აფხაზი ექსპერტი: "ადამიანის, მათ შორის ქართველების უფლებების დაცვის გარეშე აფხაზეთი ვერც დემოკრატიულ სახელმწიფოდ ჩამოყალიბდება და აღიარების პერსპექტივაც საბოლოოდ გაქრება"
18/03/2021 08:40:52 კონფლიქტები
მიუხედავად იმისა, რომ აფხაზეთში სახელმწიფოს მიერ ჩამოყალიბებულია და აქტიურად მუშაობს სახალხო დამცველის ინსტიტუტი, თავად ცნება "ადამიანის უფლებების პატივისცემა" ვერ იქცა არათუ ლეიტმოტივად, არამედ მეტ-ნაკლებად მნიშვნელოვან თემადაც კი პოლიტიკოსთა და შესაბამისად, იმ პლატფორმათა უმეტესი ნაწილისთვის, რომელთაც ისინი წარმოადგენენ.
მათი უმეტესობისთვის ადამიანის უფლებები - ეს არის სფერო, რომელსაც რეალურ ცხოვრებასთან, ჩვენს პოლიტიკურ კულტურასთან, ცხოვრების ნირსა და ტრადიციებთან საერთო არაფერი აქვს. ისინი ადამიანის უფლებათა ცნებას საკუთარ თავზე არ ირგებენ, რადგან საკუთარ უფლებებს მშვენივრად იცავენ ავტომატით ხელში, ან სხვადასხვა უწყებებში ნაცნობების, მრავალრიცხოვანი ნათესავობის, ან საკუთარი ეთნიკური კუთვნილებისა თუ სოციალური სტატუსის წყალობით, ანდაც ფინანსური მდგომარეობისა თუ სულაც ქრთამებისა და ადამიანის უფლებათა იდეოლოგიისგან შორს მდგომი სხვა მეთოდების მეშვეობით. ამ ადამიანებისთვის ადამიანის უფლებები - ეს არის "დასავლური პროდუქტი, რომელსაც აფხაზეთს თავს ახვევენ ჩვენი ტრადიციული კულტურისა და მთლიანად სახელმწიფოსთვის ძირის გამოსათხრელად". მათ აღქმაში ეს "დასავლური პროდუქტი" ასოცირდება მხოლოდ და მხოლოდ გეი-აღლუმებთან, რომელთაც ისინი გაუთავებლად ახსენებენ, სრულიად ავიწყდებათ რა ამასობაში ადამიანის უფლებებთან შესისხლხორცებული ისეთი უმნიშვნელოვანესი ცნებები, როგორიცაა კანონის უზენაესობა, კანონის წინაშე ყველას თანასწორობა, ღირსეული სოციალური უზრუნველყოფა, ხელმისაწვდომი მედიცინა, გამართული, ძლიერი და არა ბუტაფორული თვითმმართველობა, ეფექტური და არა მოჩვენებითი ბრძოლა კორუფციასთან და ბევრი სხვა რამ, რითაც დამსახურებულად ამაყობენ შემდგარი დემოკრატიები.
თუკი ეს ადამიანები ოდესმე ადამიანის უფლებებს ახსენებენ, ეს ხდება აფხაზების კოლექტიურ უფლებებთან მიმართებაში, თანაც საერთაშორისო თანამეგობრობისადმი პრეტენზიების კონტექსტში, რომელიც უგულებელჰყოფს ჩვენი ხალხის თვითგამორკვევის უფლებას (რაზეც, სხვათა შორის, ჩვენც - აფხაზ უფლებადამცველებსაც არაერთგზის მიგვითითებია ჩვენს მოხსენებებში, განცხადებებსა და სტატიებში).
ადამიანის უფლებები მართვის სისტემაზე ეკლექტური წარმოდგენის (ცოტაოდენი ფეოდალიზმი, მართვის ადმინისტრაციულ-მბრძანებლური სტილი, ცოტაოდენი დემოკრატია არჩევნების სახით, მაგრამ ამომრჩევლების მოსყიდვის პირობით და ა.შ.) მქონე პირთა ხელში იქცა ინსტრუმენტად მათ წინააღმდეგ საბრძოლველად, ვინც ამ უფლებებს იცავს, კერძოდ - არასამთავრობო სექტორთან, ბოლო პერიოდში კი - ომბუდსმენთანაც.
