თვე, როდესაც 200 ათასზე მეტი ადამიანი მოსკოვის ქუჩებში ტანკებს წინ აღუდგა
29 წელი გავიდა იმ დღეებიდან, როცა მოსკოვის ქუჩებში ტანკები გამოჩდნენ, თუმცა მთავარი საბჭოთა ტელევიზიის ეთერში დაუსრულებელი „გედების ტბა“ ტრიალებდა. 1991 წლის აგვისტოს დღეებში საბჭოთა კავშირის ხელმძღვანელი პირებისგან შემდგარმა ГКЧП-მ სახელმწიფო გადატრიალება მოაწყო, აგარაკზე მყოფი სსსრკ-ის პრეზიდენტი მიხეილ გორბაჩოვი სრულ იზოლაციაში დატოვა, გადაადგილება შეუზღუდა, მოსკოვში კი არმია შეიყვანა. ГКЧП-ს წევრებმა ფაროსში ჩაკეტილ გორბაჩოვს კავშირგამბულობის ყველა არხი დაუბლოკეს და „ბირთვული ჩემოდანიც“ კი ჩამოართვეს.
შეთქმულთა სათავეში ძირითადად ძალოვნები იყვნენ, მათ შორის იმჟამინდელი „კაგებეს“ უფროსი კრუჩკოვი. ამბოხებულების გაცხადებული მიზანი საბჭოთა კავშირის წარსული დიდების აღდგენა იყო, თუმცა ეს მიზანი იმდენად ამაო და აზრს მოკლებული აღმოჩნდა, რომ პუტჩიდან სამ დღეში ГКЧП-მ არსებობა შეწყვიტა. ეკონომიკური კრიზისის და გორბაჩოვის მიმართ დაგროვებული ანტიპათიის მიუხედავად, არაკონსტიტუციური ამბოხი ხალხისთვის მიუღებელი აღმოჩნდა. საბჭოთა ნომენკლატურას ვერც ტანკებმა, ვერც ხალხის დაშინებამ ან მოვლენების გადასაფარად ტელევიზიით „გედების ტბის“ ჩვენებამ ვერ უშველა.
თეთრი სახლის დასაცავად 200 ათასზე მეტი ადამიანი გამოვიდა, რომელთაც სათავეში რუსეთის ფედერაციის მომავალი პრეზიდენტი ბორის ელცინი ჩაუდგა.
არსებობს მრავალი ვერსია და შეფასება იმასთან დაკავშირებით, თუ რატომ იყო განწირული დამარცხებისთვის აგვისტოს პუტჩი, რა მნიშვნელობა ჰქონდა არა მხოლოდ რუსეთისთვის არამედ პოსტ საბჭოთა სივრცისთვის იმ ფაქტს, რომ კომუნიზმი, როგორც სახელმწიფოს მთავარი იდეოლოგია დამარცხდა.
თითქმის 30 წლის გასვლის შემდეგ, ბევრი ადამიანი, მათ შორის საბჭოთა კავშირ გამოვლილ რესპუბლიკებში ფიქრობს, რომ სსრკ-ს დანგრევა დიდი კატასტროფა იყო, დღეს კრემლიც ფაქტიურად სწორებას სტალინისეულ რეპრესიებსა და ტერორზე აკეთებს. იმ „რკინის ფარდის“ ჩრდილი, რომელიც საბჭოთა ხალხს დანარჩენ სამყაროსთან ათწლეულების განმავლობაში ყოფდა, სულ უფრო და უფრო უახლოვდება რუსეთს. ოპოზიციური განწყობების გაჩენის მიუხედავად, ფედერაცია ახალი „დიადი ბელადის“ წინაშე მუხლებზე ისევ დადგა. 2036 წლამდე ქვეყნის სათავეში ყოფნის სურვილი, ნებისმიერი უარყოფითი აზრის აუტანლობა, ტოტალური ცენზურა და მედია კონტროლი, ოპოზიციონერების დაჭერები, მოწამლვა და სპეცსამსახურების აღზევება ხომ სწორედ იმ ისტორიის გამეორებაა, რომელსაც ბოლშევიკები ქმნიდნენ. დამოუკიდებელი რესპუბლიკებისთვის ტერიტორიების წართმევა, ათასი მოგონილი საბაბით სუვერენულ სახელმწიფოების ანექსია განა სხვა რამეა თუ არა წითელი ტერორისტების ჩვეული სტილი.
