რუსულ ოკუპაციას შეწირული ადამიანები-გადარჩენისთვის ბრძოლა გრძელდება
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, ოფიციალური მოსკოვი ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურის და სამხედრო მოსამსახურეთა ბაზების მშენებლობის გარდა, ოკუპირებული რეგიონების „ბორდერიზაციას“ და არაოფიციალურ ანექსიასაც ახორციელებს.
ჩრდილოელი „ძმის“ მთავარი მიზანი ძალიან მარტივია: მიტაცებული რეგიონების მაცხოვრებლებს დანარჩენ საქართველოსთან არანაირი კონტაქტი არ უნდა ჰქონდეთ. აბა თავად წარმოიდგინეთ, კრემლის პროპაგანდისტულ მანქანას როგორ გაურთულდება საქმე თუ აფხაზები და ოსები ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას და სხვადასხვა ჯანდაცვის თუ სოციალური პროგრამებით სარგებლობას მასიურად შეძლებენ. აქ ხომ ისინი იმ ქართულ რეალობას ნახავენ, რომელსაც საერთო არაფერი აქვს ბოროტების შესახებ მოსკოვის შეთითხნილ, ბინძურ მითებთან. განსხვავებულ ისტორიებსაც მოისმენენ და თანამედროვე საავადმყოფოებში „დასავლურ“ სამყაროსთან დაახლოების დადებით მხარეებს თავიანთ თავზე გამოცდიან. მერე იქნებ იმასაც მიხვდნენ, რომ რუსეთი უბრალოდ სიბნელეა და სხვა არაფერი.
2016-17 წლებში, მხოლოდ ოკუპირებული გალის მუნიციპალიტეტს დანარჩენ საქართველოსთან ექვსი „გამშვები პუნქტი“ აკავშირებდა. უმეტესობა სწორედ ამ პერიოდში გაუქმდა, დარჩენილი ორიდან კიდევ ერთი კი მოგვიანებით. დღეს კი, კორონავირუსის პანდემიის პირობებში ოკუპირებულ აფხაზეთთანაც და ცხინვალთანაც დარჩენილი რამდენიმე „გადასასვლელიც“ დაკეტილია.
საქართველოს ხელისუფლება ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე ზრუნვის მზადყოფნას მუდმივად გამოთქვამს. ორივე ოკუპირებულ რეგიონში მოძველებული საავადმყოფოები მინიმალურ სტანდარტსაც ვეღარ აკმაყოფილებენ, რომ არაფერი ვთქვათ ექიმების რაოდენობაზე. თუმცა, კორონავირუსთან ბრძოლის დროსაც კი, დე ფაქტო ხელისუფლებებმა არჩევანი ტრადიციულად კრემლის დღის წესრიგზე გააკეთეს და ხალხს ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურებისთვის თბილისში გადმოსვლა აუკრძალეს. აფხაზებს და ოსებს პუტინის მარიონეტები ჩვენს საავადმყოფოებში მკურნალობის უფლებას არ აძლევენ. ამ დროისთვის ოფიციალურ თბილისთან დამაკავშირებელი ყველა გზა ჩაკეტილია. არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ამას იმ მოსკოვის გამო აკეთებენ, რომელიც ფულს არ იშურებს სამხედო ბაზების მშენებლობისთვის, მაგრამ საავადმყოფოები და ადამიანების სიცოცხლე საერთოდ არ აინტერესებს.
