აშშ-ის ცენტრალურ სადაზვერვო სამმართველოს "კადიროვის საკითხთა სპეციალისტი" უხელმძღვანელებს
აშშ-ის კონგრესის სენატმა ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს ხელმძღვანელად უილიამ ბიორნსი დაამტკიცა. მის კანდიდატურას სენატორებმა ერთხმად დაუჭირეს მხარი. ბიორნსი ფიცს უახლოეს ხანებში დადებს.
აღსანიშნავია, რომ მარტის დასაწყისში რესპუბლიკელმა სენატორმა ტექსასის შტატიდან ტედ კრუზმა ბიორსის დამტკიცება დაბლოკა და პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციისგან რუსულ გაზსადენ "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის წინააღმდეგ სანქციების გამკაცრება მოითხოვა. მას შემდეგ, რაც სახელმწიფო დეპარტამენტი ამ პროექტის მონაწილე კომპანიებს სანქციებით დაემუქრა, კრუზი ბიორსის თანამდებობაზე დამტკიცებას დასთანხმდა.
უილიამ ბიორნსი ბარაქ ობამას ადმინისტრაციაში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე გახლდათ, იყო ასევე აშშ-ის ელჩი მოსკოვში. დიპლომატიურ სამსახურში მას 30-ზე მეტი წელი აქვს გატარებული.
ბიორნსი ცნობილია ასევე რუსეთის შესახებ რიგი ანალიტიკური ნაშრომების ავტორად. WikiLeaks-ის წყალობით განსაკუთრებით პოპულარულად იქცა მისი "ჩეჩნური დოსიე", რომელიც 2006 წლით თარიღდება. ნაშრომის დიდი ნაწილი ჩეჩნეთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმულ ლიდერ რამზან კადიროვს ეძღვნება.
რუსეთში ამერიკულ დიპმისიას ბიორსი 2005–2008 წლებში - ჯორჯ ბუშის პრეზიდენტობისას ხელმძღვანელბდა, თუმცა რუსეთში აშშ-ის საელჩოში ადრე - 1990-იან წლებშიც უმუშავია.
2015 წელს, გადადგომის შემდეგ ბიორნსი გავლენიანი არასამთავრობო ორგანიზაციის - კარნეგის ფონდის ხელმძღვანელი გახდა.
ყველაფერთან ერთად, ბიორნსი რუსეთისა და ახლო აღმოსავლე»თის საკითხთა სპეციალისტად ითვლება, ფლობს რუსულ ენას. რუსეთში ცოტა ხნის წინ გამოიცა მისი მემუარები "უხილავი ძალა. როგორ მუშაობს ამერიული დიპლომატია", რომლის რამდენიმე თავი რუსეთსა და რუსეთ-ამერიკის ურთიერთობებს ეძღვნება.

Сенат США утвердил бывшего посла в Москве Бёрнса директором ЦРУ
Сенат Конгресса США утвердил Уильяма Бёрнса на посту директора Центрального разведывательного управления (ЦРУ). Кандидатуру одобрили единогласно. В ближайшее время Бёрнс примет присягу, - сообщает "Радио Свобода".
В начале матре сенатор-республиканец от Техаса Тед Круз задержал утверждение Бёрнса и потребовал от администрации президента Джо Байдена более жёстких санкций против строительства российского газопровода "Северный поток-2" в Германию. После того как Госдепартамент пригрозил компаниям, задействованным в проекте санкциями, Круз согласился разблокировать процесс.
Уильям Бёрнс – бывший заместитель госсекретаря США в администрации Барака Обамы и посол в Москве. На дипломатической службе он провёл более 30 лет.
Дипмиссию в России Бёрнс занимал в 2005–2008 годах, при администрации республиканца Джорджа Буша. До этого работал в американском посольстве в Москве в 1990-е годы.
После выхода в отставку в 2015 году стал президентом влиятельной неправительственной организации – Фонда Карнеги за международный мир.
Бёрнс, помимо прочего, считается специалистом по России и Ближнему Востоку, владеет русским языком. В России недавно изданы его мемуары "Невидимая сила. Как работает американская дипломатия". Несколько её глав посвящены России и российско-американским отношениям.
Бёрнс также известен как автор ряда аналитических записок о России. Особую известность благодаря публикации WikiLeaks приобрело датированное 2006 годом так называемое "чеченское досье" с критикой главы Чечни Рамзана Кадырова.