კითხვები რუსული ვაქცინის ეფექტურობასა და უსაფრთხოებაზე
აფხაზური მედიის თანახმად, აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობამ რუსეთს კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინის („სპუტნიკ - V“) შესყიდვასთან დაკავშირებით მიმართა. საუბარია 15-20 ათასი დოზის შესყიდვასთან დაკავშირებით. როგორც აფხაზეთის დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტროში აცხადებენ, რუსული მხარე მათ მიმართვას განიხილავს.
რუსეთი ირწმუნება, რომ კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა უკვე დაამზადა. მოსკოვის თანახმად, ის ვაქცინის მასობრივი წარმოების დაწყებას - სექტემბერში, ხოლო მასობრივი ვაქცინაციის დაწყებას ოქტომბრიდან გეგმავს. ვლადიმერ პუტინი აცხადებს, რომ ვაქცინამ ყველა საჭირო შემოწმება გაიარა და, მეტიც, ის მისმა ქალიშვილმა უკვე მიიღო. რუსეთის პრეზიდენტმა ისიც განაცხადა, რომ ვაქცინა ეფექტიანად მუშაობს, ძლიერ იმუნიტეტს აყალიბებს და ყველა საჭირო შემოწმება გაიარა.
რეალურად, რუსული ვაქცინის ტესტირება საკმაოდ დაჩქარებულ რეჟიმში ჩატარდა. ვაქცინაზე მომუშავე მკვლევრები იმასაც ამტკიცებენ, რომ დროის დაზოგვის მიზნით, ვაქცინა საკუთარ თავზე გამოსცადეს. რუსეთის კლინიკური კვლევითი ორგანიზაციების ასოციაციამ აღნიშნულ ნაბიჯს კლინიკური კვლევების პრინციპების უხეში დარღვევა უწოდა. ვინაიდან რუსული ვაქცინა სრულად ტესტირებული არაა, მას გვერდითი მოვლენების გამოწვევისა და არაეფექტიანობის მაღალი რისკი აქვს. ჯონ ჰოპკინსის უნივერსიტეტის ვაქცინების უსაფრთხოების ინსტიტუტის დირექტორის, დანიელ სალმონის განცხადებით, რუსეთის მხრიდან ტესტირების მესამე ფაზის გამოტოვება სახიფათო ნაბიჯია, რადგან ამ ფაზაში უნდა დადასტურდეს ვაქცინის ეფექტიანობა და უსაფრთხოება. დანიელ სალმონის მსგავსად, მეცნიერების ძალიან დიდი ნაწილიც რუსულ ვაქცინას სარისკოდ მიიჩნევს.
რუსეთის მიერ შემუშავებული კორონავირუსის ვაქცინის უსაფრთხოებასა და ეფექტიანობაში ეჭვი აშშ-ის მთავარმა ეპიდემიოლოგმა, ენტონი ფაუჩიმაც, შეიტანა. მისი აზრით, ყველას შეუძლია გამოაცხადოს, რომ ვაქცინა აქვს, თუმცა მთავარია, მისი უსაფრთხოება და ეფექტიანობა კვლევებით დადასტურდეს. ფაუჩიმ იმედი გამოთქვა, რომ „რუსები (და ჩინელები) ვაქცინას რეალურად ტესტავენ, სანამ მას ვინმეს გამოუწერენ“. ერთ-ერთ ინტერვიუში, ფაუჩიმ ვაქცინასთან დაკავშირებით ეჭვები ღიად გამოთქვა და აღნიშნა, რომ მას ვაქცინის ეფექტიანობისა და უსაფრთხოების დამადასტურებელ კვლევებზე არ სმენია.
