"თეირანი ფსონს ირანულ-სომხურ-ქართულ ფორმატზე დადებს" – რას ფიქრობენ ზარიფის ვიზიტზე ანალიტიკოსები
ბაქოსა და მოსკოვში ვიზიტის შემდეგ, 27 იანვარს ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრი მოჰამედ ჯავად ზარიფი ტურნეს საქართველოში სტუმრობით გააგრძელებს. თავად ვიზიტის შესახებ მწირი ინფორმაცია მოიძებნება, თუმცა, აზერბაიჯანსა და რუსეთში დასუმლი აქცენტებიდან შეიძლება, ვარაუდი, რა თემებზე იქნება ფოკუსირებული თბილისისა და თეირანის წარმომადგენლების შეხვედრა. მოჰამედ ჯავად ზარიფმაც აღნიშნა, რომ მისი რეგიონული ტურნეს მიზანი კავკასიაში თანამშრომლობის ექვსმხრივი ფორმატის ჩამოყალიბებაა (რუსეთი, ირანი, თურქეთი, აზერბაიჯანი, საქართველო, სომხეთი).
ინფორმაციისთვის: გასული წლის დეკემბერში თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განაცხადა, რომ სამხრეთ კავკასიაში შესაძლებელი იქნებოდა “ექვსთა პლატფორმის” ჩამოყალიბება სახელმწიფოებს შორის «თანამშრომლობის განსავითარებლად”. ამ ინიციატივას აზერბაიჯანის პრეზიდენტი ილჰამ ალიევიც უჭერს მხარს.
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა კი “კავკასიური პლატფორმის” მნიშვნელობა აღნიშნა, რითაც დაიმსახურა მორიგი ბრალდებები, ამჯერად – “კავკასიიდან დასავლეთის განდევნის მცდელობაში”. თუმცა მოგვიანებით საგარეო საქმეთა მინისტრმა დავით ზალკალიანმა განმარტა, რომ პრეზიდენტის სიტყვები არასწორად იქნა აღქმული და «ძალზე ძნელია, ისაუბრო ერთიან პლატფორმაზე ქვეყანასთან, რომელსაც საქართველოს ტერიტორიის 20% აქვს ოკუპირებული”.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ვიზიტი შიდა პოლიტიკური და სოციალური დაძაბულობის ფონზე ჩაივლის: თბილისი შიდა პრობლემებზეა ფოკუსირებლი.
ჯეიმს თაუნის ფონდის ანალიტიკოსი რუსეთის, პოსტსაბჭოთა სივრცისა და პოლიტიკური ისლამის საკითხებში რაჰიმ რაჰიმოვი „აქცენტთან“ ინტერვიუში ყურადღებას იმ გარემოებაზე ამახვილებს, რომ ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრის მუჰამედ ჯავად ზარიფის ტური რუსეთს, თურქეთს, სომხეთს, აზერბაიჯანსა და საქართველოს მოიცავს - ყველა იმ 6 ქვეყანას, რომელთა თანამშრომლობის პლატფორმის შექმნის ინიციატივითაც თურქეთის პრეზიდენტი ერდოღანი ყარაბაღის მეორე ომის შემდგომ გამოვიდა. ანალიტიკოსი აღნიშნავს იმასაც, რომ ირანი რეგიონში ვითარების გარდაქმნაში საკუთარი პასიური როლით უკმაყოფილოა და ფიქრობს, რომ თეირანი მეზობელ ქვეყნებში ომის შემდგომი განწყობების მოსინჯვას ცდილობს:
„ყარაბაღის მეორე ომი ყველა ამ ქვეყნის ინტერესებს ეხება ან გავლენას ახდენს მათზე სხვადასხვა გზით. საინტერესოა, რომ თავისივე არჩევანის შესაბაისად, დასავლეთი თამაშგარე მდგომარეობაში დარჩა რეგიონში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით. ირანს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში მისი ჩართულობის მიუხედავად, არ ჰქონია გავლენის შესაძლებლობა. შესაბამისად, თეირანი უკმაყოფილოა ირანის ჩართულობის გარეშე რეგიონში სიტუაციის გარდაქმნის გამო. ამიტომ, ეს ტური, უპირველეს ყოვლისა, შექმნილია ამ ქვეყნების დედაქალაქებში ომისშემდგომი განწყობებისა და გრძნობების მოსასინჯად, და იმის გასარკვევად, არის თუ არა ირანული ინტერესების გათვალისწინების შესაძლებლობები. ამ თვალსაზრისით, ვიზიტს აქვს ერთგვარი კვლევის ხასიათი ირანის განახლებული, ომის შემდგომი ორმხრივი ან მრავალმხრივი რეგიონული დღის წესრიგის შესაქმნელად“.