კანონმდებლობის არასრულყოფილებისა და მთელი რიგი იმ ჩინოსნების წინააღმდეგობის მიუხედავად, რომლებიც ამ პროცესს ყოველმხრივ უქმნიან წინაღობებს, ბოლო ორი წლის განმავლობაში აფხაზეთში რეალურად ამოქმედდა სახალხო დამცველის ინსტიტუტი. წესით, ყველას უნდა ახარებდეს, რომ გაგვიჩნდა ეს ძალზე ეფექტური ინსტიტუტი ძალზე მამაცი და პრინციპული ხელმძღვანელით, რომელიც მზადაა, დაგვიცვას ჩვენ და ჩვენი უფლებები ჩინოსნების თვითნებობისაგან. მაგრამ არა!
უცნაურია, მაგრამ ომბუდსმენით უკმაყოფილებას გამოხატავს არა მოქმედი ხელისუფლება, არამედ ოპოზიცია და მისი მხარდამჭერები - ანუ არა მოქმედი ჩინოსნები. თუმცა ნაწილობრივ ეს ალბათ, ახსნადია: სახალხო დამცველის პირველი მოხსენება ხომ წინა ხელისუფლების ქმედებების შეფასებას ეძღვნებოდა, იმ ხელისუფლების ბევრი ყოფილი ჩინოსანი კი დღეს ოპოზიციაშია მოკალათებული. მინდა, ვუთხრა ამ ადამიანებს: მოითმინეთ, სულ მალე გამოვა 2020 წლის პერიოდის შემფასებელი მოხსენება და ეჭვი არ შეგეპაროთ, რომ მასში მოქმედი ხელისუფლების ზუსტად იმდენადვე ობიექტური შეფასებები იქნება მოყვანილი.
ომბუდსმენის მიმართ ერთ-ერთი მთავარი პრეტენზია დაახლოებით ასე ჟღერს: საქართველოს მოქალაქეების უფლებების დაცვის ნაცვლად, აფხაზეთის მოქალაქეების უფლებებით დაკავდით. მინდა, მსგავს პრეტენზიებს ასე ვუპასუხო:
1) ომბუდმენის ვალდებულებაა, აფხაზეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები ყველა ადამიანის უფლება დაიცვას, მათ შორის - მიგრანტებისაც, რომლებიც რესპუბლიკაში სამუშაოდ ჩამოდიან.
2) ბატონო მაკრიტიკებლებო, საერთოდ წაკითხული გაქვთ ომბუდსმენის 140-გვერდიანი მოხსენება? შემიძლია, გაცნობოთ, რომ 140 გვერდიდან გალელებს 4 ეძღვნება, დანარჩენი 135 (თავფურცლის გარდა) კი - აფხაზეთის ყველა დანარჩენი მოქალაქის უფლებებს, მათ შორის - თქვენსას. გაწვდით ომბუდსმენის საიტის ლინკს: https://ombudsmanra.org/docs/?S=2
3) როცა ომბუდსმენის მოხსენებას წაიკითხავთ, ყურადღება მიაქციეთ იმას, რომ მასში ცალკე პარაგრაფი ეძღვნება აფხაზეთის მოქალაქეთა გადაადგილების თავისუფლებას, რომელიც მრავალი ქვეყნის მიერ ირღვევა.
4) საქართველოს მოქალაქეთა უფლებები და აფხაზეთში მცხოვრებ ქართველთა უფლებები - ეს ყოველთვის ერთი და იგივე როდია, მიუხედავად იმისა, რომ ვინმეს შესაძლოა, უნდოდეს, ყველა ეთნიკური ქართველი საქართველოს მოქალაქედ აქციოს. გალის მაცხოვრებლები ყვებიან შემთხვევებზე, როცა საქართველოს მოქალაქეობის არმქონე ახალგაზრდებს აფხაზეთის მოქალაქის პასპორტის გაცემაზე უარს ეუბნებოდნენ, შემდეგ ისინი ბინადრობის მოწმობის აღებას ცდილობდნენ, თუმცა კვლავ უარით ისტუმრებდნენ იმ მოტივით, რომ ისინი მოქალაქეობის არმქონე პირები არიან. მეტიც, მათ ურჩევდნენ, საქართველოში წასულიყვნენ იქაური მოქალაქეობის მისაღებად, რადგან მოქალაქეობის გარეშე ისინი აფხაზეთში ბინადრობის მოწმობას ვერ მიიღებდნენ და ყოველგვარი დოკუმენტის გარეშე დარჩებოდნენ. თურმე, ასეთიც შესაძლებელია!
