რატომ არ სურს ორ მეგობარ დიქტატორს  ბელარუსი ხალხის ხმის გაგონება
ბელარუსში ვნებათაღელვა არ წყდება და საპროტესტო აქციებიც გრძელდება. 20 სექტემბერს მინსკში აქციის მიმდინარეობისას 442 ადამიანი დააკავეს, რაც ბელარუსის შინაგან საქმეთა სამინიტროს სპიკერმა, ოლგა ჩემოდანოვამ ერთ-ერთ რუსულ გამოცემას დაუდასტურა. საპროტესტო გამოსვლაში მონაწილეობას 20 000-ზე მეტი ადამიანი იღებდა.
ლუკაშენკო რომ ხალხის არჩევანს არ წარმოადგენს, ეს უკვე მთელი მსოფლიოსთვის ცხადია, თუმცა ვლადიმერ პუტინი 14 სექტემბერს მას სოჭში მაინც შეხვდა და დაპირებებიც მისცა. „მარადმწვანე“ ლიდერები დახურულ კარს მიღმა ოთხი საათის განმავლობაში განიხილავდნენ ბელარუსის მომავალს და ალბათ იმ გეგმებსაც სახავდნენ, რაც ტრადიციულად არცერთი ქვეყნის მოსახლეობისთვის არ იქნება სასარგებლო. გაირკვა, რომ ოფიციალური მოსკოვი მინსკს სესხის სახით 1,5 მილიარდ დოლარს გამოუყოფს. ფინანსური დამოკიდებულებით ქვეყნის კონტროლი ოფიციალური კრემლის ტრადიციული ტაქტიკაა. პუტინი ლუკაშენკოს „პრეზიდენტობას“ გადაარჩენს. ის კი, ცხოვრების ბოლომდე ვალში იქნება და ახლა ბელარუსს რუსეთის გუბერნიობამდე ნახევარი ნაბიჯი აშორებს.
საინტერესოა, რომ ლუკაშენკოსთან შეხვედრამდე ოპოზიციონერმა სვეტლანა ტიხანოვსკაიამ ვლადიმერ პუტინს მიმართა და განაცხადა, რომ სამწუხარო იყო რუსეთის პრეზიდენტის გადაწყვეტილება დიალოგი ჰქონოდა უზურპატორთან და არა ხალხთან.
პოლიტოლოგი ალექსანდრ კლასკოვსკი „ბიბისი“-სთან ინტერვიუში ამბობს, რომ პუტინი ლუკაშენკოს თანამდებობაზე დარჩენას მხარს უჭერს, რადგან ოფიციალური მოსკოვი რუსეთის საზღვართან ქუჩის საპროტესტო აქციებით ხელისუფლების შეცვლის პრეცედენტს ვერ დაუშვებს. ის ფიქრობს, რომ რადგან საპროტესტო მუხტი გადამდებია, კრემლს იმის ეშინია, რომ არ მისცეს დამატებითი ბიძგი საკუთარ უკვე ძალიან დაღლილ ხალხს, რათა მათ რუსი უზურპატორის- პუტინის გადადგომაც ასე აქტიურად არ მოითხოვონ.
რუსეთის მხარდაჭერილ პრეზიდენტ ლუკაშენკოს გადადგომის მოთხოვნით აქციები 9 აგვისტოს, საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ დაიწყო. უკვე მმართველობის მესამე ათწლეულში გადასული ლუკაშენკოს ისევ თანამდებობაზე დარჩენის გასაპროტესტებლად გამოსული მოსახლეობა პოლიციამ რეზინის ტყვიებისა და წყლის ჭავლის გამოყენებით დაშალა, ათასობით ადამიანი კი დააკავა. საპროტესტო აქციების დროს სამი ადამიანი გარდაიცვალა.
ბელარუსში მიმდინარე მოვლენების ყურადღებით აკვირდება ევროკავშირიც, რომელმაც ჩატარებული არჩევნები არ აღიარა და ლუკაშენკოსთვის ეკონომიკური სანქციების დაწესების იდეაც გააჟღერა.
