თანამედროვე რუსული იმპერიის ნამდვილი სახე: ცივსისხლიანი რუსების მსხვერპლი ქართველები
სოფელ ქვემო ჭალის მცხოვრები, 33 წლის ზაზა გახელაძე 11 ივლისს, რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა სხვილოს ციხის მახლობლად დაჭრეს და ჯერ ოკუპირებული ცხინვალის საავადმყოფოს საკარანტინო ზონაში, შემდეგ კი, ე.წ. იზოლატორში ისე გადაიყვანეს. წითელმა ჯვარმა რამდენჯერმე ითხოვა დაჭრილი ზაზას მონახულების უფლება, თუმცა მარიონეტულმა რეჟიმმა ორგანიზაციას თხოვნაზე უარი უთხრა. არა და, ყველასთვის ცნობილია, რომ ყველაზე ცივსისხლიანი რეჟიმებიც კი არ ეუბნებიან ხოლმე პოლიტიკურად ამ ნეიტრალურ და ჰუმანიტარულ ორგანიზაციას უარს!
3 ივლისს, მეჯვრისხეველი ხვიჩა მღებრიშვილი ე.წ. საზღვის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით დააკავეს. მოგვიანებით წითელ წიგნში შეტანილი სახეობების მოპოვებაც დააბრალეს და წინასწარი „პატიმრობა“ შეუფარდეს.
ოკუპირებული რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტმა გავრცელებულ განცხადებებში საქართველოს მოქალაქეების საქმეებში რუსეთის სისხლის სამართლის კოდექსის დარღვევებზე გააკეთა აქცენტი. განსაკუთრებით საინტერესოა ის მუხლი, რომელიც რუსეთის საზღვრის დარღვევას გულისხმობს. რა საინტერესოა, არა? ვითომ დამოუკიდებელი ქვეყანა რატომ ხელმძღვანელობს სხვა ქვეყნის სამართლებრივი დოკუმენტებით? რატომ ასამართლებს ადამიანებს „სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა“ რუსეთის საზღვრის დარღვევისთვის?
ამ რიტორიკულ კითხვებზე პასუხი მარტივია: იმიტომ რომ არასდროს არსებობდა არანაირი ეთნიკური დაპირისპირება, არანაირი თვითგამორკვევის სურვილი, ყოველთვის არსებობდა რუსეთი, მტრულად განწყობილი სახელმწიფო, რომელმაც ტერიტორიები წაგვართვა და საკუთარ „უკანა ეზოდ“ გადააქცია საქართველოს რეგიონები. რაც მთავარია პუტინი მადას არ უჩივის, 2008 წლის შემოჭრით რისი წაღებაც მოახერხა, იმას კიდევ „ბორდერიზაციით“ მიტაცებულ სოფლებს უმატებს, უკანონოდ შემოღობა საქართველოს მიწები და ახლა იქ თავისი ფედერალური სამსახურის ოფიცრებს ათარეშებს.
შემთხვევითი არ არის, რომ 2009 წლიდან საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ „ეფ-ეს-ბე“-ს ბაზები ააშენეს და იქ რუსი ოფიცრები ოჯახებით ჩაასახლეს. „დიდმა ჩრდილოელმა ძმამ“ ყველაფერი გათვალა, ოსებს ან აფხაზებს არ ენდო და ცივსისხლიანი რუსები გამოუშვა აქედან ქართველების და იქიდან თავად ოკუპირებული რეგიონების წინააღმდეგ. ოსებს, აფხაზებს და ქართველებს შორის დგანან რუსი ოფიცრები, ესვრიან და იტაცებენ ჩვენს მოქალაქეებს.
2016 წელს საქართველოს მოქალაქემ, გიგა ოთხოზორიამ ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში ე.წ. გამშვებ პუნქტთან ნაცნობები მიიყვანა, რომლებსაც ოკუპირებული გალის რაიონის სოფელ ნაბაკევის ტერიტორიაზე ახლობლის დაკრძალვისთვის პროდუქტი უნდა გადაეტანათ. რუსული საოკუპაციო ძალების წარმომადგენელს, ე.წ. მესაზღვრე რაშიდ კანჯი-ოღლის რაღაც არ მოეწონა, გიგასთან საუბარი შელაპარაკებაში გადაიზარდა.
