კვლევის შედეგების თანახმად, კოვიდ–საწინააღდეგო ვაქცინების გვერდით მოვლენებთან დაკავშირებული შეშფოთება 2020 წლის ნოემბერში ჩატარებული კვლევის შედეგებთან შედარებით, შემცირებულია. ამჟამად გამოკითხულთა 47% გამოთქვამს წუხილს ვაქცინების გვერდით მოვლენებთან დაკავშირებით. ირკვევა, რომ ყველაზე მეტად ეს საკითხი (გამოკითხული ფრანგების 40%) ფრანგებს აწუხებთ.
გამოკითხულ რესპონდენტთა 58% აცხადებს, რომ დარწმუნებულები არიან ქვეყნის მთავრობა ეფექტიან და უსაფრთხო ვაქცინით აცრის მოსახლეობას.
რაც შეეხება საქართველოს, ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) გამოკითხვის შედეგების მიხედვით, რესპონდენტთა 41% აცხადებს, რომ კოვიდ–საწინააღმდეგო ვაქცინის ქვეყანაში შემოტანის შემთხვევაში აცრას გაიკეთებდა.
როგორც მეცნიერები აღნიშნავენ, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია სწრაფი ვაქცინაციის პროცესი, რათა Covid-19–ის მუტაცია შეზღუდონ. მათი თქმით, თუ ფართო ვაქცინაციით შეაჩერებენ ვირუსის გამრავლებას, იგი მუტაციას ვეღარ განიცდის.
კოვიდ–საწინააღმდეგო ვაქცინაციის პროცესი მსოფლიოში 2020 წლის დეკემბრიდან მიმდინარეობს. მდიდარმა ქვეყნებმა, სადაც მსოფლიო მოსახლეობის 14% ცხოვრობს, წარმოებული ვაქცინების 50%–ზე მეტი დაირეზერვეს. იმის გამო, რომ ეფექტურ და უსაფრთხო ვაქცინებზე მოთხოვნა ძალიან მაღალია, ხოლო წარმოების შესაძლებლობები მოთხოვნის სწარაფად დაკმაყოფილებას ვერ ახერხებენ, ვარაუდობენ, რომ განვითარებად და ღარიბ ქვეყნებში მასობრივი იმუნიზაცია შესაძლოა, 2023 წლამდე არ იქნება მიღწეული.
ცნობისთვის: მსოფლიოში კოვიდ–ინფიცირებულთა რაოდენობამ 104 მილიონს გადააჭარბა. ბოლო ოფიციალური მონაცემებით, დადასტურებულია ინფიცირების 104 911 245 შემთხვევა. გლობალური მასშტაბით კორონავირუსმა 2 278 587ადამიანი იმსხვერპლა. 76 653 010 დაავადებული კი გამოჯანმრთელდა. სპეციალისტები მოქალაქეებს სამი ძირითადი წესის დაცვისკენ მოუწოდებენ. ესენია: პირბადის ტარება, სოციალური დისტანციის დაცვა და ხელების ხშირი დაბანა.
რაც შეეხება საქართველოს, უკანასკნელი ოფიციალური მონაცემებით, საერთო ჯამში, ქვეყანაში კოვიდ-ინფიცირების 260 480 შემთხვევაა გამოვლენილი, მათ შორის 251 748 პაციენტი გამოჯანმრთელდა, 3 240 გარდაიცვალა.