რეგიონში ცვლილებების ფონზე ამერიკელი ანალიტიკოსი თბილისს პორტების გაფართოებას ურჩევს
გადაუჭრელი კონფლიქტი, რთული რელიეფი და ძვირადღირებული პროექტი – ეს იმ მიზეზთა ჩამონათვალია, რომელთა გათვალისწინებით აშშ–ის სახელმწიფო მდივნის ყოფილი მრჩეველი, ევრაზიის ქვეყნების დამოუკიდებელი მკვლევარი პოლ გობლი სომხეთზე, ნახჭევანსა და თურქეთზე გამავალი ახალი სატრანსპორტო დერეფნის მშენებლობის გეგმის ჩაშლას არ გამორიცხავს. ამის შესახებ გობლმა "აქცენტთან" საუბრისას განაცხადა.
"ვფიქრობ, მთავარი მიზეზი, რის გამოც აზერბაიჯანმა ყარაბაღის კონფლიქტის თაობაზე შეთანხმებას მოაწერა ხელი, სომხეთზე, ნახჭევანსა და თურქეთზე გამავალი ახალი სატრანსპორტო კვანძის მშენებლობის გეგმაა, რომელსაც მოსკოვი დაეთანხმა და სომხეთიც აიძულა, რომ დათანხმებულიყო. ეს მიმართულება აწყობს თურქეთსაც. თუმცა, რა თქმა უნდა, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ სამმხრივი განცხადების ხელმოწერით კონფლიქტი არ დარეგულირებულა და ახალი ბრძოლების აფეთქებამ შესაძლოა, ამ პროექტის განხორციელება გააჭიანუროს, ან საერთოდ ჩაშალოს იგი. მართალია, ნახჭევანსა და თურქეთს შორის, საერთო ჯამში, 13კმ–იანი საზღვარია, თუმცა ეს მანძილი რკინიგზის, მილსადენებისა და მაგისტრალების მშენებლობისთვის შესაძლოა, საკმარისი იყოს. აღსანიშნავია, რომ ძალიან დიდი პრობლემაა თურქეთში ამ კავშირების მშენებლობა, რადგან ტოპოგრაფიული თვალსაზრისით ტერიტორია ხასიათდება რთული რელიეფით. აქ ნებისმიერი კავშირის მშენებლობა ძვირი დაჯდება და მე ნაკლებად მეგულება საერთაშორისო ბანკი ან რომელიმე მთავრობა, რომლებიც ამ პროექტს დაუჭერენ მხარს მანამ, ვიდრე ბოლომდე დარწმუნებულები​ არ იქნებიან ამ საკავშირო კვანძის თავიდან ბოლომდე გეგმის მიხედვით განხორციელებაში", – განაცხადა გობლმა "აქცენტთან" საუბრისას.
რაც შეეხება ამ სატრანსპორტო კვანძის შესაძლო გავლენას საქართველოზე, ანალიტიკოსი მიიჩნევს, რომ ამ პროექტის განხორციელების შემთხვევაში საქართველოს სატრანზიტო ლიდერის როლი ექსკლუზიურად აღარ ექნება.
"თუ ეს სატრანსპორტო კვანძი აშენდა, საქართველოს სატრანზიტო ლიდერის როლი ექსკლუზიურად აღარ ექნება. ყველაზე დიდი შესაძლო გავლენა ალბათ, იქნება იმ მილსადენის მნიშვნელობის შემცირება, რომელიც აზერბაიჯანიდან თურქეთში საქართველოს გავლით გადის. თუმცა სავაჭრო ხაზი ხმელთაშუაზღვისპირეთსა და კასპიის რეგიონს შორის შესაძლოა იმ დონემდე გაძლიერდეს, რომ საქართველოს გზა მაინც უფრო მნიშვნელოვანი დარჩეს კიდევ რამდენიმე წლის განმავლობაში. თუმცა ამ შემთხვევაში ბათუმისა და ფოთის პორტები უნდა გაფართოვდნენ, რათა დატვირთვას გაუმკლავდნენ. თბილისისთვის გონივრული ნაბიჯი იქნება, ახლავე დაიწყოს ამ მიმართულებით დაგეგმვა", – დასძინა გობლმა.
ცნობისთვის: 2020 წლის 10 ნოემბერს მთიან ყარაბაღში ომის შეწყვეტის შესახებ აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა, სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანმა და რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ერთობლივ განცხადებას მოაწერეს ხელი.
სამმხრივი განცხადების მე–9 პუნქტში აღნიშნულია შემდეგი:
"განიბლოკება ყველა ეკონომიკური და სატრანსპორტო კავშირი რეგიონში. სომხეთის რესპუბლიკა უზრუნველჰყოფს სატრანსპორტო კავშირს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დასავლეთ რაიონებსა და ნახჭევანის ავტონომიურ რესპუბლიკას შორის მოქალაქეების, სატრანსპორტო საშუალებებისა და ტვირთების ორივე მიმართულებით შეუფერხებელი გადაადგილებისათვის. კონტროლს სატრანსპორტო კავშირზე რუსეთის უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს ორგანოები განახორციელებენ.
მხარეთა თანხმობით უზრუნველყოფილი იქნება ახალი სატრანსპორტო კომუნიკაციების მშენებლობა, რომლებიც ნახჭევანის ავტონომიურ რესპუბლიკას აზერბაიჯანის დასავლეთ რაიონებთან დააკავშირებს".

Given new reality in the South Caucasus, American analyst advises Tbilisi to expand its ports
Former special advisor to the U.S. Secretary of State, American analyst Paul Goble does not rule out the possibility that the project of the construction of new transport communications connecting the Nakhichevan Autonomous Republic with the western regions of Azerbaijan, will be cancelled.
“I think that Moscow’s agreement to this and its imposition of its position on Armenia was the primary reason Baku signed the declaration. Thus, there is a lot of pressure behind moving in that direction. It also will please Turkey. But of course, this declaration is not the end of the war and a new outburst of fighting could postpone or even lead to the cancellation of this project. There is 13km border between Nakhichivan and Turkey. However that may be, that is large enough for rail, pipeline and highways construction through it. The bigger problem is building the connections in Turkey. That portion of Turkey is topographically difficult. And it won’t be inexpensive. Few international banks or governments will want to back such construction until they are sure it will go not just to Nakichivan but also to Azerbaijan proper and beyond,” Goble told the Accent.
As for the possible impact of this construction on Georgia, he said:
“The biggest impact potentially is to reduce the significance of the pipeline from Azerbaijan to Turkey via Georgia. If the second path opens, Georgia will no longer have the exclusive one, but trade between the Mediterranean and the Caspian is likely to grow to the point that the Georgia path will continue to be the more important for some time to come. Both ports of Georgia – Poti and Batumi will have to be expanded, to cope with increased flow of cargo.”
“It would be clever for Tbilisi to begin planning for that now,” Goble added.
On November 10, Armenia, Azerbaijan and Russia signed an agreement to end military conflict over the disputed enclave of Nagorno-Karabakh.
According to the agreement on Nagorno-Karabakh conflict, “all economic and transport links in the region are to be unblocked. Armenia will guarantee the safety of transport links between Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic in order to organize the unimpeded movement of citizens, vehicles and goods in both directions. Transport control will be undertaken by the bodies of the Border Service of the FSB of Russia. The construction of new transport communications will be provided, which will connect the Nakhichevan Autonomous Republic with the western regions of Azerbaijan.”