COVID-19-ის ახალი რუსული ვაქცინის რეგისტრაციის პროცედურაზე, ცდების შედეგებსა და მოსახლეობის აცრის გეგმებზე გამალეის სახელობის ცენტრის დირექტორის მოადგილემ სამეცნიერო დარგში, დენის ლოგუნოვმა, „სპუტნიკთან“ ისაუბრა. ლოგუნოვის თანახმად, „პირველ და მეორე ფაზებში მონაწილეობდა 38-38 ადამიანი, სულ – 76. ორი პროტოკოლი იმით განსხვავდებოდა, რომ ვაქცინის მოქმედი ნივთიერება ერთი და იგივე იყო, აგრეგატული ფორმა კი - სხვადასხვა. მოხალისეები პირველი და მეორე ფაზებისთვის შეირჩნენ 18-დან 60 წლამდე ასაკობრივი ჯგუფებიდან“. კითხვაზე თუ რამდენი ადამიანი მიიღებს მონაწილეობას მესამე ფაზაში ლოგუნობი აცხადებს: „საბოლოო ციფრებზე ვმსჯელობთ, მაგრამ შემიძლია აღვნიშნო, რომ კვლევებში დაახლოებით 30-40 ათასი ადამიანი ჩაერთვება. ერთ-ერთი სამუშაო ვარიანტი გულისხმობს 2 000 ადამიანის მონაწილეობას კლინიკურ ცდებში იმუნოგენურობის პარამეტრების შესაფასებლად, 28 ათასი მოხალისე კი მონაწილეობას მიიღებს კვლევაში ეპიდემიოლოგიური ეფექტურობის შესაფასებლად. ამჟამად ჩვენ ვასრულებთ პროტოკოლზე მუშაობას, რათა ის შეესაბამებოდეს ყველა ნორმას, მათ შორის, საერთაშორისოს“.
კითხვზე, თუ „რატომ ჩატარდება მესამე ფაზა უკვე დროებითი რეგისტრაციის შემდეგ?“ [რუსული ვაქცინის უსაფრთხოებისა და ეფექტიანობის კრიტიკა ამ ფაქტს ეფუძნება] დენის ლოგუნოვმა უპასუხა: „დროებითი რეგისტრაციის იდეა და არსი ისაა, რომ რისკ-ჯგუფებს შესაძლებლობა მიეცეთ გამოიყენონ ვაქცინა, რაც ადამიანებს დაიცავს ინფექციის მძიმე შედეგებისგან ან სიკვდილისგან. ამასთან, ვაქცინის მოხმარება მკაცრად გაკონტროლდება და დროებითი რეგისტრაცია ნებისმიერ მომენტში შეიძლება შეწყდეს. მესამე ფაზის მიზანი არის უსაფრთხოებისა და ეფექტურობის მასშტაბური შეფასება დიდი რაოდენობის მოხალისეებზე, გაკონტროლებული კვლევის ფარგლებში“. ასევე, ჯანმოს განცხადებაზე, რომლის მიხედვითაც „არანაირი სამეცნიერო კვლევები არ უნახავთ“, დენის ლოგუნოვმა განაცხადა: ჩვენთან ასეთი პრაქტიკა დამკვიდრდა - შედეგებს ჯერ ჯანდაცვის სამინისტროს ექსპერტებს ვაცნობთ. მიზანი იყო უსაფრთხო და ეფექტური ვაქცინის მიღება მაქსიმალურად სწრაფად და ეს გაკეთდა. ამის შემდეგ კი შეიძლება მონაცემების გადათარგმნა ინგლისურ ენაზე და სამეცნიერო ნაშრომების წერა...“
გამალეის ცენტრი განმარტავს, რომ „სექტემბერში პუბლიკაციისთვის ასევე იქნება წარმოდგენილი ვაქცინის ცხოველებზე — პრიმატებზე, სირიულ ზაზუნებზე, ტრანსგენულ თაგვებზე სრული კვლევა, რომლეთა შემთხვევაშიც ვაქცინამ 100%-იანი ეფექტი აჩვენა. უკვე დაწყებული პოსტრეგისტრაციული კლინიკური კვლევის პირველი შედეგები, რომელშიც 40 ათასი მოხალისე მონაწილეობს [საუბარია მესამე ფაზის კვლევებზე], ოქტომბერ–ნოემბერში გამოქვეყნდება“.