რაც შეეხება ზარიფის უშუალოდ თბილისში ვიზიტს, როგორც ანალიტიკოსი აღნიშნავს, თეირანი „უპასუხებს საქართველოს წუხილს სამმხრივი შეთანხმებების [ბლოკირებლი დერეფნების გახსნა – რედ.] შესრულებასთან დაკავშირებით, კერძოდ, რეგიონალური სატრანზიტო ხაზების შესახებ:
„მოვლენათა განვითარების ჩემი ანალიზით, ამ კონტექსტში ირანი დაინტერესებულია, ჩამოაყალიბოს ან გააძლიეროს სამმხრივი პარტნიორობა სომხეთისა და საქართველოს მონაწილეობით. ეს შეიძლება, პერსპექტიულად ჟღერდეს თბილისისთვის არსებულ ვითარებაში, მაგრამ საქართველომ უნდა გაითვალისწინოს თავისი დასავლელი პარტნიორების, განსაკუთრებით აშშ-ის პოზიცია ამ საკითხთან მიმართებაში. ამდენად, განმსაზღვრელი ფაქტორი იქნება, რა პოლიტიკა ექნება, რამდენად შორს წავა ჯო ბაიდენის ადმინისტრაცია ირანთან დამოკიდებულებაში. ამრიგად, ჯავად ზარიფის თბილისში ვიზიტის მთავარი მიზანი არის დღის წესრიგის დამყარება, რომელიც ფსონს დადებს ირანულ-სომხურ-ქართულ ფორმატზე რუსული, აზერბაიჯანული და თურქული გავლენის საპირწონედ. ამ მიზნის მიღწევა შესაძლებელია ექვსი მხრის თანამშრომლობის პლატფორმის რიტორიკის საფარქვეშ“.
ანალიტიკოსი განმარტავს, რომ ამგვარი პარტნიორობა არა ქართული, არამედ ირანული განზრახვაა:
„მჯერა, ჯავად ზარიფი თბილისში ამ იდეის ლობირებას შეეცდება და უპასუხებს საქართველოს წუხილს სომხეთ-აზერბაიჯანი-რუსეთის სატრანზიტო შეთანხმებასთან დაკავშირებით. თუმცა, ამ ეტაპზე გაურკვეველია, როგორი იქნება საქართველოს პასუხი ირანის შეთავაზებაზე. თბილისს მოუწევს, მხედველობაში მიიღოს ამერიკული, ევროპული და თურქულ-აზერბაიჯანული ფაქტორები“.
რაც შეეხება საქართველოსთვის პოტენციურ სარგებელს, ანალიტიკოსის აზრით, მას შესაძლოა, სურდეს პარტნიორობის დივერსიფიცირება:
„ირანისთვის ეს უფრო გეოპოლიტიკური განსჯის საგანია, ხოლო საქართველოსთვის - პრაგმატული, ეკონომიკური და პოლიტიკური საკითხი. ჩემი აზრით, საქართველოსთვის მეტი სარგებლის მომტანია სომხეთთან და აზერბაიჯანთან სამმხრივ ფორმატში ჩართვის მცდელობა და ვფიქრობ, ირანის ერთ-ერთი მიზანი იქნება, პროაქტიულად უპასუხოს ასეთ სცენარს“.
