შავი ზღვის სანაპიროზე ფრინველებისა და დელფინების მასობრივი დაცემა დაფიქსირდა
ეკოლოგებმა შავი ზღვის სანაპიროზე ფრინველებისა და დელფინების მასობრივი დაღუპვის შემთხვევები დააფიქსირეს. განგაში ჯერ ანაპაში (რუსეთი) ატყდა.
ინსტაგრამ-ფაბლიქ "Типичная Анапа"-ში განთავსდა შესაბამისი ვიდეოც. როგორც სოცქსელების მომხმარებლები კომენტარებში აღნიშნავენ, მსგავსი სურათია ამჟამად გელენჯიკში, ტუაპსეს რაიონსა და სოჭშიც.
საზოგადოებრივი მოძრაობა "ანაპა - ჩვენი საერთო სახლის" საბჭოს წევრმა სტანისლავ ერმოლაევმა უამბო Кавказ.Реалии-ს, რომ ფრიველების მსგავსი მასობრივი ვარდნა ერთხელ უკვე დაფიქსირდა - რამდენიმე წლის წინ.
"არა მგონია, საქმე ამინდში იყოს, აქ ადამიანური ფაქტორი უფროა. როგორც ჩანს,საუბარია რაღაცით მოწამლვაზე, რაც ფრინველებმა საკვებად მიიღეს. რაც შეეხება დელფინებს, სახელდება სხვადასხვა მიზეზები, ფანტასტიკურის ჩათვლით. მაგალითად, სამხედრო წვრთნები შავ ზღვაში. თუმცა ბევრად უფრო რეალისტური სავარაუდო მიზეზი წყლის დაბინძურებაა", - თვლის საზოგადო მოღვაწე.
"მწვანე ლიგის" კრასნოდარის განყოფილებაში აღნიშნავენ, რომ ტუაპსეს პლაჟზე ათეულობით დაღუპული ფრინველი იპოვეს და "როსსელხოზნადზორსაც" მიმართეს, თუმცა პასუხი ამ დრომდე არ მიუღიათ.
დელფინების გადარჩენის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრ "დელფაში" დაღუპული დელფინების აღმოჩენის შემთხვევების გახშირებას ადასტურებენ: იანვარში ორგანიზაციამ 60 ასეთი შემთხვევა აღრიცხა, მაშინ, როცა 2019-ში ეს მაჩვენებელი 13-ს შეადგენდა, 2020-ში - 7-ს. თებერვლის პირველი ორი კვირის განმავლობაში კი 29 შემთხვევა აღირიცხა (2020 წლის მთელი თებერვლის განმავლობაში - სულ 31, 2019ის თებერვალში – 6).
"დელფინების ნაწილის სიკვდილის ყველაზე რეალისტური მიზეზი თევზსაჭერი გემების ბადეებში მოხვედრაა, თუმცა დანამდვილებით მიზეზი მხოლოდ ექსპერტიზის შემდეგ გვეცოდინება, - ამბობს სამეცნიერო ცენტრ "დელფას" მეცნიერ-თანამშრომელი, ბიოლოგიურ მეცნიერებათა კანდიდატი ტატიანა დენისენკო. – ადგილობრივი მაცხოვრებლები, ყოველ შემთხვევაში ანაპაში, ფრინველების მასობრივ დაღუპვას ქარიშხალს უკავშირებენ, თუმცა როგორც წესი, ფრინველები კარგად არიან ადაპტირებულები საარსებო გარემოსა და ბუნებრივ პირობებთან".
ექსპერტის თქმით, კიდევ ერთი ვერსია ინფექციური დაავადების გავცელებაა. ირიბად იგი შესაძლოა, ანტროპოგენულ საქმიაობასაც უკავშირდებოდეს, მათ შორის - მასობრივ თევზჭერას შავ ზღვაში ფრინველებისთვის საკვები ბაზის შემცირებით, ან წყლის აგრარული სამრეწველო ჩადინებებით დაბინძურებას, ან ხომალდების მომეტებულ მოძრაობას, - ეს ყველაფერი ფრინველების იმუნურ სისტემაზე ზემოქმედებს და სხვადასხვა დაავადებების რისკს ზრდის.
