თბილისში საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გარკვეულ მარშრუტებში დღეიდან ცვლილებები განხორციელდა
08/02/2021 05:15:06 საზოგადოება
თბილისში საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გარკვეულ მარშრუტებში დღეიდან ცვლილებები განხორციელდა.
როგორც დედაქალაქის მერიაში აცხადებენ, ცვლილება შეეხება ინტეგრირებულ N301 მარშრუტს, ასევე N51 ავტობუსსაც.
„აღნიშნული მარშრუტის ბოლო გაჩერება (ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩა) გაგრძელდება ემირ ბურჯანაძის ქუჩის (ყოფილი გარდაბნის გზატკეცილი) მიმართულებით, დავით ყიფიანის ქუჩის გადაკვეთამდე. თავისუფლების მოედნის მიმართულებით, N301, კ. აფხაზის ქუჩის ნაცვლად, გადაადგილდება ნ. ბარათაშვილის ქუჩის გავლით. ამასთანავე, ა. პოლიტკოვსკაიას ქუჩის მიმართულებით, მარშრუტი ვაჟა-ფშაველას გამზირის ნაცვლად, მოძრაობას განაგრძობს პ. ქავთარაძის ქუჩის გავლით. ინტეგრირებული მარშრუტი N301 აერთიანებს N140 და N55 მარშრუტებს. შესაბამისად, აღნიშნული ნომრების მომსახურება გაჩერდება. ხოლო, N301-ის მოცდის ინტერვალი 11 წუთამდე შემცირდება. ასევე, ცვლილება შეეხება N51 ავტობუსსაც.
8 თებერვლიდან გლდანის რაიონში საზოგადოებრივი ტრანსპორტი იმოძრავებს ავტობუსის შეუფერხებელი გადაადგილებისთვის გამოყოფილ ზოლებში, ე.წ. ბასლეინებში. შესაბამისად, მუნიციპალური ტრანსპორტი გადაადგილდება კერძო ავტომობილების ნაკადის მოძრაობის საპირისპირო მიმართულებით. ამასთან დაკავშირებით, მგზავრთნაკადებზე დაკვირვებისა და მოსახლეობის ძირითადი მოთხოვნის გათვალისწინებით, ავტობუსი N51 გადაადგილდება შემდეგნაირად - მეტროსადგურ „ახმეტელის თეატრიდან“ ან „ახმეტელის თეატრის“ მიმართულებით, ნაცვლად შეშელიძის ქუჩისა, იმოძრავებს ქერჩისა და ვასაძის ქუჩების გავლით“, - აღნიშნულია თბილისის მერიის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ცნობისთვის: დღეიდან საქართველოში მთელი ქვეყნის მასშტაბით მუნიციპალური ტრანსპორტი ამუშავდა. ამ დრომდე თბილისში, ქუთაისსა და რუსთავში მუნიციპალური ტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალული იყო. ავტობუსებთან და მიკროავტობუსებთან ერთად, დედაქალაქში მეტროც ამუშავდა. საზოგადოებრივი ტრანსპორტი ორშაბათიდან-პარასკევამდე, 21:00 საათამდე იმუშავებს.
ამავდროულად, უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, მუნიციპალურ ტრანსპორტით გადაადგილება შეზღუდული იქნება შაბათ-კვირას. ამასთან, ძალაშია კომენდანტის საათიც. კერძოდ, აკრძალულია 21:00 საათიდან 05:00 საათამდე გადაადგილება.