რატომ აგდებდნენ დედები ჭაში მომაკვდავ შვილებს – გოლოდომორის შემზარავი რეალობა
კიევში გადაღებულ ამ ფოტოებზე ფოტოგრაფმა აღბეჭდა ბავშვები, რომლებიც მემორიალთან ხორბლის თავთავებს აწყობენ… ამ ადგილას შეკრებილთაგან ზოგს ხელში ვაშლი უჭირავს, სანთლებს ყველა ანთებს, სასულიერო პირები კი პანაშვიდს იხდიან…. რატომ ხორბლის თავთავები? რატომ ვაშლები? ამ სულისშემძვრელ მემორიალთან უკრაინელები იმ მილიონობით ადამიანს მიაგებენ პატივს, რომლებიც საბჭოთა ეპოქაში მომხდარ გოლოდომორს ემსხვერპლნენ.
დაზუსტებული მონაცემებით, მეოცე საუკუნის 30-იანი წლების დასაწყისში უკრაინაში შიმშილისგან 3-3,5 მილიონ ადამიანამდე დაიღუპა. მთელი საბჭოთა კავშირის მასშტაბით კი დაღუპულთა რიცხვი 7 მილიონამდეა. გოლოდომორი ყველაზე მეტად უკრაინის იმ ტერიტორიას შეეხო, რომელზეც სოფლის მეურნეობა იყო განვითარებული – ეს თანამედროვე უკრაინის ცენტრალური ნაწილია.
1932-33 წლებში იმ გლეხებს, რომლებიც მარცვლეულის მოსავლის აღების გეგმას ვერ ასრულებდნენ და კოლექტივიზაციის პირობებში სახელმწიფოს ვალი დაუგროვდათ, ნებისმიერი სხვა პროდუქტის კონფისკაციას უტარებდნენ. ეს კონფისკაცია არ ითვლებოდა ვალის დაფარვად და მხოლოდ სადამსჯელო ღონისძიება იყო. ნატურალური ჯარიმების პოლიტიკას უნდა ეიძულებინა გლეხები, ჩაებარებინათ სახელმწიფოსთვის დამალული ხორბალი, რომელიც სინამდვილეში მიზერული რაოდენობის ჰქონდათ. თავდაპირველად, სადამსჯელო ორგანოები გლეხებს მხოლოდ ხორცს, „სალოსა“ და კარტოფილს ართმევდნენ, შემდეგ კი გრძელვადიანი შენახვის სხვა პროდუქტებზეც გადავიდნენ.
1932 წლის აგვისტოში იოსებ სტალინმა კიდევ ერთი რეპრესიული კანონი შეიმუშავა – სახელმწიფო ქონების დატაცებისთვის დახვრეტა ქონების სრული კონფისკაციით, ხოლო შემამსუბუქებელი გარემოებების შემთხვევაში – 10 წლით პატიმრობა, ამნისტიის გარეშე. ამ სადამსჯელო კანონს ხალხმა „5 თავთავის კანონი“ უწოდა, რადგან, ფაქტობრივად, სახელმწიფო ქონების დატაცებაში დამნაშავე იყო ნებისმიერი ის ადამიანი, რომელიც ნებართვის გარეშე კოლმეურნეობის ყანაში ხორბლის რამდენიმე თავთავს აიღებდა…
სწორედ ამ კანონსა და საბჭოთა სისასტიკეს შეწირული ადამიანების, მათ შორის, მცირეწლოვანი, შიმშილისგან დაღუპული ბავშვების ხსოვნის პატივსაცემად, ახლა კიევის ცენტრში შეკრებილ მათივე თანატოლებს სიმბოლურად ხორბლის თავთავები უჭირავთ…
21-ე საუკუნის ბავშვები ვერ აცნობიერებენ, სინამდვილეში რა გადაიტანეს მათმა თანატოლებმა იმ წლებში, როცა დედები შიმშილისგან გარდაცვლილ ბავშვებს თანასოფლელებს უმალავდნენ, რათა კანიბალიზმისგან დაეცვათ ან როგორ ჭამდნენ მათი თანატოლები კატებს, ძაღლებს, ვირთხებს, როგორ ხარშავდნენ ჭიებისგან ცხელ წვნიანებს ცივ ზამთარში, როგორ ეყარნენ გვამები ქუჩებში ან როგორ უნდა ჩაეგდო დედას საკუთარი შვილები ჭაში, რათა მათი ნელი სიკვდილი არ ენახა… სამაგიეროდ, ამის წარმოდგენა შეუძლია დღევანდელი რუსეთის ხელისუფლებას, შეუძლია წარმოდგენაც და სახელმწიფოს ღირსების შენარჩუნება! მაგრამ ხდება პირიქით – ამ კოშმარული საბჭოთა სინამდვილის, კანონებისა და ბელადების ნამოქმედარის მიჩქმალვა დღეს კრემლს სახელმწიფო დონეზე აქვს აყვანილი. რუსეთის სახელმწიფომ, როგორც საბჭოთა კავშირის მემკვიდრემ, ოფიციალურად აღიარა ის დანაშაული, რომელიც კომუნისტმა ბელადებმა ჩაიდინეს. თუმცა, როგორი გასაოცარიც უნდა იყოს, ათასობით თვითმხილველის, ფოტო კადრების თუ საარქივო მასალების არსებობის მიუხედავად, რუსული პროპაგანდისტული მანქანა, მედია რუპორები თუ კერძო პირები კვლავ ცდილობენ, დაარწმუნონ მსოფლიო იმაში, რომ გოლოდომორი არ მომხდარა – მილიონობით ადამიანი სტალინურმა რეპრესიებს არ გაუნადგურებია.