რამდენიმე დღის წინ, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ორსანტიაში მდინარე ენგურმა მამაკაცის ცხედარი გამორიყა. სოფლის რწმუნებულმა ელგუჯა ბოკუჩავამ თქვა, რომ მამაკაცი გალის ერთ-ერთი სოფლის მკვიდრია და ის სავარაუდოდ ოკუპირებული აფხაზეთიდან მდინარის მეშვეობით ზუგდიდში პენსიის მისაღებად გადმოსვლას ცდილობდა. ჩაკეტილ გალში სულ უფრო მძიმდება მდგომარეობა, რადგან იქ მცხოვრები ეთნიკური ქართველების უმრავლესობისთვის ქართული პენსია ხშირად არსებობის ერთადერთი წყაროა. ოკუპირებული რეგიონების მაცხოვრებლებს ჩვენთან არ უშვებენ, ამიტომ იძულებულები არიან სიცოცხლის რისკის ფასად, თავიანთი ოჯახების გამოსაკვებად, ხელოვნური საზღვარი სახიფათო გზებით გადმოლახონ.
2017 წელს გალელი ოთარ ფაცურიაც მდინარე ენგურის გავლით ცდილობდა პენსიის ასაღებად ზუგდიდში გადასვლას. მისი სიცოცხლეც რუსულმა ოკუპაციამ შეიწირა. 2019 წელს ოკუპირებული ახალგორის მაცხოვრებელი მარგო მარტიაშვილი ინსულტით გარდაიცვალა. მისი ნათესავები ოკუპირებული ცხინვალის „ხელისუფლებას“ თბილისის კონტროლირებად ტერიტორიაზე მისი გადმოყვანის უფლებას სთხოვდნენ. ცივსისხლიანმა რეჟიმმა ქალის სიცოცხლე არაფრად ჩააგდო და ტრანსპორტირება არ დაუშვა, არადა შეიძლებოდა დღეს ის ცოცხალი ყოფილიყო. მეტიც, ადგილობრივმა „გამგებელმა“ ვიტალი მამიტოვმა გარდაცვლილის შვილს დედის დაკრძალვაზე დასწრების უფლება „პოლიტიკური მოტივით“ არ მისცა.
ამავე პერიოდში, 70 წლამდე ასაკის ახალგორელი თამარ გიგაური შვიდი მეტრის სიღრმის ჭაში ჩავარდა. თამარი კრიტიკულ მდგომარეობაში იმყოფებოდა და მოძველებული ტექნიკით აღჭურვილი ცხინვალის საავადმყოფო მისი გადარჩენის შანსებს კიდევ უფრო ამცირებდა. ოკუპირებული ცხინვალი ორ თვეზე მეტი არ უშვებდა თამარს რუსების აღმართულ „საზღვარზე“ და მოხუც ქალს სასიკვდილოდ იმეტებდა.
ინფორმაციული ვაკუუმის შესანარჩუნებლად, რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურის ხელში გადასული ე.წ. საზღვრის პოლიტიკა რიგით მოქალაქეებს თავისუფლად გადაადგილების უფლებას უკანონოდ ართმევს. რუს ჯარისკაცებს შეუძლიათ მავთულხლართი გაავლონ იქ, სადაც მოუნდებათ, ომიდან 12 წლის შემდეგაც სახლებიდან გამოყარონ ადამიანები. კიდევ უფრო სამწუხაროა, რომ ფუნდამენტური უფლებების დარღვევასთან ერთად, პუტინის პოლიტიკას სულ უფრო ხშირად ჩვეულებრივი ადამიანების სიცოცხლე ეწირება. ფასი, რომელსაც მოსახლეობა რუსეთის იმპერიული მისწრაფებებით ნაკარნახევი პოლიტიკის გამო იხდის, ძალიან მაღალია. რუსული ოკუპაციით ბედნიერი მხოლოდ პუტინი და მისი ხელდასმული კაციჭამია ლიდერები არიან, მაშინ როდესაც ჩვეულებრივი ხალხი, გადარჩენისთვის ბრძოლას არაადამიანურ პირობებში აგრძელებს.

Люди, отдающие свои жизни из-за российской оккупации -борьба за выживание продолжается
После российско-грузинской войны 2008 года, помимо строительства баз Федеральной службы безопасности и военнослужащих, Москва проводит «бордеризацию» оккупированных территорий и неофициально аннексирует их. Основная цель северного «брата» очень проста: жители оккупированных регионов не должны контактировать с остальной Грузией.
