14 წლის წინ მოკლეს ანა პოლიტკოვსკაია, რომელმაც კადიროვს „ჩვენი დროის სტალინი“ უწოდა
რომ არ მოეკლათ, წელს 62 წლის გახდებოდა, გააგრძელებდა „Новая Газета“-ს რედაქციაში მუშაობას, კვლავ წავიდოდა სიცოცსლისთვის საშიშ მივლინებებში, დაწერდა პუტინის ხელისუფლებაზე, ადამიანების უბედურებაზე და ომის სიმახინჯეზე. თუმცა, ჟურნალისტი ანნა პოლიტკოვსკაია, 14 წლის წინ, 2006 წლის 7 ოქტობერს, საკუთარი სახლის სადარბაზოში მოკლეს. ქილერმა, რომელიც იქ ჩასაფრებით ელოდა, ოთხი გასროლა განახორციელა, მათ შორის ერთი საკონტროლო-თავში. ქილერი და მკვლელობის ორგანიზატორები იპოვეს და გაასამართლეს. თუმცა დღემდე, რუსეთის ხელისუფლებამ ამ რეზონანსული მკვლელობის დამკვეთის გამოსავლენად არაფერი გააკეთა. მართალია, მტკიცებულებები და კვალი ჩეჩნეთის მმართველისკენ მიდიოდა, მაგრამ გამოძიება უბრალოდ დადუმდა. ოფიციალურად, იმისათვის, რომ პოლიტკოვსკაიას საქმეზე სამართალმა რეალურად იზეიმოს, მხოლოდ ერთი წელი დარჩა- 2006 წელს ჩადენილი ამ დანაშაულის ხანდაზმულობის ვადა 2021 წლის 7 ოქტომბერს-პრეზიდენტ პუტინის შემდეგ დაბადების დღეზე ამოიწურება.
ანა პოლიტკოვსკაიამ თავისი უკანასკნელი ინტერვიუ რადიო თავისუფლების რუსულ რედაქციას ორი დღით ადრე- 5 ოქტომბერს მისცა. 5 ოქტომბერი ასევე რამზან კადიროვის დაბადების დღეცაა. მაშინ მას ჩეჩნეთის პრემიერ-მინისტრის პოსტი ეკავა და უკვე პრეზიდენტობაც სურდა. ამ ბოლო ინტერვიუში პოლიტკოვსკაიამ სწორედ კადიროვზე ისაუბრა და მას „ჩვენი დროის სტალინი“ უწოდა. პოლიტკოვსკაია ოცნებობდა იმ დროზე, როდესაც ჩეჩნეთის ლიდერს ჩადენილი დანაშაულებისთვის პასუხისგებაში მისცემდნენ. სიცოცხლის ბოლო დღეებშიც, ის რამზან კადიროვის მამხილებელ სტატიებზე მუშაობდა. ამბობდა, რომ ბევრ მსხვერპლს პირადად იცნობდა, თუმცა მათთვისაც იბრძოდა, ვისი გაცნობაც ვერ მოასწრო.
როდესაც მოკლეს, პუტინმა თქვა, რომ სამწუხარო ფაქტი მოხდა, მაგრამ რუსეთის პოლიტურ ცხოვრებაზე პოლიტკოვსკაია დიდ ვერაფერ გავლენას ვერ ახდენდა, ამიტომაც მისი მოშორება კრემლს არაფერში ჭირდებოდა. არადა, დღემდე, რუსეთში ფიქრობენ, რომ ანა პოლიტკოვსკაიას სიტყვას და კალამს, მაქსიმალურად შესაძლებელი გავლენა ჰქონდა იმ დროის პოლიტიკურ პროცესებზე. მისი სიტყვა პუტინის და მისი თანამზრახველების ძალაუფლებას ანგრევდა, ამხელდა პრეზიდენტის ტყუილებს და დანაშაულებებს. ნიშანდობლივია, რომ ანა პოლიტკოვსკაია ფიგურირებდა "რუსი ხალხისა და რუსეთის სახელმწიფოებრიობის მტრების" სიაში, რომლის არსებობის შესახებ 2006 წლის მარტში განაცხადა დეპუტატმა ნიკოლაი კურიანოვიჩმა.
ტრაგედიიდან 14 წლის შემდეგ, „Новая Газета“-მ გამოაქვეყნა პოლიტკოვსკაიას ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი და საზარელი რეპორტაჟის «Центровой из Центороя» აუდიო ვერსია. ეს საოცარი ტექსტი მოგვითხრობს მისი პირველი ინტერვიუს შესახებ ჩეჩნეთის მომავალ პრეზიდენტ რამზან კადიროვთან, რომელიც 2004 წლის ივნისში შედგა. პოლიტკოვსკაიამ ინტერვიუ კადიროვის საგვარეულო სოფელში ჩაწერა. ის ძლივს იკავებდა ემოციებს და აღწერდა ამ შეხვედრის კოშმარულ და აუტანელ ატმოსფეროს. ”[სასოწარკვეთილების] ცრემლები უბრალოდ კი არ მახრჩობდა - უკვე დამახრჩო. ველოდი, ზურგში როდის მესროდნენ. ავტომატებით და პისტოლეტებით შეიარაღებული ბრბო ჩემს უკან ხარხარებდა ”- წერდა ჟურნალისტი.
