"ქართველები მიგვანიშნებენ: «ჩვენი სახლი უკეთესია, დაგვიბრუნდითო», მაგრამ ჩვენ ჩვენი სახლი გვაქვს"
საქართველოს ხელისუფლება ცდილობს, აფხაზეთთან მიმართებაში 1990-იანების დასაწყისის მეთოდებთან შედარებით, "გაცილებით უფრო იეზუიტური სტრატეგია განახორციელოს" - განუცხადა აფხაზურ სააგენტო «Апсныпресс»-ს რუსეთის ნამდვილმა სახელმწიფო მრჩეველმა, მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქთან მოქმედი "ახალგაზრდობის საქმეთა კონფესიათაშორისი საზოგადოებრივი საბჭოს" თავმჯდომარემ ინალ არძინბამ.
«მუშაობს ქართულ-ევროპული პროგრამა «ჩართვა აღიარების გარეშე». ისინი იმის ჩვენებას ცდილობენ, რომ საქართველოში არსებობს ხარისხიანი მედიცინაც, სოციალური სტანდარტებიც, უსაფრთხოებაც, მაშასადამე, უმჯობესია, ვიცხოვროთ მათთან ერთად, ვიდრე მათ გარეშე. ქართველები მიგვანიშნებენ: «ჩვენი სახლი უკეთესია, დაგვიბრუნდით». მაგრან ჩვენ ჩვენი სახლი გვაქვს. უბრალოდ აუცილებელია, ჩავატაროთ რემონტი ჩვენს სახლში. სხვა შემთხვევაში კედლები ჩამოინგრევა და სახურავი პირდაპირ თავებზე დაგვემხობა», – განაცხადა ინალ არძიმბამ.
პროპაგანდისტული პრორუსული პროექტების "აფხაზეთის მომავალი", "აფხაზეთის სიამაყე" და "კეთილი ნების ელჩები" ავტორი ამბობს, რომ საქართველო ქმნის თანამედროვე ჯარს, მედიცინას, განათლებას.
«დააკვირდით საქართველოს სამხედრო ხარჯებს - ისინი თანმიმდევრულად იზრდება. 2021 წლის ბიუჯეტში ეს უკვე 300 მილიონ დოლარზე მეტია. ეს სერიოზული თანხაა. მთლიანობაში, თავდაცვის ხარჯები მშპ-ის დაახლოებით 2%-ს შეადგენს, ეს კი უკვე ნატო-ს სტანდარტებს შეესაბამება. საქართველო ცდილობს, ეტაპობრივად დაუახლოვდეს ტრანსატლანტიკური ბლოკის წევრობას», – აღნიშნა მან.
არძინბა დარწმუნებულია, რომ აშშ-ის ახალი ადმინისტრაცია საქართველოს ნატო-ში გაწევრიანებას შეუწყობს ხელს.
«ამასთან დაკავშირებით საქართველოსთვის საშუალო და გრძელვადიან პერსპექტივაში გაწევრიანების შანსები, რა თქმა უნდა, იზრდება. საქართველო, მაღალი ალბათობით, უკრაინაზე ადრე მიიღებს ნატო-ს წევრობის სამოქმედო გეგმას. აშშ-ის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი კარგად აცნობიერებს პოსტსაბჭოთა სივრცის გამოყენების აქტუალურობას რუსეთის შეკავების სტრატეგიის რეალიზებისთვის. ამერიკელები აუცილებლად გამოიყენებენ საქართველოსაც და, როგორც სჩვევიათ, უკრაინასაც ამ ამოცანების გადასაჭრელად. ბაიდენი პირადად კურირებდა უკრაინას 2009-2017 წლებში ვიცე-პრეზიდენტობისას. რა გამოვიდა ყველაფერ ამისგან - ყველამ მშვენივრად ვიცით», – განაცხადა არძინბამ.
მოსკოვთან აფხაზეთის ურთიერთობების შესახებ კითხვის საპასუხოდ კი მან აღნიშნა, რომ "ეს ურთიერთობები ემყარება ადამიანური ურთიერთობების, კულტურული, რელიგიური და ენობრივი სიახლოვის მყარ ფუნდამენტს».
«საგარეო პოლიტიკაში აფხაზეთი საერთაშორისო აღიარების, სხვადასხვა მრავალმხრივ ფორმატებში მონაწილეობის გზით მიდის. თუმცა დარწმუნებული ვარ, განსაკუთრებული ადგილი ამ პროცესში ყოველთვის ექნება რუსეთს», – განაცხადა არძინბამ.
ამასთან, მან რუსეთის რეგიონებიდან ინვესტიციების მიზიდვის აუცილებლობაზეც გაამახვილა ყურადღება.