დღეს, საბჭოთა ძალადობრივი მემკვიდრეობის და თავსმოხვეული არჩევანის უარყოფა ბელარუსში მიმდინარეობს. საბჭოთა კავშირის დაშლიდან 29 წლის შემდეგ, კრემლი კვლავ ცდილობს „მოძმე“ რესპუბლიკებში თავისი კონტროლი შეინარჩუნოს, თუმცა საკუთარ მოქალაქეებს მკბენარებით სავსე საავადმყოფოებში ამყოფებს. დღეს, კრემლი ისევე წამლავს ოპოზიციონერებს, როგორც ოდესღაც ლენინს სჩვეოდა. დღეს, ვლადიმერ პუტინი ცდილობს მსოფლიო კოვიდ-19 ის იმ „სასწაულმოქმედი“ ვაქცინით გააოცოს, რომლის მიღების შემდეგ 38 გამოსაცდელ პაციენტს 144 უკუჩვენება გამოუვლინდა.

Месяц, когда более 200 000 человек вышли на улицы Москвы не побоявшись танков
29 лет прошло с тех пор, как на улицыМосквы вывели танки, а по главному советскому телевидению транслировалось бесконечное «Лебединое озеро». В августе 1991 года ГКЧП устроил переворот в Советском Союзе, оставил президента СССР Михаила Горбачева в полной изоляции в загородном доме, ограничив его передвижение и вывел армию в Москве. Члены ГКЧП перекрыли все каналы связи запертому в Фаросе Горбачеву и даже конфисковали его «ядерный чемоданчик».
ГКЧП возглавляли в основном первые лица страны, в том числе тогдашний глава КГБ Кручков. Заявленной целью заговорщиков было вернуть Советскому Союзу былую славу, но эта цель была настолько тщетной и бессмысленной, что в течение трех дней после переворота ГКЧП прекратил свое существование. Несмотря на экономический кризис и накопившуюся антипатию к Горбачеву, антиконституционное восстание оказалось неприемлемым для народа. Ни танки, ни запугивание людей, ни телевизионные показы «Лебединого озера» не помогли советской номенклатуре. На защиту Белого дома вышло более 200 тысяч человек во главе с будущим президентом Российской Федерации Борисом Ельциным.
Существует множество версий и оценок относительно того, почему августовский путч был обречен на поражение, какое значение не только для России, но и для постсоветского пространства имело поражение коммунизма как главной идеологии государства.
Спустя почти 30 лет многие люди, в том числе в постсоветских республиках, думают, что распад СССР был большой катастрофой, и сегодня Кремль буквально повторяет сталинские репрессии и террор. Тень «железного занавеса», десятилетиями отделявшего советский народ от остального мира, становится все ближе и ближе к России. Несмотря на появление оппозиционных настроений, федерация снова стоит на коленях перед новым «великим лидером». Стремление быть у руля страны до 2036 года, нетерпимость к любому негативному мнению, тотальная цензура и контроль СМИ, подавление оппозиции, отравления и роль спецслужб - это повторение истории, созданной большевиками. Захват территорий независимых республик, аннексия суверенных государств под тысячей надуманных предлогов - не что иное, как выверенный стиль красных террористов.
Сегодня в Беларуси происходит отказ от советского насильственного наследия и процесс постоянного несогласия. Спустя двадцать девять лет после распада Советского Союза Кремль все еще пытается сохранить контроль над «братскими» республиками, но держит своих граждан в больницах, заполненных тараканами. Сегодня Кремль так же применяет яд для нейтрализации оппозиции, как когда-то это делал Ленин. Сегодня Владимир Путин пытается удивить мир «чудо-вакциной» против Covid-19, хотя у 38 испытуемых пациентов зафиксировали 144 побочных эффектов.