ანალიტკოსი ხსენებულ ფორმატთან დაკავშირებით განმარტავს, რომ საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი მეტ-ნაკლებად ერთმანეთის მსგავსი – პატარა ქვეყნებია, თუმცა, ამგვარი [აზერბაიჯანულ-სომხურ-ქართული–რედ.] სამმხრივი ფორმატი ხელს შეუწყობს რეგიონალოზმს სამხრეთ კავკასიაში, წინააღმდეგ შემთხვევაში, დიდი სახელმწიფოები რეგიონს დაშლამდე მიიყვანენ:
„საქართველო უნიკალურ პოზიციაშია: მას კარგი ურთიერთობა აქვს სომხეთთან და აზერბაიჯანთან, შესაბამისად, შეუძლია, ასეთი სამმხრივი ადგილობრივი ფორმატის წარმართვა. საქართველოს პოზიტიური საერთაშორისო რეპუტაცია დაეხმარება, ისარგებლოს ომის შემდგომი ვითარებით, როგორც რეგიონის სამმხრივი ურთიერთობის წარმმართველმა“.
კიდევ ერთი ანალიტიკოსი, რუსეთის საგარეო და სამხედრო პოლიტიკასა და სამხრეთ კავკასიის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტი ფუად შაჰაბაზოვი „აქცენტთან“ ინტერვიუში აღნიშნავს, რომ ირანს სურს, ახალი გეოპოლიტიკური წესრიგით ისარგებლოს. იგი ამავე კონტექსტში განიხილავს ირანელი დიპლომატის ტურნესაც:
„მინისტრ ზარიფის რეგიონალური ტურნე ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ ნამდვილად უკავშირდება სამხრეთ კავკასიის ახალ გეოპოლიტიკურ წესრიგს. 44-დღიანმა ომმა და აზერბაიჯანის გამარჯვებამ სავარაუდოდ, შეცვალა არა მხოლოდ პოლიტიკური დღის წესრიგი, არამედ შიდარეგიონალური სავაჭრო და ეკონომიკური თანამშრომლობა: მოწმენი გავხდით, რომ ომის დროს ირანი აღმოჩნდა, როგორც კონფლიქტის თამაშგარე მოთამაშე. თუმცა, ახლა ირანს სურს, ისარგებლოს ახალი გეოპოლიტიკური წესრიგით: ცეცხლის შეწყვეტის თაობაზე შეთანხმებამ გახსნა ახალი სატრანზიტო მარშრუტები და დერეფნები, რომლებიც აკავშირებს რუსეთ-აზერბაიჯან-თურქეთსა და სომხეთს. აქედან გამომდინარე, გასაკვირი არ უნდა იყოს არც მინისტრ ზარიფის ტურნე და არც მისი განცხადებები, მაგალითად, როგორიცაა "ირანულ კომპანიებს სურთ, მონაწილეობა მიიღონ ყარაბაღის რეგიონის აღმშენებლობაშიო". აშკარაა, რომ ირანი ასევე დაინტერესებულია სახმელეთო მარშრუტების შემუშავებით, ერთის მხრივ, ეს გულისხმობს აზერბაიჯან-საქართველოს, მეორეს მხრივ – სომხეთს“.
ფუად შაჰაბაზოვის ანალიზის თანახმად, ირანი აცნობიერებს ნახჭევანის დერეფნის გახსნის უარყოფით როლს საქართველოსა და ირანისთვის, ხოლო მნიშვნელოვნად პოზიტიურს – რუსეთის შემთხვევაში: თეირანს აწუხებს, რომ აზერბაიჯანისა და თურქეთის დამოკიდებულება ირანის ტერიტორიის, როგორც "სატრანზიტო პუნქტისადმი" მნიშვნელოვნად შემცირდება. ამდენად, ანალიტიკოსის დაკვირვებით, ახლა ირანისთვის პრიორიტეტულია, საქართველოსა და აზერბაიჯანს თანამშრომლობის კიდევ ერთი ფორმატი შესთავაზოს.