Представьте на секунду, что абхазы и осетины смогут перейти на территорию, контролируемую центральным правительством, и массово воспользоваться различными медицинскими или социальными программами. Здесь они увидят грузинскую действительность, которая не имеет ничего общего с сфабрикованными в Москве грязными мифами о Грузии. Они также услышат абсолютно другие истории и в современных больницах проверят на себе положительные аспекты близости к «западному» миру. Тогда, может быть, они поймут, что Россия - просто сеет тьму и ничего больше.
В 2016-17 годах только между оккупированным Гальским муниципалитетом и с остальной Грузией располагалось шесть «блокпостов». Большинство из них были сняты в этот период, а один из оставшихся двух был упразднен позже. Сегодня в условиях пандемии коронавируса закрыты и оставшиеся несколько «переходов» с оккупированными Абхазией и Цхинвали.
Правительство Грузии постоянно выражает готовность заботиться о здоровье населения оккупированных регионов. Устаревшие больницы в обоих оккупированных регионах уже не могут соответствовать даже минимальным стандартам, не говоря уже о количестве врачей. Однако даже во время борьбы с коронавирусом де-факто власти традиционно выбрали кремлевскую сторону и запретили людям переезжать в Тбилиси для получения качественной медицинской помощи. Путинские марионетки не пускают абхазов и осетин лечиться в наших больницах. В настоящее время все дороги, ведущие в официальный Тбилиси, закрыты. Нельзя забывать, что это делается из-за Москвы, которая не жалеет денег на строительство военных баз, но совершенно не заботится о больницах и жизни людей.
Несколько дней назад около села Орсантия Зугдидского муниципалитета, река Ингури вынесла тело мужчины. Глава администрации села Элгуджа Бокучава заявил, что мужчина был жителем одного из сел в Гали и что он якобы пытался перейти реку из оккупированной Абхазии, чтобы получить пенсию в Зугдиди. Ситуация в закрытом Гали ухудшается, потому что для большинства проживающих там этнических грузин грузинские пенсии часто являются единственным источником средств к существованию. Жителей оккупированных регионов к нам не пускают, поэтому они вынуждены рискованными способами переходить искусственную границу, чтобы прокормить свои семьи.
В 2017 году Отар Пацурия из Гали также пытался перейти реку Ингури в Зугдиди, чтобы получить свою пенсию. Его жизнь также была принесена в жертву российской оккупации. В 2019 году от инсульта умерла жительница оккупированного Ахалгори Марго Мартиашвили. Родственники требовали, чтобы «правительство» оккупированного Цхинвали перевело её на подконтрольную Тбилиси территорию, но её транспортировку запретили, хотя в ином случае сегодня она могла быть жива. Более того, местный «губернатор» Виталий Мамитов не разрешил детям погибшей присутствовать на похоронах матери по «политическим мотивам».
В это же время 70-летняя Тамар Гигаури из Ахалгори упала в колодец глубиной семь метров. Тамар находилась в критическом состоянии, а цхинвальская больница, оснащенная устаревшим оборудованием, еще больше снизила ее шансы на выживание. Оккупированный Цхинвали более двух месяцев не позволял Тамаре перейти «границу», возведённую русскими и чуть не довели пожилую женщину до смерти.
Чтобы поддерживать информационный вакуум, так называемая пограничная политика лишает обычных граждан права на свободное передвижение. Российские солдаты могут провести колючую проволоку везде, где хотят, могут выселить людей из своих домов даже через 12 лет после войны. Еще более прискорбно, что с нарушением основных прав человека политике Путина все чаще преподносят в жертву жизни простых людей. Цена, которую платит население за эту политику, продиктованную имперскими устремлениями
России, очень высока. Только Путин и его марионеточные лидеры довольны российской оккупацией, а обычные люди продолжают бороться за выживание в нечеловеческих условиях.