პირველი-მეორე ფაზის შედეგები მართლაც გამოქვეყნდა „ლანცეტში“. თუმცა, როგორც ოფიციალური შედეგების გამოქვეყნება, ასევე გამალეის სახელობის ცენტრის დირექტორის მოადგილის, დენის ლოგუნოვის, ზემოთ განხილული ინტერვიუ აღიარებით ჩვენებას უფრო ჰგავდა. აღნიშნულით რუსეთმა დაადასტურა, რომ მან ვაქცინა კლინიკური გამოცდის მესამე ფაზის გავლამდე, სადაც ვაქცინის ეფექტიანობა და უსაფრთხოება უნდა დადასტურდეს, დაარეგისტრირა. ამასთან, ვაქცინა პირველი და მეორე ფაზების განმავლობაში მხოლოდ 76 ადამიანზე არის დატესტილი. შედარებისთვის ბრიტანული, ოქსფორდის ვაქცინის კლინიკური გამოცდის პირველ და მეორე ფაზებში 1077 მოხალისე მონაწილეობდა. შესაბამისად, მოცემულ ეტაპზე რუსული ვაქცინა იმდენად მცირე ადამიანზეა ტესტირებული, რომ მის უსაფრთხოებასა და ეფექტიანობაზე კითხვები უფრო მეტია, ვიდრე პასუხები. აღსანიშნავია ისიც, რომ რუსეთი ვაქცინის ტესტირებაზე მეტ ძალისხმევას მის შესახებ პროპაგანდის გავრცელებას უთმობს.
საქართველოს დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის გენერალური დირექტორის, ამირან გამყრელიძის, განცხადებით, რუსულ ვაქცინას ჯერ დიდი, ფართომასშტაბიანი, მესამე ფაზის კვლევები არ გაუვლია, ან თუ გაუვლია - მისი შედეგები გამოქვეყნებული არ არის. ამდენად, გამყრელიძე რუსულ ვაქცინას სკეპტიკურად უყურებს: „ამ ვაქცინასთან დაკავშირებით გარკვეული სკეპტიციზმი არის საერთაშორისო სამეცნიერო პრესაში და მოგეხსენებათ, რომ არ არის გასაჯაროებული კვლევების შედეგები, არც პირველი-მეორე ფაზის და არც განსაკუთრებით მესამე ფაზის“. ამავე საკითხზე, დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილემ და ლუგარის ცენტრის ხელმძღვანელმა, პაატა იმნაძემ, რუსულ ვაქცინასთან დაკავშირებით განაცხადა, რომ „...ძალიან დაჩქარებული ტემპით მიმდინარეობდა ამ ვაქცინის გამოცდა. მის ხარისხზე, კვლევის შედეგებზე, ფაზებზე, რამდენ ადამიანზე იყო დატესტილი, რა შედეგები ჰქონდა, სამწუხაროდ, ვერაფერს მოგახსენებთ“.

Вопросы безопасности и эффективости российской вакцины
Согласно информации абхазских СМИ, де факто правительтсво Абхазии обратилось к России по поводу закупки вакцины от коронавируса („Спутник – V“). Речь идет о приобретении 15-20 тысяч доз. Как заявили в де факто министерстве здравоохранения Абхазии, российская сторона рассматривает это обращение.
Россия утверждает, что вакцина уже готова. По заверению Москвы, ее производство началось в сентябре, а уже в октябре начнется массовая вакцинация. Президент Путин заявляет, что вакцина прошла все необходимые испытания, и более того, ее уже испытала на себе его дочь. Он утверждает, что вакцина эффективна и позволяет выработать стойкий иммунитет.
Однако реально, тестирование российской вакцины производилось в крайне ускоренном режиме. Исследователи также заявляют, что в целях экономии времени испытывали ее на себе. Российская ассоциация организаций клинических исследований оценила это грубым нарушением принципов испытаний. Поскольку российская вакцина не проходила полного исследования, она характеризуется высоким риском побочных явлений и неэффективности. Как заявляет директор Института безопасности вакцин Университета Джона Хопкинса Дэниел Салмон, то, что Россия полностью опустила третью фазу необходимого тестирования, является опасным шагом, поскольку именно в этой фазе должна подтверждаться эффективность и безопасность вакцин. Подобно Салмону, российскую вакцину считают опасной многие другие ученые.
Сомневается в безопасности и эффективности российской вакцины и главный эпидемиолог США Энтони Фаучи. По его мнению, каждый может заявить об изобретении вакцины, но главное, чтобы ее безопасность и эффективность была доказана испытаниями. Фаучи выражает надежду, что „русские (и китайцы) реально проводят испытания вакцины, прежде чем ввести ее кому-либо“. В одном из интервью он выразил опасения по поводу данной вакцины открыто и заявил, что ничего не слышал об испытаниях, доказавших ее безопасность и эффективность.