კონფლიქტის თავიდან აცილების მიზნით, ოთხოზორია საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორიისკენ გაემართა. მას მუქარით, უკან დაედევნენ საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლები. რაშიდ კანჯი-ოღლი გიგა ოთხოზორიას დაეწია და ცეცხლსასროლი იარაღიდან ესროლა. ოთხოზორია დაეცა, კანჯი-ოღლიმ კი, წაქცეულ გიგას კიდევ ერთხელ ესროლა, ამჯერად თავში, შემდეგ კი საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორია დატოვა და ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე გადავიდა. გიგა ოთხოზორია, რომელსაც უბრალოდ ახლობლის დაკრძალვაში ნათესავების დახმარება სურდა, საავადმყოფოში მიყვანისთანავე გარდაიცვალა.
2018 წელს, ოკუპირებული ახალგორის რაიონის ე.წ. საზღვართან რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 35 წლის არჩილ ტატუნაშვილი გაიტაცეს და ოკუპირებულ ცხინვალში წამებით მოკლეს. თითქმის ერთი თვე ელოდებოდა საქართველოს ხელისუფლება მოკლული მოქალაქის ცხედრის გადმოსვენებას. 26 დღეში არჩილი ოჯახს დაუბრუნეს. მას სხეულზე მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნებოდა და შინაგანი ორგანოები არ ჰქონდა. არჩილი ყოფილი სამხედრო იყო, 2008 წელს ის ერაყში მსახურობდა, მას რუსეთ-საქართველოს ომში მონაწილეობა არ მიუღია, თუმცა საოკუპაციო ძალებმა ეს არ დაიჯერეს და ასე სასტიკად მოუსწრაფეს სიცოცხლე. არჩილის ახლობელი ოკუპირებული რეგიონიდან ჰყვება, რომ ყოფილ სამხედროს საქართველოს დროშაზე ფეხის დაბიჯებას სთხოვდნენ, რაც მან არ გააკეთა.
2019 წლის 10 მარტს გაურკვეველ ვითარებაში გარდაიცვალა უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქე ირაკლი კვარაცხელია. ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ირაკლიმ თავი ჩამოიხრჩო. ე.წ. სასაზღვრო სამმართველოს დანაყოფის ოთახში მარტო არავის ტოვებენ, ამიტომაც ძალიან დაუჯერებელია, რომ კვარაცხელიას ასეთი შესაძლებლობა მიეცა. ნებისმიერ შემთხვევაში, ე.წ. მესაზღვრეების ხელში რომ არ ჩავარდნილიყო, დღეს ცოცხალი იქნებოდა.
2019 წლის 9 ნოემბერს რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა პაციენტის დასახმარებლად წასული ექიმი, ვაჟა გაფრინდაშვილი უკანონოდ დააკავეს. გაფრინდაშვილი ახალგორელი მოხუცი ქალის გადასარჩენად გადავიდა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, რომელსაც ოკუპანტები თბილისში სამკურნალოდ არ უშვებდნენ. ექიმი საოკუპაციო რეჟიმის უკანონო პატიმრობაში, თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში იმყოფებოდა. ვაჟა ექიმის გარშემო მაშინ მთელი მსოფლიო გაერთიანდა, საინტერესოა, რომ ომის კანონებიც კი კრძალავს ექიმის დაკავებას.
რუსეთი „ბორდერიზაციით“, ბაზებით და ე.წ. საზღვის დამცველი ოფიცრებით ყოველდღიურად არღვევს თავისუფალი გადაადგილების უფლებას, უკანონოდ უზღუდავს თავისუფლებას რიგით მოქალაქეებს და ხშირად მათ სიცოცხლესაც ხელყოფს. რუსეთი საქართველოს მოქალაქეებს იტაცებს და კლავს. პუტინის რეჟიმისთვის არ არსებობს არანაირი ფასეულობა, მთავარია მიზანს მიაღწიოს. და სწორედ ეს არის თანამედროვე რუსული იმპერიის ნამდვილი სახე.

Настоящее лицо современной Российской Империи: грузины становятся жертвами хладнокровных россиян
11 июля, 33-летний житель села Квемо Чала, Заза Гахеладзе, был ранен российскими оккупационными войсками недалеко от крепости Схвило. Его сначала перевели в карантинную зону в больнице в оккупированном Цхинвали, а затем доставили в т.н. изолятор. Красный Крест неоднократно обращался с просьбой разрешить посещение раненого Зазы, но марионеточный режим все время отклонял запрос организации. А ведь хорошо известно, что даже самые хладнокровные режимы не отказывают этой политически нейтральной и гуманитарной организации!
