კადიროვი: "ბაიდენმა ქვეყანა კი არ უნდა მართოს, უნდა იმკურნალოს"
ჩეჩენთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმული ლიდერი რამზან კადიროვი აშშ-ის პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის ინტერვიუს ეხმიანება, რომელშიც მან რუსი კოლეგა ვლადიმირ პუტინი "მკვლელად" აღიარა. როგორც კადიროვი აცხადებს, "ბაიდენმა ქვეყანა კი არ უნდა მართოს, უნდა იმკურნალოს, რადგან საშიშია მთელი კაცობრიობისთვის".
"ვთხოვ აშშ-ის ადმინისტრაციას, ძალზე ყურადღებით აკონტროლოს ბაიდენი, წინააღმდეგ შემთხვევაში მან შეიძლება, არა მარტო სრულ სისულელეებს მოაწეროს ხელი, არამედ, ღმერთმა არ ქნას, წითელ ღილაკს მიაჭიროს - და მშვიდობით, ამერიკულო ოცნებავ!" – განაცხადა კადიროვმა და დასძინა, რომ "ამერიკის ახალმა პრეზიდენტმა იმედები გაუცრუვა".
აღსანიშნავია, რომ ადრე რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა უკვე მისცა კადიროვს შენიშვნა საგარეო პოლიტიკურ თემებზე აზრის დაფიქსირების გამო და განაცხადა, რომ "რეგიონების ხელმძღვანელობა ასეთ საკითხებში არ უნდა ერეოდეს". მაშინ საქმე საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონს ეხებოდა.

Кадыров выступил в защиту Путина от Байдена на фоне скандала о массовых казнях в Чечне
Глава Чеченской республики Рамзан Кадыров прокомментировал интервью Джо Байдена, в котором президент США утвердительно ответил на вопрос, считает ли он "убийцей" российского лидера Владимира Путина. По мнению Кадырова, американскому президенту "надо лечиться, а не управлять страной", потому что он "опасен для всего человечества".
"Я же прошу администрацию Белого дома очень внимательно следить за Байденом. Иначе он может не просто подписаться под всякой ересью, но ещё, не дай Бог, нажать на красную кнопку и прощай американская мечта...!" – заявил, по информации "Кавказ.Реалии", Кадыров, отметив, что он "разочаровался" в недавно избранном американском президенте.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков ранее уже указывал Кадырову, что руководители российских регионов не могут принимать внешнеполитических решений. Так в Кремле отреагировали на резку критику президента Франции Эммануэля Макрона со стороны главы Чеченской республики.
Рамзан Кадыров отметил, что знает о том, что руководители регионов страны не могут принимать внешнеполитических решений.