროვს - მმართველი პარტია "ერთიანი რუსეთის" უზენაესი საბჭოს წევრსა და რუსეთის ფედერაციის გმირს, კენჭისყრა შეუძლია. გამარჯვების შემთხვევაში ისჩეჩნეთს 2025 წლამდე უხელმძღვანელებს.
პირველად კადიროვი ჩეჩნეთის ლიდერად პრეზიდენტ პუტინის ბრძანებით 2007 წელს დაინიშნა. 2016 წლის არჩევნებზე მან, ოფიციალური მონაცემებით, ხმათა 97,94% დააგროვა.

Кадыров напомнил Кремлю о чеченской войне после отказа защитить его от журналистов
Рамзан Кадыров напомнил Кремлю о "десятках тысяч погибших" за возвращение Чечни в состав России и пригрозил журналистам "Новой газеты", что они "захлебнутся в своих диверсионных публикациях". Так глава республики отреагировал на отказ пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова защитить его и бойцов полка имени Ахмата Кадырова от "нападок" со стороны СМИ, - сообщает "Кавказ.Реалии".
"Сегодня мы празднуем семилетие воссоединения Крыма с Россией (Украина и страны Запада признали присоединение полуострова в 2014 году аннексией – прим.ред.). Это праздничная дата. Точно также мы не имеем права забывать и про Чеченскую Республику. Она прошла очень тяжелый путь для полноценного возвращения в состав России. Десятки тысяч людей погибли на этом пути, сотни тысяч остались инвалидами, тысячи пропали без вести. Кто должен защищать их права, если в центре Москвы сидят западные агенты, которые мечтают ввергнуть наш народ в очередную пучину хаоса?" – написал Рамзан Кадыров в своем телеграм-канале 18 марта.
Глава Чечни также ответил Пескову на его заявление о том, что "безопасность журналистов должна быть абсолютно непререкаема". По словам Кадырова, он не видит угрозы для сотрудников СМИ, поскольку журналисты "Новой газеты" таковыми не являются.
"Мало-мальски мыслящему человеку понятно, что сотрудники "НГ" являются распоясавшимися от безнаказанности агентами известных западных служб, а не журналистами. Американские власти часто применяют антироссийские санкции с подачи таких якобы либеральных газет", – возразил Кадыров пресс-секретарю президента.
По мнению главы Чечни, причина многочисленных публикаций о нарушении прав человека в республике заключается в том, что "в "Новой Газете" никак не могут смириться с мыслью", что в регионе "окончательно и бесповоротно покончено с терроризмом".
"Здесь мир, порядок и полная безопасность, хотят этого в "НГ" или нет. Они захлебнутся в своих диверсионных публикациях, но не смогут нарушить стабильность в ЧР", – пригрозил Кадыров журналистам.
"Новая газета" в этом году опубликовала уже два расследования, свидетельствующих о массовых казнях в Чечне. По данным журналистов, в 2016-2017 годах в республике были задержаны десятки местных жителей, многие из которых затем были убиты в подвале спортзала полка специального назначения МВД Чечни имени Ахмата Кадырова. В качестве доказательства казней "Новая газета" привела показания бывшего сотрудника полка, который охранял задержанных.
После публикации этих сведений власти Чечни организовали информационную кампанию против "Новой газеты". 17 марта открытое обращение на имя президента России с требованием защитить чеченских бойцов от "клеветнических" публикаций издания опубликовала Общественная палата Чечни. В тот же день в Грозном был организован митинг в защиту главы Чечни. 18 марта в столице республики выстроили вооруженных бойцов полка Ахмата Кадырова. Один из них, обращаясь к Владимиру Путину, напрямую пригрозил журналистам "Новой газеты" расправой.
В Кремле в ответ на жалобы, просьбы и угрозы из Чечни посоветовали руководству республики и полка имени Ахмата Кадырова обратится в суд, если они считают информацию "Новой газеты" клеветой.
"Существуют юридические процедуры и инструменты, которые можно и нужно задействовать", – заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, отметив при этом, что "безопасность журналистов должна быть абсолютно непререкаема".
В самой "Новой газете" заявили, что готовы прекратить свою работу в ответ на гарантии прекращения нарушений прав человека в Чечне.
В 2000-х годах в России были убиты сразу несколько журналистов "Новой газеты". В их числе Анна Политковская, которая освещала войну в Чечне и брала интервью у начинавшего тогда свою политическую карьеру Рамзана Кадырова.В 2021 году в Чечне запланированы выборы главы республики. Согласно действующему законодательству, это последний раз, когда Рамзан Кадыров – член Высшего совета партии "Единая Россия" и герой Российской Федерации – может баллотироваться на пост руководителя региона. В случае победы Кадырова на голосовании он будет возглавлять Чечню до 2025 года. Впервые главой республики он был назначен указом президента Владимира Путина в 2007 году. На выборах в 2016 году, по официальным данным, Рамзан Кадыров набрал 97,94% голосов.