აფხაზეთში რუსულმა კოვიდ-ჰოსპიტალმა მუშაობა შეწყვიტა
ოკუპირებულ აფხაზეთში რუსულმა სამხედრო ჰოსპიტალმა მუშაობა შეწყვიტა. უკანასკნელი კოვიდ-ინფიცირებული პაციენტი 28 თებერვალს გაწერეს და პირადი შემადგენლობა რუსეთში უახლოესი სამი დღის განმავლობაში დაბრუნდება.
«Апсныпресс»-ის ცნობით, დღეს რუსი სამხედრო მედიკოსები მედლებითა და საპატიო სიგელებით დააჯილდოვეს. ცერემონიაში დე ფაქტო პრემიერის მოვალეობის შემსრულებელმა ვლადიმირ დელბამ, თავდაცვისა და ჯანდაცვის დე ფაქტო მინისტრებმა, აფხაზეთში რუსეთის ე.წ. საელჩოს წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.
დღესვე დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია რუსული მობილური კოვიდ-ჰოსპიტალის ხელმძღვანელ აბდულმეჯიდ მაგომედოვს შეხვდა და აფხაზეთისთვის კოვიდ-პანდემიასთან ბრძოლაში გაწეული დახმარებსთვის მადლობა გადაუხადა.
«თქვენს მიერ გაწეული სამუშაო, ყველაფერთან ერთად, აფხაზი და რუსი ხალხების კიდევ უფრო დაახლოებაზე იყო მიმართული. თქვენი დახმარება ყოვეთვის დარჩება აფხაზი ხალხის მეხსიერებაში», – აღნიშნა მან.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ აფხაზური მხარის თხოვნის საფუძველზე 100-ადგილიანი მობილური ჰოსპიტალი გასული წლის ოქტომბერში მოაწყო. ამ დროის განმავლობაში იქ 500-მდე პაციენტი მიიღეს, ჩატარდა 5300-მდე ტესტირება.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთს მის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთისთვის კოვიდ-საწინააღმდეგო რუსული ვაქცინა ამ დრომდე არ მიუწოდებია.

В Абхазии завершил работу российский военный госпиталь
Российский военный госпиталь завершил работу в самопровозглашенной республике Абхазия. Последний пациент был выписан из госпиталя 28 февраля, личный состав отбудет в Россию в течение трех дней.
Как пишет «Апсныпресс», сегодня российских военных медиков наградили медалями и почетными грамотами. В церемонии приняли участие исполняющий обязанности абхазского премьер-министра Владимир Делба, главы Минобороны и Минздрава, представители российского посольства.
Сегодня же абхазский лидер Аслан Бжания встретился с начальником российского мобильного военного госпиталя Абдулмеджидом Магомедовым и его заместителем Ренатом Курбановым. Бжания выразил благодарность российским военным медикам за помощь, оказанную Абхазии в борьбе с коронавирусной инфекцией.
«Проделанная вами работа, кроме всего прочего, была направлена на то, чтобы народы Абхазии и России стали ещё ближе. Спасибо за труд, который был проявлен в непростые времена, ваша помощь всегда останется в памяти абхазов», – заявил Бжания.
Министерство обороны России по просьбе абхазских властей развернуло мобильный многопрофильный госпиталь на 100 койко-мест в октябре прошлого года. С тех пор российские врачи приняли на стационарное лечение до 500 пациентов, было проведено до 5300 ПЦР-тестов.