უფლებადამცველი ნატალია ესტემიროვა, რომელმაც ჟურნალისტი ქალი ამ შეხვედრაზე მარტო არ გაუშვა (და რომელიც პოლიტკოვსკაის მკვლელობიდან სამ წელიწადში მოკლეს) იხსენებდა, რომ ამ ინტერვიუს შემდეგ, ორივე მათგანს საკუთარი უსაფრთხოების გამო სერიოზულად ეშინოდათ.
„Новая Газета“-ს სტატიაში, რომელიც ამ შეხვედრის შემდეგ გამოქვეყნდა, პოლიტკოვსკაია წერდა, რომ კადიროვი მას რამდენიმეჯერ უხეშად შეეხო. ასევე, კადიროვმა პოლიტკოვსკაიას უყვირა, რომ ის ჩეჩნეთის მტერია, რუსეთის მტერი, რომ მისნაირები უნდა მოკლან, დახვრიტონ ქუჩაში. ნატალია ესტემიროვა ესწრებოდა მთელ ამ შეხვედრას და, შესაბამისად, აგრესია, რომელსაც კადიროვი პოლიტკოვსკაიას მიმართ იჩენდა, ავტომატურად მასზეც გადადიოდა, რადგან ის პოლიტკოვსკაიას მოკავშირე იყო და მის დაცვას ცდილობდა.
პოლიტკოვსკაიას მოშორების პირველი მცდელობა 2004 წლის 1 სექტემბერს მოხდა. ჟურნალისტი ბესლანში მიფრინავდა, რადგან შესაძლებლობა ჰქონდა მოეწყო მოლაპარაკებები იმ ტერორისტებთან, რომლებმაც No1 სკოლის შენობაში მძევლები აიყვანეს. თუმცა, თვითმფრინავში ყოფნისას, ჩაის დალევის შემდეგ მოიწამლა. თვითმფრინავიდან პოლიტკოვსკაია როსტოვის რეგიონალურ საავადმყოფოში უგონო მდგომარეობაში მოათავსეს. რუსეთის ხელისუფლებას უბრალოდ არ აწყობდა, რომ გავლენიანი ოპოზიციონერი ჟურნალისტი მძევლების გადამრჩენელი გამხდარიყო.
პოლიტკოვსკაიას პუტინის პიროვნება არა ერთხელ შეუფასებია. ერთ-ერთი ყველაზე მართალი და უტყუარი ეს არის: „რატომ არ მიყვარს პუტინი? იმ სიმარტივის გამო, რომელიც ქურდ-ბაცაცობაზე უარესია. ცინიზმის გამო. რასიზმის გამო. დაუსრულებელი ომის გამო. სიცრუის გამო. გაზის გაშვების გამო „ნორდ-ოსტში“. უდანაშაულო მოკლულთა გვამების გამო, რაც მთელ მის პირველ საპრეზიდენტო ვადას თან სდევდა. ეს არის გვამები, რომლებიც შეიძლებოდა არ ყოფილიყო. ხშირად ვფიქრობ ხოლმე: ადამიანია საერთოდ პუტინი? თუ რკინის გაყინული ძეგლი? ვფიქრობ და ვერ ვპოულობ პასუხს, რაც დაადასტურებს იმას, რომ ის ადამიანია.“ ის, ჯერ კიდევ 2004 წელს თვლიდა, რომ პუტინი განიცდის მეფედ გარდაქმნას, რომლის ხელის ხლება არ შეიძლება და ის ყველანაირი კონტროლიდან არის გასული.
პოლიტკოვსკაიას ერთ-ერთი გულშემატკივარი, რუსი პოლიტიკოსი მისადმი მიძღვნილ ტექსტში წერს:“ანა პოლიტკოვსკაიას სიტყვები პუტინის შესახებ, უფრო დიდ ხანს იარსებებს, ვიდრე პუტინი და მისი ხელისუფლება. და ძალიან, ძალიან სამწუხაროა, რომ თავად პოლიტკოვსკაია თავისი წინასწარმეტყველური სიტყვების აღსრულებას ვერ მოესწრება.“
ერთ წელიწადში, პუტინის დაბადების დღეზე, პოლიტკოვსკაიას მკვლელობის საქმეს რუსეთის ხელისუფლება ოფიციალურად დახურავს. თუმცა, ის ვერასოდეს წაშლის უბრალო მოკვდავთა მეხსიერებიდან ამ გმირი ჟურნალისტის სახელს, რომელიც პუტინის რეჟიმს და ადამიანების, თავისუფალი სიტყვის დაცვას ემსხვერპლა.