„ვინაიდან ირანი რეგიონში მნიშვნელოვანი აქტორია, თურქეთი და აზერბაიჯანი შეეცადნენ, დაემშვიდებინათ თეირანი ახლადინიცირებული "ექვსწევრიანი თანამშრომლობის" პლატფორმაში გაერთიანებით. თუმცა, მე არ ვარ ოპტიმისტურად განწყობილი ამ ფორმატში ირანის მონაწილეობის მიმართ: მაღალია ალბათობა, მინისტრი ზარიფი თბილისში ვიზიტის დროს საქართველოსთან თანამშრომლობის ახალ ფორმატს განიხილავს. დიახ, ირანს შეუძლია, "ექვსწევრიანი თანამშრომლობის" ფორმატი განიხილოს, მაგრამ არ ვფიქრობ, რომ თეირანი ამ ფორმატის ნაწილად გახდომისკენ ისწრაფვოდეს, რადგან ძალიან მცირეა შანსი, მან აქედან ეკონომიკური და პოლიტიკური სარგებელი მიიღოს“.
რაც შეეხება თბილისისა და თეირანის სათანამშრომლო მიმართულებებს, ანალიტიკოსი აღნიშნავს, რომ ეს ძირითადად შეეხება ლოჯისტიკასა და სატრანზიტო მარშრუტს, როგორიცაა შავი ზღვაზე წვდომა და საქონლის ექსპორტი საქართველოს გავლით ევროპულ ბაზარზე.

Analysts on Zarif's visit to Georgia – "A main objective is to push for an agenda that bets on an Iranian-Armenian-Georgian format"
26/01/2021 20:27:27 Analysis
Iran’s Foreign Minister Mohammad Javad Zarif will visit to Georgia on January 27 as part of his five-nation (Azerbaijan, Russia, Armenia, Georgia and Turkey) tour. Foreign Ministry Spokesman Saeed Khatibzadeh said that the top Iranian diplomat is scheduled to discuss bilateral issues, the latest developments in the Caucasus, joints projects and ways of promoting peace and stability in the region with his counterparts and other top officials of these countries.
It should be noted that on 10 December 2020 Turkish President Recep Tayyip Erdogan said he had discussed forming a six-country regional cooperation platform with his Azeri counterpart. Speaking alongside Azeri President Ilham Aliyev, Erdogan said “Armenia could participate in the planned regional platform along with Turkey, Russia, Iran, Azerbaijan and Georgia if it contributed to regional peace”.
On 11 December 2020 Georgia’s President Salome Zurabishvili said that “the country should regain its historic role as a unifier of the Caucasus.”
“The country needs a new approach, and given our neighbors and a new reality in the Caucasus region, Georgia needs to regain its historic role as a unifier of the Caucasus. In this regard we can think about the idea of a “Caucasus Peace Platform”, which will bring together the Caucasus countries, external actors and international organizations. Such a platform will facilitate the presentation and implementation of joint infrastructure, economic or cultural projects. It will also strengthen the potential of this region to play the role of transport, communication and energy HUB. Tbilisi must regain its place as a center for Caucasian identity and Caucasian studies. If we do not start this, many other candidates are already ready for doing this”, - Zurabishvili stated at the first session of the newly elected 10th national legislature of Georgia.
Georgia’s Foreign Minister Davit Zalkaliani later clarified that the president's words had been misunderstood and that "it is very difficult to talk about a common platform with a country that occupies 20% of Georgia's territory."
Rahim Rahimov, analyst for the Jamestown Foundation told the Accent "Javad Zarif’s tour includes Russia, Turkey, Armenia, Azerbaijan, and Georgia - all the nations of the six-party cooperation platform initiated by president Erdogan following the Second Karabakh War."
"Interestingly, while the West was left offside the related regional developments due to its self-imposed disengagement from the region, Iran was kept at bay despite its engagement in the South Caucasus region. So, Tehran feel absolutely dissatisfied with the reshaping situation in the region without Iranian involvement. And therefore, this tour is, first of all, designed to grope the post-war mood and feelings in the capitals of these nations, and explore whether or what kind of opportunities are available to adjust the situation in line with the Iranian interests. In this light, the visit is of exploratory character to form an updated, post-war bilateral or multilateral regional agenda for Iran," the analyst on Russia, the post-Soviet space and political Islam told the Accent.
