საფრანგეთის ელჩი: „თითოეული ინციდენტი სათანადოდ უნდა იყოს გამოძიებული“
საფრანგეთის ელჩი საქართველოში დიეგო კოლასი მიიჩნევს, რომ ქვეყანაში საარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისას მოხდარი თითოეული ინციდენტი სათანადოდ უნდა იყოს გამოძიებული.
როგორც ელჩმა „აქცენტთან“ საუბრისას განაცხადა, პარტიებმა კამპანიაში მხარდამჭერთა მშვიდობიანი ჩართულობისთვის ყველაფერი უნდა გააკეთონ.
„ჩვენ ძალიან გვსურს, რომ საქართველოში 31 ოქტომბრისთვის დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნები ევროპული უმაღლესი სტანდარტების შესაბამისად ჩატარდეს. ამ სტანდარტებზე ნაკლებს არ მოველით ისეთი ახლო პარტნიორი ქვეყნისგან, როგორიც საქართველოა. არსამთავრობოები მიუთითებენ რიგ დარღვევებზე. თუ ეს სიმართლეა, დაშინება და ამომრჩველზე ზეწოლა ძალიან შორსაა ზემოთხსენებული პრინციპებისაგან. ძალიან მნიშვნელოვანია, თითოეული ინციდენტი იყოს სათანადოდ გამოძიებული და შესაბამისი შედეგები მოჰყვეს ფაქტებს, რომელსაც გამოძიება დაადგენს. ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია, პოლიტიკურმა პარტიებმა საარჩევნო კამპანიაში მხარდამჭერთა მშვიდობიანი ჩართულობისთვის ყველაფერი გააკეთონ.“, – განაცხადა ელჩმა.
ცნობისთვის: გუშინ "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ" (ISFED) საქართველოს პარლამენტის 2020 წლის არჩევნების წინასაარჩევნო მონიტორინგის შუალედური ანგარიში წარადგინა. დოკუმენტში საუბარია პოლიტიკური ნიშნით ფიზიკური ძალადობის, პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებული ზეწოლა/მუქარის, ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის, პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების სავარაუდო შემთხვევებზე.

Ambassador Colas stresses importance of proper investigation of each incident occurred during pre-election period in Georgia
30/09/2020 09:11:22 Internal Politics, Foreign Politics
French Ambassador to Georgia Diego Colas has stressed the importance of proper investigation of each incident occurred during pre-election period in Georgia.
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented on September 29 the third interim report of pre-election monitoring. ISFED has found: 17 facts of possible vote buying, 3 cases of dismissals based on alleged political motive, cases of intimidation/harassment based on possible political motive, 1 case of physical violence based on possible political motive, etc.
As Ambassador Colas told the Accent, if the above mentioned cases are true, “such intimidation and actions to put pressure on the electorate are very far from these principles.”
“It is very important that each incident is properly investigated and that appropriate consequences are drawn from the facts that are established as a result of these investigations. It is also very important that political parties do what is necessary to keep their fans and militants engaged in peaceful campaigning,” he said.