«შესაძლებელია შეთანხმებების მთელი წყების გაფორმება რუსეთის რეგიონებთან საინვესტიციო და ეკონომიკური თანამშრომლობის შესახებ. ეს ჩვენი საინვესტიციო პოლიტიკისთვის რეგიონული განზომილების შეძენის შესაძლებლობას მოგვცემს. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანი სავაჭრო-ეკონომიკური და საინვესტიციო მიმართულება დიდი პოტენციალით - ეს სირიაა», – დასძინა ინალ არძინბამ.
30 წლის ინალ არძინბა სოხუმშია დაბადებული. ის აფხაზეთის პირველი დე ფაქტო პრეზიდენტის - ვლადისლავ არძინბას ნათესავია. იყო რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის თანამშრომელი, 2014–2018 წლებში მუშაობდა რუსეთის "დსთ-ის ქვეყნებთან, აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთთან სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამმართველოში", რომელშიც უკრაინის დეპარტამენტს ხელმძღვანელობდა. 2018 წელს გახდა მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქთან მოქმედი "ახალგაზრდობის საქმეთა კონფესიათაშორისი საზოგადოებრივი საბჭოს" თავმჯდომარე. გასული წლის იანვარში არძინბამ აფხაზეთში ახალი პარტიის შესაძლო შექმნის შესახებ განაცხადა, ხოლო მოგვიანებით გამოაცხადა, რომ "აფხაზეთის პრეზიდენტობის ამბიცია არ აქვს".

Инал Ардзинба: «Грузины намекают: „Наш дом лучше, вернитесь к нам“, но у нас свой дом»
Грузинское правительство пытается реализовать по отношению к Абхазии гораздо более иезуитскую стратегию – по сравнению с силовыми методами начала 1990-ых. Об этом в интервью «Апсныпресс» заявил председатель Совета по делам молодежи при Патриархе Московском и всея Руси, действительный государственный советник России, бывший сотрудник администрации президента РФ Инал Ардзинба.
«Работает грузино-европейская программа «Вовлечение без признания». Они пытаются показать, что в Грузии есть и качественная медицина, и социальные стандарты, и безопасность, а значит – жить лучше с ними, чем без них. Грузины намекают: «Наш дом лучше, вернитесь к нам». Но у нас свой дом. И нам нужно сделать ремонт в нашем доме. Иначе стены развалятся, и крыша рухнет прямо на наши головы», – отметил, по сообщению "Эхо Кавказа", Ардзинба.
Автор проектов «Будущее Абхазии», «Гордость Абхазии» и «Послы доброй воли» говорит, что Грузия создает современную армию, медицину, образование.
«Обратите внимание на военные расходы Грузии. Они последовательно растут. В принятом бюджете на 2021 год это уже более 300 миллионов долларов. Это серьезная сумма. В целом траты на оборону составляют около 2% национального ВВП. А это уже соответствует стандартам НАТО. Грузия пытается поэтапно приблизиться к полноправному членству в трансатлантическом блоке», – заявил он.
Ардзинба уверен, что пришедшая к власти в США администрация будет содействовать вступлению Грузии в НАТО.
«В этой связи для Грузии шансы на вступление в средне– и долгосрочной перспективе, конечно, возрастают. Грузия, вероятней всего, получит план действий по членству в НАТО, так называемый ПДЧ, раньше, чем Украина. Президент США Байден хорошо понимает актуальность использования постсоветского пространства для реализации стратегии сдерживания России. Американцы обязательно воспользуются и Грузией, и, как обычно, Украиной для решения этих задач. Байден лично курировал Украину, будучи вице-президентом США с 2009 по 2017 годы. Что из этого получилось всем хорошо известно», – сказал Ардзинба.
Отвечая на вопрос об отношениях Москвы и Сухуми, Арзинба говорит, что они базируются на «прочном фундаменте человеческих связей, культурной, религиозной и языковой близости».
«Во внешней политике Абхазия идет по пути международного признания, участия в различных многосторонних форматах. Но, уверен, особое место в этом процессе всегда будет занимать Россия», – заявил Ардзинба.
Он также уверен, что Абхазии необходимо привлекать инвестиции из российских регионов.
«Можно подписать целую серию соглашений об инвестиционном и экономическом сотрудничестве с регионами РФ. Это позволит придать нашей инвестиционной политике региональное измерение. Кроме того, важное торгово-экономическое и инвестиционное направление с большим потенциалом – это Сирия», – добавил Инал Ардзинба.
30-летний Инал Ардзинба родился в Сухуми. Он родственник первого президента самопровозглашенной республики Абхазия Владислава Ардзинба. Был сотрудником администрации президента России, в 2014–2018 годах работал в управлении по социально-экономическому сотрудничеству с государствами СНГ, Абхазией и Южной Осетией. В нем он возглавлял департамент, курирующий Украину. В 2018-м стал председателем Межконфессионального общественного совета по делам молодежи, созданного при Патриархе Московском и Всея Руси Кирилле. В январе прошлого года Ардзинба объявил о возможном создании новой партии в Абхазии. Позже заявил об отсутствии планов на президентство в Абхазии.