"ტვ პირველი" დიპკორპუსს მიმართავს: "ამ ისტერიას მხოლოდ თქვენ თუ შეაჩერებთ, მინდა, მოვითხოვო თქვენგან სწრაფი რეაგირება"
11/03/2021 13:07:03 საზოგადოება
"ტვ პირველის" მფლობელმა ვატო წერეთელმა დიპკორპუსს დახმარებისთვის მიმართა.
"ამ ისტერიას მხოლოდ თქვენ თუ შეაჩერებთ, მინდა, მოვითხოვო თქვენგან სწრაფი რეაგირება", – განაცხადა წერეთელმა.
მისივე თქმით, "ქართული ოცნების" დღის წესრიგია, შემოვიდეს ტელევიზიაში და "ტვ პირველმა" შეწყვიტოს მაუწყებლობა".
"მინდა, მივმართო ხელისუფლებას, გამორიცხულია, თქვენ ჩააქროთ "ტვ პირველი". მოგმართავთ თქვენ, გამორიცხულია, თქვენ კრიტიკული მედია ჩაახშოთ", – განაცხადა წეერეთელმა.
ცნობისთვის: სასამართლომ პროკურატურას "ტვ პირველიდან" მასალების ამოღების უფლება მისცა. შესაბამისი განჩინება ტელეკომპანიას უკვე მიუვიდა. თუმცა, როგორც ირკვევა, პროკურატურამ არა სკანდალური აუდიო ჩანაწერები მოითხოვა, არამედ, კონვერტი და ელექტრონული მატარებელი, რომელიც ჟურნალისტებს მიაწოდეს.
მისივე თქმით, "ჟურნალისტებს უფლება აქვთ არ გადასცენ გამოძიებას საქმისთვის მნიშვნელობის მქონე ინფორმაციის შემცველი საგანი, დოკუმენტი თუ სხვა ობიექტი", თუმცა საგამოძიებო უწყება იმედოვნებს, რომ "ტელეკომპანია პირველი“ გამოძიებასთან ითანამშრომლებს.
მას შემდეგ, რაც „ტვ პირველმა" სავარაუდოდ, ირაკლი ღარიბაშვილის, სავარაუდოდ, ბერა ივანიშვილისა და სავარაუდოდ, ანზორ ჩუბინიძის მონაწილეობით ფარული სატელეფონო საუბარი გაავრცელა, ოპოზიცია, სახალხო დამცველი და არასამთავრობო ორგანიზაციები მისი შინაარსის გამო სისხლის სამართლის საქმის აღძვრას ითხოვდნენ. პროკურატურამ ჩანაწერების გავრცელების მესამე დღეს თქვა, რომ გამოძიებას იწყებდა უკანონო მიყურადებისა და არა საუბრის შინაარსის გამო.