"ევროკავშირს ბელარუსის მიმართ ახალი მიდგომა სჭირდება, რომელიც ლუკაშენკოს რეჟიმთან ნებისმიერი თანამშრომლობის შეწყვეტას გულისხმობს", — განაცხადა ლიეტუველმა ევროპარლამენტარმა, პეტრას აუსტრევიჩიუსმა.
ევროპარლამენტმა ბელარუსში პროდემოკრატიული ძალების გაერთიანების მიზნით ოფიციალური წარმომადგენლობის გახსნა დაანონსა. კრემლი ტრადიციულად არაფრად აგდებს ხალხის მოთხოვნას და ლუკაშენკოს მხარდაჭერას აგრძელებს, მეტიც მოსკოვი დასავლეთს ქვეყანაში რევოლუციის მოწყობაში ადანაშაულებს. ფაქტი კი ერთია, 9 აგვისტოს შემდეგ ბელარუსი ხალხის პროტესტი სხადასხვა ფორმით არცერთი დღით არ შეწყვეტილა და მათი ხმა ესმის ყველას, ორი მეგობარი დიქტატორის გარდა.

Почему два друга -диктатора не хотят услышать голос белорусского народа
Беспорядки в Беларуси не утихают, протесты продолжаются. 20 сентября во время митинга в Минске было задержано 442 человека, сообщила одному из российских медиа ресурсов пресс-секретарь МВД Беларуси Ольга Чемоданова. В акции приняли участие более 20 тысяч человек.
То, что Лукашенко - не выбор народа, уже ясно всему миру, хотя Владимир Путин все же встретился с ним в Сочи 14 сентября и надавал обещаний. «Вечнозеленые» лидеры четыре часа за закрытыми дверями обсуждали будущее Беларуси и, возможно, строили планы, которые традиционно не будут приносить пользы жителям какой-либо страны. Выяснилось, что официальная Москва предоставит Минску кредит на 1,5 миллиарда долларов. Финансовый контроль страны - давняя тактика Кремля. Путин спасет «президентство» Лукашенко, а тот будет в долгу до конца своей жизни. Фактически, сейчас Беларусь находится в полшаге от становления российской провинцией.
Интересно, что перед встречей с Лукашенко оппозиционер Светлана Тихановская обратилась к Владимиру Путину. По ее словам, очень жаль, что президент России решил вести диалог с узурпатором, а не с народом.
В интервью Би-би-си политолог Александр Класковский заявил, что Путин поддержал сохранение Лукашенко у власти, потому что официальная Москва не допустит прецедента смены правительства путем уличных протестов около границы с Россией. Он считает, что, поскольку протестный дух заразителен, Кремль опасается придать дополнительный импульс своим и без того очень уставшим гражданам, чтобы они не так активно потребовали отставки российского узурпатора - Путина.
Напомним, что в Беларуси митинги с требованием отставки поддерживаемого Россией президента Лукашенко начались после президентских выборов 9 августа. Полиция разогнала митингующих с применением резиновых пуль и водомётов, было арестовано несколько тысяч человек. Во время акций протеста погибли три человека.
ЕС не признал результатов выборов в Беларуси, внимательно следит за развитием событий и уже озвучил идею введения экономических санкций в отношении Лукашенко.
«ЕС нужен новый подход к Беларуси, что означает прекращение всякого сотрудничества с режимом Лукашенко», - заявил депутат Европарламента от Литвы Пятрас Ауштрявичюс.
Европарламент объявил об открытии официального представительства для объединения продемократических сил в Беларуси. Кремль традиционно игнорирует требования народа, продолжает поддерживать Лукашенко, и даже обвиняя Запад в организации революции в этой стране идёт еще дальше. Протесты белорусского народа не прекращаются с 9 августа, и их голоса слышны всем, кроме двух друзей-диктаторов.