Заместитель директора Центра им. Гамалеи по научной части Денис Логунов беседовал о процедуре регистрации, результатах испытаний и планах вакцинации населения со „Спутником“. По его словам, „в первой и второй фазах участвовали по 38 человек, всего – 76», «два протокола отличались тем, что действующее вещество вакцины было одинаковым, а агрегатная форма – разная», «добровольцы для первой и второй фаз были отобраны из возрастных категорий от 18 до 60 лет“. На вопрос, сколько человек примут участие в третьей фазе испытаний, он заявил: „Мы размышляем над окончательными цифрами, но могу сказать, что к испытаниям подключатся примерно 30-40 тысяч человек. Один из рабочих вариантов предусматривает участие 2 000 человек в клинических исследованиях с целью установления параметров иммуногенности, а 28 тысяч добровольцев примут участие в испытаниях с целью установления эпидемиологической эффективности. На данный момент мы завершаем работу над протоколом, чтобы он соответствовал всем нормам, в том числе - международным“.
Отвечая на вопрос о том, „почему третья фаза будет проведена лишь после временной регистрации?“ [критика российской вакцины опирается именно на этот факт] Денис Логунов заявил: „Идея и смысл временной регистрации заключается в том, чтобы риск-группы получили возможность использования вакцины, что защитит людей от тяжелых последствий инфекции и смерти. При этом, использование вакцины будет строго контролироваться и временная регистрация в любой момент может быть прекращена. Цель третьей фазы заключается в масштабной оценке безопасности и эффективности на болшом количестве добровольцев в пределах контролируемых испытаний“. А на заявление Всемирной организации здравоохранения о том, что „никаких научных исследований никто не видел“, Логунов ответил, что «у нас [в России] утвердилась такая практика - с результатами сначала знакомят экспертов министерства здравоохранения». «Целью являлось получение безопасной и эффективной вакцины в максимально короткие сроки, это и было сделано. А уже после можно перевести данные на английский язык и писать научные труды...“.
Центр Гамалеи поясняет, что „в сентябре для публикации будут представлены результаты полных испытаний на животных — приматах, сирийских хомяках, трансгенных мышах, в случае которых вакцина показала 100%-ую эффективность, а первые результаты уже начатых пострегистрационных клинических испытаний, в которых задействованы 40 тысяч добровольцев [речь идет об испытаниях третьей фазы] будут опубликованы в октябре-ноябре“.
Результаты первой-второй фаз дествительно были опубликованы в «Ланцете“. Однако как публикация официальных результатов, так и приведенное выше интервью заместителя директора Центра Гамалеи Дениса Логунова было больше похоже на признание. Этим Россия подтвердила, что зарегистрировала вакцину до прохождения ею испытаний третьей фазы, которыми и должны были подтвердиться ее безопасность и эффективность. При этом, в первой и второй фазах вакцина прошла испытание лишь на 76 добровольцах. Для сравнения, британская, Оксфордская вакцина в первой и второй фазах была испытана на 1077 человеках. Соответственно, на данном этапе по поводу безопасности и эффективности российской вакцины вопросов больше, чем ответов. Кроме того, надо сказать, что Россия с гораздо большим усердием пропагандирует свою вакцину, нежели тестирует ее.
Директор Национального центра контроля заболеваний Грузии Амиран Гамкрелидзе заостряет внимание на том, что российская вакцина пока не проходила масштабных испытаний третьей фазы, по крайне мере, результаты таких испытаний опубликованы не были. Поэтому он скептически относится к российской вакцине: „В международной научной прессе наблюдается скептическое отошение к этой вакцине. Не опубликованы результаты испытаний ни первой-второй, ни особенно третьей фазы“. А Заместитель директора Нацинального центра контроля заболеваний и общественного здоровья Грузии, Начальник Центра Лугара Паата Имнадзе также говорит, что „[...] испытания этой вакцины проводились в крайне ускоренном режиме и ни о ее качестве, ни о результатах испытаний, ни о фазах, ни о количестве испытуемых он, к сожалению, ничего сказать не может“.