აფხაზეთში ღვთისმსახურება შეწყდა
ოკუპირებული აფხაზეთის ტაძრებში ღვთისმსახურება "დროებით - აფხაზური ეკლესიის სტატუსის განსაზღვრამდე" შეწყდა. ამის შესახებ "აფხაზეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის" წინამძღოლმა, მამა ბესარიონ აპლიამ განაცხადა, თუმცა იქვე დასძინა, რომ მრევლისთვის ეკლესიები ღიად დარჩება.
«დღევანდელმა სასულიერო პირებმა, რომლებიც თავის გარკვეულ ეპარქიებში გაუშვეს, იქ უნდა დააყენონ საკითხი თავისი წინამძღოლების წინაშე, რათა ამ უკანასკნელებმა, თავის მხრივ, პატრიარქ კირილის წინაშე დააყენონ საკითხი, რა მოვიმოქმედოთ სამომავლოდ. 30 წელია, ასეთ სიტუაციაში ვართ – ასე შეუძლებელია... ამიტომაც ტაძრებში ღვთისმსახურების შეწყვეტის გადაწყვეტილება მივიღე», – განაცხადა აპლიამ.
"РИА Новости"-ს ინფორმაციით, მან აღნიშნა ისიც, რომ გადაწყვიტა, არ შეეჩერებინა ღვთისმსახურება სოხუმის მთავარ კათედრალურ ტაძარში. «მე მასში ომამდეც ვმსახურობდი, ომის შემდეგაც, ამიტომაც კანონიკური უფლება კათედრალურ ტაძარს აქვს», – დასძინა სასულიერო პირმა.
ბესარიონ აპლიამ იმედი გამოთქვა, რომ მოსკოვის საპატრიარქო აფხაზეთის საეკლესიო საკითხს სტატუსის განსაზღვრით გადაჭრის.
«ამ [რუსული ეკლესიის მიერ ხელდასმული - რედ.] სასულიერო პირების კანონიკური სტატუსი უნდა განისაზღვროს. მთავარია, ისინი აქ დაბრუნდნენ სტატუსით აფხაზეთის მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის. ჩვენ ქართული ეკლესიის ნაწილი ვერ ვიქნებით, ჩვენ მისი ნაწილი არ ვყოფილვართ და არც ვიქნებით», – აღნიშნა მან.
ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია აფხაზეთს თავისი კანონიკური ტერიტორიის ნაწილად მიიჩნევს, ასეთად აღიარებენ მას სხვა მართლმადიდებელი ეკლესიებიც, მოსკოვის საპატრიარქოს ჩათვლით. 1992-93 წ.წ. შეიარაღებული კონფლიქტის შემდეგ ქართველ სასულიერო პირებს აფხაზეთის ტერიტორიაზე წვდომა არ აქვთ. ერთადერთი სასულიერო პირი, რომელიც ქართული ეკლესიის მიერაა ხელდასმული და მისგან ღვთისმსახურების უფლებით სარგებლობს, ბესარიონ აპლიაა. ომის შემდეგ იგი ცხუმ-ბიჭვინთის ეპარქიას უდგას სათავეში, რომელიც მოგვიანებით დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ აფხაზეთის მართლმადიდებელ ეკლესიად დარეგისტრირდა. თავად აპლია აფხაზური ეკლესიის წინამძღოლად მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქს ასახელებს.
აფხაზეთში რეგისტრირებულია ასევე "აფხაზეთის წმინდა მიტროპოლია", რომლის რეზიდენცია ახალი ათონის სამონასტრო კომპლექსში მდებარეობს. ამ საეკლესიო ფრთის ჩამოყალიბება იქცა რეაქციად რუსული ეკლესიის მცდელობაზე, ახალი ათონის მონასტრის წინამძღოლი თავად დაენიშნა. ახალათონელი სასულიერო პირები, რომელთაც მამა დოროთე დბარი უდგათ სათავეში, აფხაზეთის საეკლესიო საკითხს დაურეგულირებლად მიიჩნევენ და მორწმუნეთა სახელით მიმართავენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს თხოვნით, იგი მართლმადიდებელთაშორისი კომისიის ძალით გადაჭრას.
