ჯანმო–ს წარმომადგენელი – საქართველოს: „ჩვენი მესიჯია, გახსნა ფრთხილად მოხდეს“
04/03/2021 11:42:22 საზოგადოება
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის საგანგებო პროგრამების უფროსი სპეციალისტის კეტრინ სმოლვუდის განცხადებით, კორონავირუსის გავრცელების შეჩერების კუთხით საქართველოში კარგი მაჩვენებელია და შეზღუდვების შემსუბუქება ფრთხილად უნდა განხორციელდეს.
„ნოემბერ-დეკემბრის პიკის შემდეგ, საქართველოს გავრცელების ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი ჰქონდა რეგიონში, ახლა ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი აქვს. ეს ნამდვილად კარგი ამბავია. არის ეტაპობრივი გახსნა ბიზნესის, სკოლების, მუზეუმების. ჩვენი მესიჯი იქნება, რომ ეს ყველაფერი ფრთხილად, გავრცელების მონაცემებზე დაყრდნობით უნდა გაკეთდეს. გვესმის, რომ არსებობს ვირუსის საეჭვო ვარიანტის რამდენიმე შემთხვევა, რაც არ არის მოულოდნელი. სამწუხაროდ, ეს გაგრძელდება. ახლა დროა, საბაზისო პრინციპები შეასრულოთ, გაზარდოთ ტესტირება. აუცილებელია, საეჭვო შემთხვევებისა და კონტაქტების კარანტინში გაშვება, რათა გაგრძელდეს ის კარგი საქმე, რასაც აკეთებთ“, – განაცხადა კეტრინ სმოლვუდმა ონლაინ პრესკონფერენციაზე.
.