„გამარჯობა, მე ნავალნი ვარ და მე თვითონ მოვიწამლე თავი“
რუსი ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნი გერმანული კლინიკიდან გაწერეს. თითქოს ცხოვრება თავიდან დაიწყო-სწავლობს სიარულს, წერას, კითხვას. ფაქტიურად, გერმანელმა ექიმებმა ის სიკვდილს ხელიდან გამოგლიჯეს- სიკვდილს და რუსულ სპეცსამსახურებს. გერმანული ბუნდესვერის ექსპერტები მივიდნენ დასკვნამდე, რომ ნავალნი „ნოვიჩოკის“ ჯგუფის ერთ-ერთი სახეობის მომწამვლელი ნივთიერებით იყო მოწამლული. ევროპარლამენტის დეპუტატები ეჭვობენ, რომ ამის უკან სწორედ კრემლის სპეცსამსახურები დგანან, ვინაიდან, ამ ნივთიერების შეძენას კერძო პირები ვერ შეძლებდნენ.
დასავლეთი საკმაოდ გაღიზიანებული ჩანს, როგორც მოსკოვის ჩვეული ტაქტიკის, ისე კონკრეტული განცხადებების გამო. თანაც, ამ დრომდე, რუსეთში ნავალნის მოწამვლის ფაქტის გამოძიება არ დაუწყიათ. რუსი ექიმები ხომ ამტკიცებდნენ, რომ ის მოწამლული არ იყო, შესაბამისად პროკურატურამ რა უნდა „გამოიძიოს“? აი, აქ კი ყველაზე საინტერესო მომენტი დგება. რამდენიმე კვირის განმავლობაში, ექიმებით დაწყებული და ზახაროვა-პესკოვით დამთავრებული გაჰკიოდნენ, რომ ნავალნი არავის მოუწამლავს. კრემლის მთელი პროპაგანდისტური მანქანა ფაქტის უარყოფის რეჟიმზე იყო გადართული. თუმცა, რამდენიმე დღის წინ, ფრანგულმა გაზეთმა „Le Monde” ვლადიმერ პუტინისა და ემანუელ მაკრონის სატელეფონო საუბრის შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია, რომელიც ნავალნის თემას ეხებოდა. თითქოს და, ამ საუბარში, პუტინმა ივარაუდა, რომ ნავალნიმ თვითონ მოიწამლა თავი. გაზეთი წერს, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ოპოზიციონერის შესახებ ზიზღით ლაპარაკობდა და მას „ინტერნეტ ბალამუტი“ უწოდა. მისი თქმით, „ალექსეი ნავალნი წარსულშიც სიმულიანტობდა, ასევე მრავალგზის სჩადიოდა უკანონობას და „კორუფციასთან ბრძოლის ფონდს“ დეპუტატებისა და ჩინოვნიკების შანტაჟისთვის იყენებდა. მან მაკრონს უამბო, რომ შესაძლებელია ნავალნიმ თავად გადაყლაპა „ნოვიჩოკი“, რომლის დამზადებაც უფრო მარტივია, ვიდრე ყველას ჰგონია. როგორც ჩანს, პუტინმა ზუსტი „რეცეპტიც“ იცის, თუმცა ასე შორს აღარ წასულა და საფრანგეთის პრეზიდენტისთვის მისი ინგრედიენტები აღარ დაუსახელებია. კრემლის ლიდერმა აღნიშნა, რომ ამ საქმეში ლატვიის კვალის გამორიცხვაც არ შეიძლება, რადგან „ნოვიჩოკის“ შემქმნელი ახლა იქ ცხოვრობს. „Le Monde”-ის ცნობით, გაოცებულმა ემანუელ მაკრონმა მაშინვე უკუაგდო ეს ვერსიები. როგორც ახლა ინტერნეტში წერენ, მარტივი იქნებოდა იმის წარმოდგენა, როგორ გაოგნდა საფრანგეთის პრეზიდენტი, როცა მოისმინა, რომ ადამიანმა შეიძლება თავად მოიწამლოს თავი ისეთი ნივთიერებით, როგორიც „ნოვიჩოკია“ და ეს პუტინის ჯინაზე გააკეთოს.