საქართველოში დროებით ზომად აფხაზეთის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დაქვემდებარების საკითხი განიხილებოდა. ეს ინიციატივა თავის დროზე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის ექს-მინისტრმა პაატა ზაქარეიშვილმა გააჟღერა. თუმცა ქართულმა მართლმადიდებელმა ეკლესიამ, რომელიც თავის საგარეო საეკლესიო პოლიტიკაში ხშირად მოსკოვის საპატრიარქოს მხარეს იკავებს, ეს იდეა დაუშვებლად შეაფასა.
აფხაზეთის ორ მართლმადიდებელ თემს შორის პერიოდულად დაძაბულობა იქმნება "აფხაზეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის" მოთხოვნის გამო, ახალი ათონის სამონასტრო კომპლექსი დაიცალოს და მას გადაეცეს.

В Абхазии сообщили о приостановлении богослужений до определения статуса АПЦ
В храмах Абхазии до определения статуса Абхазской епархии временно прекращены богослужения. Об этом, по сообщению "Эхо Кавказа", заявил иерей Виссарион (Аплиаа) – глава епархии, зарегистрированной в самопровозглашенной республике как Абхазская православная церковь. При этом, по его словам, храмы остаются открытыми для прихожан.
«Сегодняшние священнослужители, которые были отпущены в свои определенные епархии, пускай они там поставят вопрос перед своими архиереями, чтобы архиереи поставили вопрос перед святейшим патриархом Кириллом, как дальше быть. Тридцать лет вот так находиться в какой-то такой ситуации – это невозможно... Поэтому я сейчас приостановил (службы в храмах - ред.)», – сказал иерей.
Как пишет РИА Новости, он также отметил, что не стал приостанавливать богослужения в главном кафедральном соборе в Сухуми. «Я в нем служил и до войны, и после войны, поэтому каноническое право имеет кафедральный собор», – добавил он.
Виссарион (Аплиаа) надеется, что московский патриархат решит церковную ситуацию в Абхазии, определив статус АПЦ.
«Канонический статус этих священников (рукоположенных РПЦ - ред.) должен быть определен. Самое главное, что они должны сюда вернуться со статусом для Абхазской православной церкви. Мы не можем быть частью грузинской церкви, мы не были частью грузинской церкви и не будем», – заявил он.
Грузинская православная церковь (ГПЦ) считает Абхазию частью своей канонической территории, таковой ее признают все православные церкви, включая Московский патриархат. Священнослужители ГПЦ после грузино-абхазского вооруженного конфликта 1992-1993 годов не имеют доступа на территорию Абхазии. Единственным священником, рукоположенным в иереи Грузинской церковью и не запрещенным в служении, является иерей Виссарион (Аплиа), который после войны возглавил Сухумо-Пицундскую епархию, позже зарегистрированную властями самопровозглашенной республики в качестве Абхазской православной церкви. Архиереем Абхазской церкви сам иерей Виссарион называет Патриарха Московского и всея Руси Кирилла.
В Абхазии также зарегистрирована другая православная организация – Священная митрополия Абхазия с центром в Новом Афоне. Создание СМА стало реакцией на попытку Русской православной церкви назначить своего настоятеля Новоафонского монастыря из России. Монахи монастыря во главе с архимандритом Дорофеем (Дбар) считают церковный вопрос Абхазии неурегулированным и от имени верующих обращаются к Константинопольскому патриарху с просьбой разрешить его на межправославной комиссии.
В Грузии в качестве временной меры рассматривался вопрос о временной передаче Абхазии в окормление Константинопольскому патриарху. С такой идеей выступал экс-министр по примирению и гражданскому равноправию Паата Закареишвили. Однако ГПЦ отвергла этот вариант, так как в своей церковной внешней политике чаще становится на сторону Московского патриархата.
Между двумя православными общинами Абхазии периодически возникает напряжение из-за требования Абхазской православной церкви освободить Новоафонский монастырь и передать его АПЦ.