ზურაბ აბაშიძე რუსულ მხარეს არასწორი ინფორმაციის გავრცელებაში ადანაშაულებს
2019 წლის მოვლენები შეხვედრაზე ნახსენები საერთოდ არ ყოფილა; ეს გახლავთ რუსეთის მხარის ინტერპრეტაცია, - ასე გამოეხმაურა რუსეთის ფედერაციასთან ურთიერთობის საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი ზურაბ აბაშიძე რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებას, რომელიც უწყებამ ზურაბ აბაშიძისა და რუსეთის ფედერალური სათათბიროს ფედერალური საბჭოს წევრის გრიგორი კარასინის ონლაინ-შეხვედრის შემდეგ გაავრცელა.
„კომენტარში, რომელიც რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებ-გვერდზე დაიდო, არის ასეთი პასაჟი - „დადასტურდა ორმხრივი განწყობა, მზაობა, 2019 წლის ზაფხულში ქართველი ნაციონალისტების მიერ ცნობილი ანტირუსული პროვოკაციის უარყოფითი შედეგების დასაძლევად“. ხაზგასმით ვაცხადებ, ასეთი რამ არ ყოფილა. ასეთი ორმხრივი მზაობა ამ თემასთან დაკავშირებით არ ყოფილა და 2019 წლის მოვლენები შეხვედრაზე ნახსენები საერთოდ არ ყოფილა. ეს გახლავთ რუსეთის მხარის ინტერპრეტაცია“, - განაცხადა ზურაბ აბაშიძემ.
მისი თქმით, რუსეთის მხარემ ახსენა საავიაციო მიმოსვლის აღდგენის თემა და აღნიშნა, რომ საჭიროა, შეწყდეს რუსოფობიული გამოხტომები; ქართული მხრიდან კი უოასუხეს, რომ „ფრენები შეწყდა რუსეთის მხარის ინიციატივით და, ეპიდემიოლოგიური ვითარების შესაბამისად, შეიძლება, ამ საკითხის განხილვა, მაგრამ რუსი ტურისტების მიმართ რუსოფობიული გამოხტომების ვერც ერთ ფაქტი ვერ დასახელდება“.
აბაშიძის ცნობით, ონლაინ-ფორმატის შეხვედრას, ისევე, როგორც წინა სხვა შეხვედრებს, ესწრებოდნენ საქართველოს საგარეო საქმეთა და ეკონომიკის სამინისტროების წარმომადგენლები.

Зураб Абашидзе - События 2019 года вообще не упоминались на встрече с Карасиным, это интерпретация российской стороны
28/11/2020 11:49:27 Иностранная политика
События 2019 года на встрече вообще не упоминались; это интерпретация российской стороны, — так спецпредставитель премьер-министра Грузии по связям с Российской Федерацией Зураб Абашидзе прокомментировал заявление МИД России, опубликованное по итогам онлайн-встречи Зураба Абашидзе с членом Совета Федерации РФ Григорием Карасиным.
По словам Зураба Абашидзе, эта тема не затрагивалась.
«В комментарии, размещенный на веб-сайте МИД России, содержит такой пассаж: «Подтвержден двусторонний настрой, готовность преодолеть негативные последствия известной антироссийской провокации грузинских националистов летом 2019 года». Подчеркиваю, такого не было. Такой взаимной готовности по этой теме не было, и события 2019 года на встрече вообще не упоминались. Это интерпретация российской стороны», — сказал Зураб Абашидзе.
Спецпредставитель премьер-министра сообщил, что на встрече в онлайн-формате, как и на других предыдущих встречах, принимали участие представители министерств иностранных дел и экономики Грузии.