გოლოდომორის მსხვერპლთა პატივის მიგების დღეს უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, დიმიტრი კულებამ თანამოქალაქეებს მოუწოდა, გააგრძელონ ბრძოლა იმისთვის, რომ მსოფლიომ მეტი სიმართლე გაიგოს ამ შემაძრწუნებელი მოვლენის შესახებ: „გოლოდომორის აღიარებისთვის ბრძოლის დროს ჩვენ მხოლოდ ჩვენთვის არ ვიბრძვით. ჩვენ ვიბრძვით იმ ადამიანებისთვისაც, ვინც მაშინ თავისი თავის დაცვა ვერ შეძლო.“ მისი თქმით, „უცნობია, ჰქონდათ თუ არა ამ ადამიანებს გამარჯვების შანსი, მაგრამ ნამდვილად ჰქონდათ ღირსება იმისთვის, რომ უბრძოლველად არ დაღუპულიყვნენ.“ და მართლაც, ისტორიული ფაქტია, რომ სტალინური კოლექტივიზაციის წინააღმდეგ უკრაინაში იმ პერიოდში ასობით მასობრივი გამოსვლა მოხდა, ადამიანები ყველა ხერხით ცდილობდნენ, არ შეგუებოდნენ ტირანიას, თუმცა, მაშინ ამ მონსტრს ვერ მოერივნენ.

Почему матери бросали умирающих детей в колодец - ужасающая реальность Голодомора
На этих фотографиях, снятых в Киеве, фотограф запечатлел детей, раскладывающих колосья пшеницы возле мемориала... Некоторые из собравшихся здесь держат в руках яблоки, зажигают свечи все, а священнослужители проводят молебен по усопшим.... Почему колосья пшеницы? Почему яблоки? Этими раздирающими сердце мемориалом и ритуалом украинцы отдают дань памяти миллионам людей, которые стали жертвами Голодомора во время советской эпохи.
По уточненным данным, в начале 30-х годов ХХ века в Украине от голода умерло до 3–3,5 миллиона человек. Число погибших по всему Советскому Союзу достигает 7 миллионов. Голодомор больше всего затронул территорию Украины, где было развито сельское хозяйство - это центральная часть современной Украины.
В 1932-33 годах у тех крестьян, которые не смогли выполнить план по хлебозаготовок и задолжали государству зерно во время коллективизации, изымали любое другое продовольствие. Эта конфискация не рассматривалась как погашение долга и являлась лишь карательной мерой. Политика натуральных штрафов заключалась в том, чтобы заставить крестьян передать государству прирятанную пшеницу, которая на самом деле была у них в мизерных количествах. Сначала у крестьян каратели изымали только мясо, сало и картофель, а затем перешли на другие продукты длительного хранения. В августе 1932 года Иосиф Сталин ввел в действие еще один репрессивный закон - расстрел за разграбление государственного имущества с полной конфискацией имущества а при смягчающих обстоятельствах - 10 лет лишения свободы без право на амнистию. Этот карательный закон был назван «законом пяти колосков», потому что практически любой, кто брал несколько колосков пшеницы с колхозном поле без спроса, был виновен в разграблении государственной собственности. В честь памяти жертв советской жестокости и этого закона, в том числе маленьких детей, умерших от голода, теперь их сверстники, собравшиеся в центре Киева, символически держат в руках колосья пшеницы ...
Это правда, что дети 21 века не очень могут себе представить, что их сверстники пережили в те годы, когда матери прятали своих голодающих детей от односельчан, чтобы защитить их от каннибализма, или как их сверстники ели кошек, собак, крыс, или зимой варили похлебки из насекомых, как валялись трупы на улицах, или как матери бросали грудных детей в колодец, чтобы не видеть их медленной смерти от голода...
Зато нынешняя российская власть может это представить, и сохранить достоинство своего государства! Но происходит обратное: сегодня Кремль вывел отрицание голодомора на государственный уровень, дабы прикрыть кошмарную советскую реальность, законы и ужасные деяния тогдашних правителей.
Российское государство, как правопреемник Советского Союза, официально признало преступления, совершенные коммунистическими лидерами, однако, что удивительно, несмотря на множество очевидцев, фотографий или архивных данных, российская пропагандистская машина, средства массовой информации или отдельные лица все еще пытаются убедить мир в том, что Голодомора не было - миллионы людей не были уничтожены сталинскими репрессиями.
В день чествования жертв Голодомора министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба призвал своих сограждан продолжать борьбу за то, чтобы мир узнал больше об этой трагедии: “Борясь за признание Голодомора геноцидом в мире, мы боремся не только за себя. Мы боремся и за тех, кто не мог защитить себя тогда" ; По его словам: « Неизвестно, был ли у них шанс победить. Но у них точно было достоинство не сдаться без боя». И действительно, это исторический факт, что против сталинской коллективизации в то время в Украине было множество массовых выступлений, люди изо всех сил старались противостоять тирании, но к сожалению тогда они не смогли победить этого монстра.