5) ვინაიდან "ადამიანის უფლებათა" კრიტიკოსები, როგორც წესი, "ეროვნული ინტერესების" ცნებით ოპერირებენ, მსურს, ვიკითხო: აფხაზეთის ინტერესშია, თავის ტერიტორიაზე, მტრულ სახელმწიფოსთან საზღვრის სიახლოვეს აფხაზეთის სახელმწიფოს მიმართ ლოიალური მოსახლეობა ჰყავდეს? თუ კი, მაშინ როგორ უწყობს ხელს გალის რაიონის მოსახლეობის მარგინალიზაციის პოლიტიკა მისი ლოიალურობის განმტკიცებას და ჩვენს უსაფრთხოებას»?
6) როგორც ომბუდსმენი, ისე სამოქალაქო აქტივისტები, რომლებიც ამ თემაზე აზრს აფიქსირებენ, გალის რაიონში დიფერენცირებული მიდგომის აუცილებლობაზე საუბრობენ, რაც არამც და არამც არ გულისხმობს ადამიანთა ამა თუ იმ კატეგორიის უფლებების დარღვევას.
7) რაც შეეხება ხალხის კოლექტიური უფლებების, კერძოდ ერთა თვითგამორკვევის უფლების პატივისცემის მოთხოვნას, საკმარისია, მოვიძიოთ ინტერნეტში ჩვენი სამოქალაქო აქტივისტების უამრავი სტატია, საჯარო განცხადება, მოხსენება სხვადასხვა საერთაშორისო ფორუმებზე, რომ შევიქმნათ წარმოდგენა, რამდენად დიდია მათი ღვაწლი აფხაზეთის დამოუკიდებლობის იდეის პოპულარიზებაში.
8) ალბათ, უპრიანია, დაისვას უკვე რიტორიკული კითხვა: რამდენად ყურადღებით გაქვთ წაკითხული ჩვენი კონსტიტუცია?
და ბოლოს - კიდევ ერთი ნიუანსი. ჩვენ ვიბრძვით არა მარტო ჩვენი რესპუბლიკის საერთაშორისო აღიარებისთვის, არამედ იმისთვისაც, რომ აფხაზეთი შედგეს, როგორც სამართლიანი, დემოკრატიული სახელმწიფო, ეს კი სრულიად შეუძლებელია ადამიანის უფლებების მიმართ პატივისცემის გარეშე. თუ მათი დაცულობის მნიშვნელობას არ გავაცნობიერებთ, ჩვენი საზოგადოება კიდევ უფრო გაიყოფა, სახელმწიფოებრიობას კიდევ უფრო გამოეთხრება ძირი და საერთაშორისო აღიარების შორეული პერსპექტივა საბოლოოდ გაქრება.

ЛИАНА КВАРЧЕЛИЯ: "БЕЗ УВАЖЕНИЯ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА НЕВОЗМОЖНО СТАНОВЛЕНИЕ СПРАВЕДЛИВОГО, ДЕМОКРАТИЧЕСКОГО ГОСУДАРСТВА И ЕГО МЕЖДУНАРОДНОЕ ПРИЗНАНИЕ"
18/03/2021 08:40:52 Конфликты
Несмотря на то, что в Абхазии государством создан и активно работает независимый институт Уполномоченного по правам человека, само понятие «уважение прав человека» не стало не то, чтобы лейтмотивом, но хотя бы сколько-нибудь значимой темой в дискурсе немалой части обитающих в политическом пространстве людей, а соответственно, и платформ, которые они представляют.
Для многих из них права человека – это нечто, не имеющее отношения к реальной жизни, к нашей политической культуре, укладу и традициям. Им незачем примерять на себя понятие прав человека, поскольку уж свои-то личные права они как-нибудь защитят с автоматом ли в руках, через связи в разных ведомствах, с помощью многочисленной родни, благодаря своей этнической принадлежности, социальному статусу, финансовому положению, либо с помощью взяток и прочих далеких от идеологии прав человека приемов. Для этих людей права человека – западный продукт, навязываемый Абхазии извне исключительно для «подрыва» традиционной культуры, а то и самого государства. В их воображении этот «западный продукт» ассоциируется исключительно с гей-парадами, на которые они бесконечно ссылаются, в то время как странным образом из их поля зрения выпадают такие важные вопросы, неразрывно связанные с правами человека, как верховенство права, равенство всех перед законом, достойное социальное обеспечение, современная и доступная медицина, реальное, а не бутафорское самоуправление, эффективная, а не мнимая борьба с коррупцией и многое другое, чем могут гордиться состоявшиеся демократии.