14 лет назад была убита Анна Политковская, назвавшая Кадырова «Сталиным нашего времени»
Если бы ее не убили, в этом году ей бы исполнилось 62 года, она продолжала бы работать в редакции „Новой газеты“, снова ездила бы в опасные командировки и писала бы о правлении Путина, тяжелом положении людей и уродствах войны. Однако, журналистка Анна Политковская была убита 14 лет назад, 7 октября 2006 года, в подьезде своего дома. Находившийся в засаде киллер произвел четыре выстрела, в том числе один контрольной –в голову. Киллер и организаторы убийства были найдены и преданы суду. Однако до настоящего времени российские власти ничего не сделали для установления личности заказчика этого резонансного убийства. Правда, улики и след вели к лидеру Чечни, но следствие просто замолчало. Официально до закрытия дела Политковской остался всего год - срок давности по этому преступлению, совершенный в 2006 году, истекает 7 октября 2021 года – на следующий день рождения Путина.
Анна Политковская дала свое последнее интервью Русской службе “Радио Свобода” двумя днями ранее, 5 октября. 5 октября также день рождения Рамзана Кадырова. Тогда он занимал пост премьер-министра Чечни и уже хотел стать президентом. В этом последнем интервью Политковская говорила о Кадырове и называла его «Сталиным нашего времени». Политковская мечтала о времени, когда он будет привлечен к ответственности за совершенные преступления. Даже в последние дни своей жизни она работала над статьями, разоблачающими Рамзана Кадырова. Она говорила, что знала многих его жертв лично, хотя также боролась за людей, с которыми не была знакома.
Когда ее убили, Путин сказал, что это печальный факт, но Политковская не оказывала большого влияния на политическую жизнь России, поэтому Кремлю совсем не нужно было от нее избавляться. Однако до сих пор в России считают, что слова и перо Анны Политковской оказали максимально возможное влияние на политические процессы России того времени. Ее слова подорвали власть Путина и его сообщников, много раз разоблачив ложь и преступления президента. Примечательно, что Анна Политковская попала в список «врагов русского народа и российской государственности», о существовании которого в марте 2006 года заявил народный депутат Николай Курьянович.
Через четырнадцать лет после трагедии «Новая газета» опубликовала аудиоверсию одного из самых известных и ужасающих репортажей Политковской. Этот удивительный текст повествует о ее первом интервью с будущим президентом Чечни Рамзаном Кадыровым, которое состоялось в июне 2004 года. Политковская записала интервью в родовой деревне Кадырова. Она с трудом сдерживала свои эмоции и описывала кошмарную и невыносимую атмосферу этой встречи. «Слёзы [отчаяния] не просто душили - они уже придушили. Я ждала очереди в спину. Хохочущая толпа с автоматами и пистолетами грохотала вслед» — писала она.
Помогавшая Политковской в той поездке правозащитница Наталья Эстемирова (убитая через три года после расправы над нашей журналисткой) вспоминала, что после того интервью обе всерьез стали опасаться за свою безопасность. В статье в «Новой газете», опубликованной после встречи, Политковская написала, что Кадыров несколько раз грубо тряс ее. Кадыров также кричал Политковской, что она враг Чечни, враг России, что таких надп убивать и расстреливать прямо на улице. Наталья Эстемирова присутствовала на встрече, и, как следствие, агрессия Кадырова по отношению к Политковской автоматически переходила и на нее, поскольку она был союзником Политковской и пыталась ее защитить.
Первая попытка устранения Политковской произошла 1 сентября 2004 года. Журналист летела в Беслан, потому что имела возможность вести переговоры с террористами, захватившими заложников в здании школы №1. Однако, находясь в самолете, она была отравлена с помощью чашки чая. Политковскую без сознания доставили из самолета прямо в Ростовскую областную больницу. Российскому правительству просто не нужно было, что бы влиятельная и оппозиционно настроенная журналистка стала спасать заложников.
Политковская неоднократно оценивала личность Путина. Следующая фраза одна из самых верных и безошибочных: «…За что я невзлюбила Путина? Вот за это и невзлюбила. За простоту, которая хуже воровства. За цинизм. За расизм. За бесконечную войну. За ложь. За газ в «Норд-Осте». За трупы невинно убиенных, сопровождающие весь его первый срок. Трупы, которых могло и не быть.”
Еще в 2004 году она считала, что Путин превратился в царя, которого нельзя трогать, и что он вышел из-под контроля.
Один из соратников Политковской, российский политик, написал в посвященном ей тексте: “Слова Анны Политковской о Путине переживут и его власть, и саму его жизнь. Очень и очень жаль, что Анна Политковская торжество своего печального пророческого слова не увидит.”
Через год, на день рождения Путина, правительство России официально закроет дело об убийстве Политковской. Однако оно никогда не сотрет из памяти простых смертных имя этой героической журналистки, принесшего себя в жертву режиму Путина и защите свободы слова народа.