As regards Zarif’s visit to Tbilisi specifically, according to Rahimov, Tehran will appeal to Georgia’s concerns over the trilateral deal’s provisions in particular those relating to regional transit lines:
"In my analysis of the developments, in this context Iran is interested to shape or enhance a trilateral partnership involving Armenia and Georgia. This may sound promising to Tbilisi under the current circumstances but Georgia has to register its western partners’ in particular USA’s position on the matter. So, if and how far Joe Biden Administration will go along with Iran will be a significant, determining factor. To sum up, a main objective of Javad Zarif’s visit to Tbilisi is to push for an agenda that bets on an Iranian-Armenian-Georgian format to counter-balance Russian, Azerbaijani and Turkish influences. This objective may be pursued under the guise of the six-party cooperation platform rhetoric though."
As he stated, yet that is not Georgian intention, It is the Iranian intention.
"And I believe that Javad Zarif will try to lobby for this idea in Tbilisi. And he will appeal to Georgia’s concerns over the new Armenia-Azerbaijan-Russia transit deal. But how Georgia will respond to the Iranian offer is unclear at this point. Tbilisi will have to consider American, European, and Turkish-Azerbaijani factors. As regards the potential benefits for Georgia, it may want to diversify its partnerships. Basically, for Iran it is rather about geopolitics but for Georgia rather about pragmatic economic and political considerations, In my view, for Georgia it would be more beneficial to try to engage with Armenia and Azerbaijan in a trilateral format. I think one Iranian objective may be to proactively address such scenario." he continued.
According to Rahimov, for Georgia it would be more beneficial to try to engage with Armenia and Azerbaijan in a trilateral format, because Georgia, Armenia or Azerbaijan more or less similar to each other as small states.
"Yet the trilateral Azerbaijan-Armenia-Georgia format would promote regionalism in South Caucasus, otherwise big powers will lead the region to falling apart from one another. And Georgia has a unique position due to its good relations with Armenia and Azerbaijan, so it can drive such trilateral local format, and Georgia's positive international reputation would help it to benefit from the new post-war situation as the driver of the trilateral regional engagements." he added.
Another analyst for The Jamestown Foundation, Fuad Shahbazov told the Accent that Minister Zarif's regional tour in the aftermath of the Karabakh war is indeed linked with the new geopolitical order in the South Caucasus.
"44-day long war and the victory of Azerbaijan have supposedly changed not only the political agenda but also intra-regional trade and economic cooperation. As we witnessed, during the war Iran has proved to be a non-key actor in the conflict and was quickly pulled out of the game. However, now Iran wants to benefit from the new geopolitical order. The ceasefire agreement opened new transit routes and corridors linking Russia-Azerbaijan-Turkey and Armenia. Therefore, Minister Zarif's tour should not come as a surprise particularly giving his statements like "Iranian companies want to participate in the rebuilding of Karabakh region." It is obvious that Iran is also interested in developing land routes both with Azerbaijan-Georgia on one side, and Armenia on the other." Fuad Shahbazov, who is mainly focused on Russian foreign and military policy, and the South Caucasus, told the Accent.
According to him, Iran apprehends the fact that the Nakhchivan corridor will negatively affect Iran and Georgia since Azerbaijan and Turkey gained a new land route, though it will benefit Russia a lot. "Iran is worried that the dependence of Azerbaijan and Turkey will be significantly decreased the importance of the Iranian territory as a "transit point," he added.
As Shahbazov said, for Iran the priority is now to offer another cooperation format with Georgia and Azerbaijan.
"And since Iran is an important regional actor, Turkey and Azerbaijan sought to appease Tehran to join a newly-introduced "six-party cooperation" platform," he continued.
"However, I am not optimistic regarding the participation of Iran in the format. Therefore, most likely Minister Zarif will discuss a new cooperation format with Georgia as well during his Tbilisi visit. Iran can discuss this format of cooperation but I do not think that it strives to be a part of it, since there is very little chance that Iran would economically and politically benefit," Shahbazov added.