Если эти люди и говорят о необходимости соблюдать права человека, то скорее в связи с коллективными правами абхазов, причем исключительно в виде упрека к мировому сообществу, действительно пренебрегающему правом нашего народа на самоопределение, на что мы, представители гражданских организаций, сами неоднократно указывали в своих статьях, докладах и коллективных заявлениях.
Права человека в устах людей с эклектичным представлением о системе управления (немного феодализма, немного элементов административно-командного стиля управления, пара элементов демократии в виде выборов, но с подкупом избирателей и пр.) стали инструментом в борьбе против тех, кто занимается защитой этих самых прав – против НПО, а в последнее время все чаще против Уполномоченного по правам человека в Абхазии.
В последние два года впервые в Абхазии реально заработал институт Уполномоченного по правам человека, несмотря на несовершенство законодательства и сопротивление ряда чиновников, препятствующих полноценному исполнению Уполномоченным своих обязанностей.
Казалось бы, надо порадоваться тому, что появился эффективный институт с очень смелым и принципиальным руководителем, готовым защищать наши с вами права от произвола чиновников. Не тут-то было! Примечательно, что недовольство работой Уполномоченного выражает не власть, против которой направлена критика Уполномоченного, а представители и сочувствующие оппозиции. Отчасти это понятно, ведь первый доклад Уполномоченного оценивал работу предыдущей власти во всем ее разнообразии. Хочется сказать этим людям: имейте терпение, очень скоро выйдет доклад за 2020 год. Не сомневаюсь, что в нем будет дана такая же объективная оценка действиям нынешних властей, как и в предыдущем докладе.
Один из главных упреков в адрес Уполномоченного звучит приблизительно следующим образом: вместо того, чтобы защищать права граждан Грузии, займитесь правами абхазов. На это хотелось бы возразить следующее:
1) Обязанность Уполномоченного – защищать права всех, кто живет на территории Абхазии, включая, между прочим, и мигрантов, приезжающих на заработки в республику.
2) Господа критикующие, вы вообще читали 140-страничный доклад Уполномоченного? Могу вам сообщить, что из 140 страниц доклада положению жителей Галского района посвящены 4 страницы. Остальные 135 страниц (без 1 страницы оглавления) посвящены правам всех остальных граждан Абхазии, т.е. и вашим правам, и правам ваших избирателей. Вот ссылка на сайт Уполномоченного: https://ombudsmanra.org/docs/?S=2
3) Когда будете читать доклад Уполномоченного, обратите внимание на то, что отдельный параграф посвящен праву граждан Абхазии на свободу передвижения, которое нарушается многими странами.
4) Права граждан Грузии и права грузин, проживающих в Абхазии - это далеко не всегда одно и то же, хотя, возможно, кому-то и хотелось бы сделать всех этнических грузин гражданами Грузии. Жители Галского района рассказывают о случаях, когда молодые люди, не имеющие гражданства Грузии, обращались за паспортом гражданина Абхазии и получали отказ. Затем они обращались за видом на жительство, но им вновь отказывали на том основании, что они являются лицами без гражданства. Более того, им советовали поехать в Грузию для получения грузинского гражданства, поскольку без гражданства они не получат вид на жительство в Абхазии и останутся вообще без каких-либо документов. И такое, оказывается, возможно!
5) Поскольку критики «прав человека» обычно оперируют понятием «национальные интересы», хотелось бы спросить: в интересах ли Абхазии иметь на своей территории на границе с вражеским государством лояльное к абхазскому государству население? Если да, то каким образом политика маргинализации галского населения помогает укреплять их лояльность и нашу безопасность?
6) И Уполномоченный, и гражданские активисты, высказывающиеся на эту тему, говорят о необходимости дифференцированного подхода в Галском районе, что никак не предполагает ущемления прав какой-либо категории людей.
7) Что касается требования уважения коллективных прав народа, в частности права наций на самоопределение, то достаточно поискать в интернете и прочитать многочисленные статьи, заявления, тексты докладов и выступлений на различных международных форумах наших гражданских активистов, чтобы составить себе представление о том, какой немалый вклад они вносят в продвижение идеи независимой Абхазии.
8) Видимо, есть смысл задать и ставший уже риторическим вопрос: насколько внимательно вы читали нашу Конституцию?
Хочу добавить еще один нюанс. Мы боремся не только за международное признание нашей республики, но и за ее состоятельность как справедливого, демократического государства, что невозможно достичь без уважения прав человека. Иное лишь будет и дальше раскалывать наше общество, подтачивая основы абхазского государства и сводя на нет хоть и не близкую с точки зрения сегодняшних реалий, но все-таки перспективу его дальнейшего признания.