მიტროპოლიტი დიმიტრი: "პანდემიასთან ბრძოლის საუკეთესო საშუალება ყოველთვის იყო ვაქცინაცია"
ეპიდემიასთან და პანდემიასთან ბრძოლის ყველაზე საუკეთესო საშუალება ყოველთვის იყო ვაქცინაცია, ყველას გვახსოვს, მოზრდილ ასაკში სკოლაში, საბავშვო ბაღში, ყველაგან გვცრიდნენ და ეს იყო არა შემთხვევით, არამედ წინა, ძალიან მკაცრი პანდემიებით გამოწვეული, – ასე მიმართა დღეს მრევლს ბათუმისა და ლაზეთის მიტროპოლიტმა დიმიტრიმ (შიოლაშვილი) ნათლისღების წირვაზე, ქადაგებისას ბათუმის ღვთისმშობლის შობის სახელობის საკათედრო ტაძარში.
მეუფე დიმიტრი ამბობს, რომ ვაქცინაცია რელიგიური ცხოვრებისთვის არანაირ საფრთხეს არ წარმოადგენს. მისი თქმით, დღევანდელი მძიმე ჟამიანობის პერიოდში სწორედ ვაქცინაციაა პრობლემისგან თავის დაღწევის ყველაზე ეფექტური საშუალება.
„მინდა, გითხრათ, რომ მთელი საუკუნეების გამოცდილებით, ყველაზე ეფექტური საშუალება არის ვაქცინაცია, ამაზე უკეთესი შესაძლებლობა არ არსებობს, ბიბლია გვასწავლის გამოიძიეთ, გამოიკვლიეთ და სცანით ჭეშმარიტება.
რამდენიმე ხნის წინ, საბერძნეთის ერთ-ერთი მღვდელმთავარი, რომელიც ადრე, საერო ცხოვრების დროს ამერიკის კოსმოსურ სააგენტო ნასა-ში მოღვაწეობდა, არის პროფესიით გამორჩეული ექიმი და პროფესორი, თავის პუბლიკაციაში წერდა, რომ ელადის წმინდა სინოდმა დაავალა, შეესწავლა, რამდენად უსაფრთხოა ეს ვაქცინა ადამიანის რელიგიური ცხოვრებისთვის. ის ამბობს, სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებთ, რომ არანაირი საფრთხე ამ ვაქცინაში, რელიგიის კუთხით, არ არსებობსო. მინდა, რომ ეს ასე იყოს და ღვთის მადლით ასეც იქნება“, – განაცხადა მეუფე დიმიტრიმ.

Самым лучшим способом борьбы с пандемией всегда была вакцинация - Митрополит
Вакцинация - самый лучший способом борьбы с эпидемией и пандемией, заявил митрополит Батумский и Лазский, владыка Дмитрий Шиолашвили во время службы в батумском кафедральном соборе Пресвятой Богородицы.
В мире вакцину от коронавируса уже сделали более 32 миллионов человек. Над планом вакцинации Грузия практически завершила работу. Ранее в Минздраве страны заявили, что в конце февраля вакцина от коронавируса должна быть уже в Грузии. Пока речь идет о вакцине Pfizer.
"Самым лучшим способом борьбы с эпидемией и пандемией всегда была вакцинация. Все мы помним, что в подростковом возрасте в школе, в детском саду, везде нам делали прививки, и это не было случайно, а было вызвано предыдущими очень серьезными пандемиями", - заявил митрополит Дмитрий.
По словам владыки, вакцинация не представляет опасности для религиозной жизни.
"Недавно один из греческих священников, который ранее во время своей светской жизни работал в космическом агентстве НАСА в США, выдающийся врач, профессор, изучил, насколько данная вакцина безопасна для религиозной жизни человека. Он с полной ответственностью заявляет, что никакой угрозы в этой вакцине нет в религиозном плане. Хочу, чтобы это было так, и это так и будет с Божией помощью", - заявил митрополит Дмитрий.