ამაზონის ტყეებში ოქროს არალეგალური მოპოვების მასშტაბები - NASA-ს უნიკალურ ფოტოებზე
NASA-მ უნიკალური ფოტოები გამოაქვეყნა, რომლებიც პერუში, ამაზონის ტროპიკულ ტყეებში ოქროს უკანონო მოპოვების მასშტაბებს წარმოაჩენს.
კადრებზე აღბეჭდილი «ოქროს მდინარეები» სინამდვილეში ორმოებია, რომლებიც სავარაუდოდ, არალიცენზირებულმა მეშახტეებმა გათხარეს, - იუწყება კოსმოსური სააგენტო.
ორმოები, რომლებიც, როგორც წესი, თვალისთვის უხილავია, მზის სხივების ანარეკლით ნათდება.
საერთაშორისო კოსმოსური სადგურის ასტრონავტმა ეს უჩვეულო ფოტოები გასული წლის დეკემბერში გადაიღო.
კადრები ნათელ წარმოდგენას ქმნის პერუს სამხრეთ-აღმოსავლეთში, მადრე-დე-დიოსის რაიონში ოქროს გამანადგურებელი მოპოვების მასშტაბებზე.
ქვეყანა ოქროს წამყვანი ექსპორტიორია, ხოლო მადრე-დე-დიოსი - არარეგულირებადი დარგის უზარმაზარი სავანე, რომელშიც ათასობით ადამიანი შემოსავლის შოვნას ცდილობს.
ეს რაიონი ბიომრავალფეროვნების ცხელი წერტილია, მომპოვებელი მრეწველობა კი ტყის მასშტაბურ ჩეხვასა და გარემოს სასიცოცხლო მნიშვნელობის ადგილების განადგურებას იწვევს.

Масштабы незаконной добычи золота в тропических лесах Амазонки - на редких фото НАСА
Потрясающие редкие фото, опубликованные НАСА, раскрывают масштабы по большей части незаконной добычи золота в тропических лесах Амазонки в Перу.
«Золотые реки», запечатленные на снимках, на самом деле являются ямами, которые, как полагают, были вырыты нелицензированными шахтерами, - сообщает космическое агентство.
Ямы, обычно скрытые от глаз, освещались отраженным солнечным светом.
Астронавт Международной космической станции (МКС) сделал необычные фотографии в декабре прошлого года.
Изображения являются еще одним свидетельством масштабов разрушительной добычи золота в районе Мадре-де-Диос на юго-востоке Перу.
Страна является ведущим экспортером золота, а Мадре-де-Диос - домом для огромной нерегулируемой отрасли, в которой тысячи горняков пытаются заработать себе на жизнь.
Этот район - горячая точка биоразнообразия, а добывающая промышленность привела к обширной вырубке лесов и разрушению жизненно важных мест обитания.