"ერთადერთი, რაც ამ ეტაპზე დანამდვილებით შეიძლება, ითქვას, ისაა, რომ აუცილებელია ცხედრების გამოკვლევა. კორონავირუსის პანდემიაც ხომ გარეული ცხოველებისგან დაიწყო. ამდენად, ვეტერინარულმა სამსახურებმა ფაქტი კომპლექსურად უნდა შეისწავლონ, რათა ინფექციის არსებობა და მისი გავრცელების რისკი გამოირიცხოს", - თვლის მიკრობიოლოგი.

Экологи обеспокоены смертью птиц и дельфинов на Черном море
Экологи зафиксировали массовую гибель птиц и дельфинов на черноморском побережье. Первыми тревогу забили жители Анапы.
"Витязевская коса - "полоса отчуждения". После последних штормов коса от Витязево до Благовещенской усыпана мусором и тушками птиц. Попадаются и мертвые дельфины", -говорится в подписи к видео в инстаграм-паблике "Типичная Анапа".
В комментариях к видео пользователи отмечают, что подобные картины сейчас можно увидеть не только на различных пляжах Анапы, но и в Геленджике, Туапсинском районе, Сочи.
Член совета общественной организации "Анапа – наш общий дом" Станислав Ермолаев рассказал Кавказ.Реалии, что подобная массовая гибель птиц уже была на курорте несколько лет назад.
"Думаю, что вряд ли это погодные условия, здесь человеческий фактор. Скорее всего, речь идет об отравлении чем-то, что они употребляли в пищу. Что касается дельфинов, то называются разные причины, вплоть до фантастических. Например, причиной их выбросов на берег называли и военные учения в акватории Черного моря. Но куда вероятнее речь идет об общем повышении уровня загрязнения воды", - отмечает общественник.
Председатель краснодарского отделения "Зеленой лиги" Евгений Витишко подтвердил Кавказ.Реалии, что на пляже Туапсе им обнаружены десятки мертвых птиц, он уже обратился в Минприроды и направил запрос в Россельхознадзор по данному инциденту, но ответ пока не получил.
В АНО "Научно-экологический центр спасения дельфинов "Дельфа" подтверждают участившиеся случаи нахождения мертвых дельфинов: в январе 2021 года в организацию поступили сообщения о 60 таких случаях (в январе 2019 года – 13, в январе 2020 года – 7), а за прошедшие две недели февраля – 29 (в 2020 году за весь февраль – 31, в 2019 – 6).
"Наиболее вероятная причина гибели некоторых дельфинов – попадание в сети рыболовных траулеров, но точную причину можно будет назвать только после вскрытия и лабораторного исследования, - рассказывает Кавказ.Реалии научный руководитель центра "Дельфа", кандидат биологических наук Татьяна Денисенко. – Местные жители, по крайней мере в Анапе, связывают падеж птиц с ураганом, но обычно птицы бывают приспособленными к среде обитания, погодным условиям".
Эксперт отметила, что ещё одна версия массового падежа птиц – вспышка инфекционного заболевания. Косвенно к нему также могла привести антропогенная деятельность, в том числе массовый вылов рыбы в Черном море со снижением кормовой базы для птиц, загрязнение воды аграрными и промышленными стоками, повышенное судоходство. По словам эксперта, всё это может влиять на состояние иммунной системы животных, повышая риск возникновения различных заболеваний.
"Единственное, что сейчас можно сказать с полной уверенностью, – необходимо полное обследование трупов. Напомню, что пандемия коронавируса началась также от диких животных. Поэтому ветеринарные службы должны провести комплексное исследование факта падежа животных, чтобы исключить наличие инфекций и возможсности их распространения, если оно подтвердится", - подытожила микробиолог.