თავად, ალექსეი ნავალნი კი ამ ინფორმაციას შემდეგნაირად გამოეხმაურა: „ვლადიმერ პუტინმა ფრანგ კოლეგას უთხრა: „ნავალნის შეეძლო თავად მიეღო ეს საწამლავი“....კარგი ვერსიაა. მიმაჩნია, რომ დაკვირვებით განხილვას იმსახურებს. მოვხარშე სამზარეულოში „ნოვიჩოკი“. ჩუმად მოვსვი ის თვითმფრინავში. ჩავვარდი კომაში. მანამდე მოველაპარაკე ცოლს, კოლეგებს და მეგობრებს, რომ თუ ჯანდაცვა დაძალებას დაიწყებს, რომ სამკურნალოდ გერმანიაში წამიყვანონ, ამის უფლება არ მისცენ. ომსკის საავადმყოფოში სიკვდილი და ომსკის მორგში მოხვედრა-აი, რა იყო ჩემი ეშმაკური გეგმის საბოლოო მიზანი! მაგრამ, პუტინმა მაჯობა. ასე მარტივად კი ვერ მოატყუებ. საბოლოოდ, მე სულელმა 18 დღე კომაში გავატარე, მიზანს კი ვერ მივაღწიე. პროვოკაცია არ გამომივიდა!“
პუტინის ამ მოსაზრებას ასევე ეხმიანებიან სხვა ადამიანებიც და საკმაოდ ლოგიკურ დაშვებას აკეთებენ-შესაძლებელია დონბასმა თავად მოახდინა საკუთარი თავის ოკუპაცია, „მალაიზიური ბოინგი“ უკრაინის თავზე წინასწარ გამზადებული გვამებით მიფრინავდა, სირიელი ბოევიკები ციმბირის დაპყრობას აპირებდნენ, აგრესორი ლატვია და ლიეტუვა რუსული ნავთობსადენების დაუფლებას ცდილობენ, ბელარუსელი მომიტინგე ქალები ნატო-ს აგენტები არიან, სკრიპალმა და ლიტვინენკომ თავად მოიწამლეს თავი, ნემცოვმა თვითონ ისროლა კეფაში და ასე შემდეგ...ჩვენც შეგვიძლია დავამატოთ-საქართველომ ორი რეგიონი თავად წაართვა თავის თავს... მოკლედ, ყველაფერი პუტინის ჯინაზე ხდება!
ამას გარდა, ნიშანდობლივია არა მხოლოდ ვლადიმერ პუტინის განცხადების აბსურდულობა, არამედ პირველ რიგში ის, რომ ოპონენტის მოწამლვის ფაქტის ამდენი უარყოფის შემდეგ, ფაქტიურად გაჟღერდა სიმართლე-აღიარება იმისა, რომ ნავალნი მოწამლულია, თანაც მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მომაკვდინებელი ნივთიერებით. ამას გარდა, კრემლის ტყუილებში ახლართვის კიდევ ერთი რეზონანსული ფაქტი რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენლის მარია ზახაროვას განცხადებიდანაც გამოვლინდა.
“არაერთხელ განვაცხადეთ, რომ არც საბჭოთა კავშირში და არც – რუსეთში, დასავლეთის ქვეყნებისგან განსხვავებით, პირობითი სახელწოდების მქონე “ნოვიჩოკის” შექმნასთან დაკავშირებით სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოები არ ჩატარებულა. შემიძლია, ისევ დაგიდასტუროთ, რომ რუსეთის პოზიცია არ შეცვლილა”.-თქვა მან.
თუმცა, რამდენიმე დღით ადრე, რუსეთის საგარეო დაზვერვის ხელმძღვანელმა სერგეი ნარიშკინმა, ბრიფინგზე განაცხადა, რომ რუსეთში წარმოებული “ნოვიჩოკის” მარაგები უკვე განადგურებულია.​...ანუ შევქმენით, გვქონდა და გავანადგურეთო...ბუნებრივია, ცალკე განხილვის თემაა, ნამდვილად გაანადგურეს თუ არა, მაგრამ ერთმანეთის საპირისპირო განცხადებებს რომ აკეთებენ, ნათელია .
კრემლი ცდილობს დანაშაულებები, რომელსაც საკუთარი სპეცასმსახურების ხელით სჩადის, მიჩქმალოს, მსოფლიო გაასულელოს, დააჯეროს, რომ დემოკრატიის ბურჯია, მაგრამ რეალობა კვლავ სულ სხვაა. თანაც, ამასობაში მოსკოვში აკავებენ ადამიანს, რომელის მოედანზე ნავალნის პორტრეტი ჰქონდა მაისურზე გამოსახული. ასე, უბრალოდ დააკავეს და უთხრეს, რომ დანაშაული ჩაიდინა, როცა ეს მაისური ჩაიცვა.

