Reuters– აშშ მზადაა, დახმარება გასწიოს სამხედრო ძალებისა და ტექნიკის ევროპის რეგიონში სწრაფად განთავსებაში, რათა რუსეთის მიერ აღმოსავლეთ ევროპაში "შესაძლო მოულოდნელ კონფლიქტს" გაუმკლავდნენ
03/03/2021 10:05:27 მსოფლიო, თავდაცვა
აშშ მზადაა, დაეხმაროს ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს, სწრაფად განათავსონ სამხედრო ძალები და ტექნიკა ევროპის რეგიონში, რათა რუსეთის მიერ აღმოსავლეთ ევროპაში "შესაძლო მოულოდნელ კონფლიქტს" გაუმკლავდნენ, – იუწყება Reuters.
როგორც გამოცემა წერს, ბოლო წლების განმავლობაში NATO–ს აღმოსავლეთ ფლანგზე ჩატარებული არაერთი მასშტაბური რუსული წვრთნები დიდ შეშფოთებას იწვევს.
"შეერთებულმა შტატებმა, კანადამ და ნორვეგიამ, რომლებიც NATO–ს წევრი ქვეყნები და ევროკავშირის არაწევრი სახელმწიფოები არიან, გასულ კვირას ევროკავშირში გაგზავნეს თხოვნა, ჩაერთონ პროექტ "სამხედრო შენგენში", რომელიც ”მუდმივი სტრუქტურირებული თანამშრომლობის” (PESCO) პროექტის შემადგენელი ნაწილია და მიზნად ისახავს ევროკავშირში სამხედრო თანამშრომლობის გაღრმავებას. ბლოკის არაწევრ ქვეყნებს მასში მონაწილეობის უფლება 2020 წლის ნოემბრიდან აქვთ", – წერს გამოცემა.
მისივე ცნობით, 2 მარტს პენტაგონის პრეს–სპიკერმა თომას კემპბელმა აშშ-ს შესაბამისი თხოვნის თაობაზე ინფორმაცია დაადასტურა.
"ვაშინგტონის თხოვნა განიხილება, როგორც პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის სურვილი, უფრო მჭიდრო ურთიერთობები ჰქონდეს ევროპელ მოკავშირეებთან, განსხვავებით მისი წინამორბედი დონალდ ტრამპისგან, რომელსაც ევროპელ მოკავშირეებთან ხისტი მიდგომები ჰქონდა. NATO–ს მთავარსარდლების განცხადებით, წინააღმდეგობრივი კანონები ევროკავშირის 27 ქვეყანაში, ასევე ძალიან ვიწრო და სუსტი გამძლეობის ხიდები და გვირაბები სერიოზული დაბრკოლებაა სამხედრო ტექნიკის გადატანისთვის. აშშ–ის დახმარება და ჩართულობა ამ პროცესში შეიძლება, იყოს ფინანსური, ასევე წვრთნებში მონაწილეობით. ევროკავშირის წევრი ქვეყნების თავდაცვის მინისტრები შეერთებული შტატების შეთავაზებას მაისში განიხილავენ", – წერს გამოცემა.

03-03-2021 14:05:27 World ,Defense
The new U.S. administration wants to help the European Union move troops and equipment more rapidly across Europe to deal with a potential conflict with Russia.
Massive Russian war games on the eastern flank of military alliance NATO in recent years have raised concern over a potential conflict accidentally triggered in eastern Europe, before U.S. and Canadian reinforcement can arrive.
A European military source said that the United States, Canada and Norway, all NATO members outside the EU, had sent a request last week to participate in a European project dubbed “military Schengen” for the EU’s border-free zone.
It is one of 46 “permanent structured cooperation” (PESCO) projects aimed at deepening military cooperation within the European Union. Countries outside the bloc have been allowed to join these projects since November 2020.
Pentagon spokesman Lieutenant Colonel Thomas Campbell confirmed the U.S. request on Tuesday, adding Washington was also considering cooperation in other PESCO projects.
“U.S. participation provides added value to the project given U.S. expertise in force and material movements across Europe and can lead to an increase of unhindered movement of military personnel and assets within European borders,” he said.
Washington’s request to join is seen as a sign of President Joe Biden’s wish for a closer engagement with European allies after the standoffish approach of his predecessor Donald Trump.
Conflicting laws across 27 EU countries as well as bridges and tunnels too narrow or weak for tanks or heavy equipment are obstacles to military movements, NATO commanders say.
The European military source said U.S. help might come in the form of financial support or participation in exercises and that EU defence ministers would discuss the offer in May.