3 июля Хвича Мгебришвили из Меджврисхеви был арестован по обвинению в незаконном пересечении т.н границы. Позже его обвинили в добывании видов, занесенных в Красную книгу, и приговорили к предварительному “заключению”.
Т.н комитет безопасности оккупированных территорий выступил с заявлением, в котором говорится о нарушениях Уголовного кодекса России со стороны граждан Грузии. Особый интерес вызывает статья о нарушении границы с Россией. Правда интересно, почему независимая страна регулирует свое нормативное поле юридическими документами другой страны? Почему т.н Республика Южная Осетия преследует людей за нарушение границы с Россией?
Ответ на эти риторические вопросы прост: поскольку никогда не было этнической конфронтации, не было никакого стремления к самоопределению, всегда была враждебное государство- Россия, которая захватила наши территории и превратила регионы Грузии в свой «задний двор». И ведь у Путина не плохой аппетит, потому что в добавку к тому, что ему удалось ухватить во время вторжения в 2008 году, ещё добавляют деревни, с помощью "бордеризации" незаконно ограждают грузинские земли, и размещают там своих сотрудников Федеральных служб.
Неслучайно, с 2009 года вдоль оккупационной линии строятся базы ФСБ, куда семьями переселяют российских офицеров. «Большой северный брат» все просчитал, не доверился ни осетинам, ни абхазам и выслал сюда хладнокровных россиян против грузин и против самих жителей оккупированных регионов. Российские офицеры стоят между осетинами, абхазами и грузинами, стреляют и похищают наших граждан.
В 2016 году гражданин Грузии Гига Отхозория привез на блокпост в селе Хурча Зугдидского района знакомых, которые должны были перевезти продукты на похороны родственника в селе Набакеви оккупированного Гальского района. Представителю российских оккупационных войск, т.н. пограничнику Рашиду Канджи-Оглы что-то не понравилось, разговор с Гигой превратился в спор.
Во избежание конфликта Отхозория направился на подконтрольную территорию Грузии. Представители оккупационных войск погнались за ним. Рашид Канджи-Оглы догнал Гигу Отхозория и выстрелил в него из огнестрельного оружия. Отхозория упал на землю и Канджи-Оглы снова выстрелил в него, на этот раз в спину, затем покинул контролируемую Грузией территорию и перешел на территорию оккупированной Абхазии. Гига Отхозория, который просто хотел помочь родственникам, умер вскоре после того, как его доставили в больницу.
В 2018 году недалеко от т.н границы с оккупированным Ахалгорским районом похитили 35-летнего Арчила Татунашвили. Его замучили до смерти в оккупированном Цхинвале российские оккупационные войска. Власти Грузии почти месяц ждали передачи тела убитого. Через 26 дней Арчила вернули семье. У него были множественные травмы на теле, у него не было внутренних органов. Арчил был бывшим военным, служил в Ираке в 2008 году, и не принимал участия в российско-грузинской войне, но оккупационные силы ему не поверили и так жестоко с ним расправились. Родственник Арчила из оккупированного региона говорит, что бывшего солдата заставляли наступить на грузинский флаг, чего он не сделал.
Гражданин Грузии Ираклий Кварацхелия, задержанный незаконно, скончался 10 марта 2019 года при неизвестных обстоятельствах. Власти оккупированной Абхазии заявили, что Ираклий повесился в так называемом помещении погранотдела, хотя там никого не оставляют без присмотра. Поэтому трудно поверить, что Кварацхелия была предоставлена такая возможность. В любом случае если бы он не попал в руки т. н. пограничников, он бы сегодня был жив.
9 ноября 2019 года российские оккупационные силы незаконно задержали Важу Гаприндашвили, врача, который поехал помочь пациенту. Гаприндашвили перебрался на оккупированную территорию, чтобы спасти пожилую женщину из Ахалгори, которой оккупанты не разрешили лечиться в Тбилиси. Врач находился в незаконном заключении оккупационного режима более месяца. Тогда весь мир сплотился вокруг доктора Важи, и надо заметить, что даже по неписанным законам войны запрещается арест врачей.
Россия с «бордеризацией», базами и своими т. н. пограничниками ежедневно нарушает право на свободное передвижение, незаконно ограничивая свободу обычных граждан и часто попирая их неприкосновенность. Россия похищает и убивает граждан Грузии. Для путинского режима не существует каких-либо ценностей, главное - добиться цели. И именно в этом проявляется истинное лицо современной Российской Империи.