«Здравствуйте, я Навальный и я отравил себя сам»
Российского оппозиционера Алексея Навального выписали из немецкой клиники. Как будто он заного родился - учиться ходить, писать, читать. Фактически немецкие врачи вырвали его из рук смерти - и российских спецслужб. Эксперты немецкого бундесвера пришли к выводу, что Навального отравили с помощью вещества из группы Новичок. Депутаты Европарламента подозревают, что за этим стоят спецслужбы Кремля, поскольку обычные люди не смогли бы достать это вещество.
Запад, похоже, весьма раздражен как обычной тактикой Москвы, так и конкретными заявлениями со стороны Кремля. Более того, до сих пор не начато расследование отравления Навального в России. Ведь российские врачи утверждали, что он не был отравлен, так что же прокуратура должна «расследовать»? И вот здесь появляется самый интересный момент. Несколько недель, начиная с врачей и заканчивая Захаровой-Песковым, все с пеной у рта заявляли, что Навального никто не травил. Вся кремлевская пропагандистская рать переключилась на отрицание факта. Однако несколько дней назад французская газета «Le Monde» опубликовала информацию о телефонном разговоре Владимира Путина и Эммануэля Макрона, в том числе и на тему Навального. Как будто в этом разговоре Путин предположил, что Навальный сам мг принять яд. Газета пишет, что президент России презрительно отзывался об оппозиционере и назвал его « баламутом из интернета». По его словам, «Алексей Навальный ранее уже симулирвал разные болезни, а также в прошлом совершал незаконные действия и использовал« Фонд борьбы с коррупцией для шантажа депутатов и чиновников. Он сказал Макрону, что Навальный мог сам проглотить «Новичок», который менее сложно изготовить чем люди думают. Кажется, Путин знает его точный «рецепт», но не пошел так далеко и не поделился его ингредиентами с президентом Франции. Кремлевский лидер заявил, что нельзя исключать и Латвию, так как именно там сейчас проживает создатель «Новичка». Как сообщает Le Monde, удивленный Эмануэль Макрон сразу же отмел эти версии. Как сейчас пишут в Интернете, можно легко представить, насколько удивился президент Франции, когда услышал, что человек может сам отравить себя таким веществом, как «Новичок», да ещё и сделать это назло Путину.
Сам Алексей Навальный отреагировал на эту информацию так: «Владимир Путин сообщил французскому коллеге: «Навальный мог сам проглотить этот яд».Хорошая версия. Считаю, что заслуживает самого пристального изучения. Сварил на кухне «Новичок». Тихо отхлебнул из фляжки в самолете. Впал в кому. До этого договорился с женой, друзьями и коллегами, что, если Минздрав будет настаивать, чтоб меня увезли лечить в Германию, они ни в коем случае не позволяли это сделать. Помереть в омской больнице и оказаться в омском морге, где установили бы причину смерти «пожил достаточно», - вот конечная цель моего хитрого плана. Но Путин меня переиграл. Его просто так не проведёшь. В итоге я, как дурак, пролежал в коме 18 дней, но своего не добился. Провокация не удалась!”
Также предположение Путина прокоментировали другие люди и продолжили вполне логично- не исключено, что Донбасс оккупировал себя сам, «малайзийский Боинг» пролетел над Украиной с заранее заготовленными трупами, сирийские боевики собирались покорить Сибирь, агрессоры Латвия и Литва хотять забрать российский газопровод, белорусские женщины на самом деле агенты НАТО, Скрипаль и Литвиненко отравились сами, Немцов сам выстрелил себе в голову и так далее ... Мы тоже можем добавить, что Грузия сама окупировала два своих региона ... Короче, все происходит назло Путину!
Обращает на себя внимание не только абсурдность заявления Владимира Путина, но прежде всего то, что после стольких отрицаний факта отравления оппонента Кремля произошло признание того факта, что Навальный был отравлен одним из самых смертоносных веществ в мире. Кроме того, еще одним резонансным примером лжи со стороны Кремля является заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой.
«Мы неоднократно заявляли:ни в Советском Союзе, ни в России, в отличие от стран Запада, научно-исследовательских и конструкторских разработок под условным названием „Новичок“ никогда не осуществлялось. Я могу еще раз подтвердить, что позиция России не изменилась», - сказала она.
Однако несколько дней назад глава Службы внешней разведки России Сергей Нарышкин заявил на брифинге, что запасы «Новичка» российского производства уже уничтожены.
Это абсолютно наглядные противоположные заявления.
Кремль пытается скрыть преступления, совершенные его спецслужбами, заставить мир замолчать, поверить в то, что он является столпом демократии, но понятно, что на самом деле все иначе. А тем временем в Москве был задержен полицией мужчина за то, что на нем была надета футболка с изображением Навального. Вот так просто арестовали и сказали, что он совершил преступление, надев эту футболку.