ალექსეი ნავალნი და ჩაი, როგორც პუტინის სასიკვდილო იარაღი
გასულ კვირას პუტინის ძალადობრივმა რეჟიმმა მსოფლიოს ყურადღება კიდევ ერთხელ მიიპყრო. ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი და კრემლის აქტიური კრიტიკოსი, ალექსეი ნავალნი კომატოზურ მდგომარეობაში აღმოჩნდა. მისმა პრესმდივანმა კირა იარმიშმა განაცხადა, რომ ოპოზიციონერმა ჩაი დალია და მოიწამლა. ნავალნი ომსკის საავადმყოფოს ტოქსიკოლოგიური განყოფილების რეანიმაციაში მოათავსეს. მის სანახავად არც პირად ექიმს უშვებდნენ და არც მეუღლეს, რომელსაც საავადმყოფოს დაცვამ ქორწინების მოწმობის წარდგენა მოსთხოვა. საავამდყოფოს მხრიდან წინააღმდეგობა პოლიტიკოსის გერმანიაში ტრანსპორტირების მოთხოვნასაც მოჰყვა. ოფიციალურმა მოსკოვმა სახელმწიფო მანქანა აამუშავა და დროის გაყვანას ცდილობდა, რომ ნავალნის ორგანიზმში მომწამვლავი ნივთიერებების კვალი წაშლილიყო. საბოლოოდ, ალექსეი ნავალნი ბერლინში გადაიყვანეს, სადაც ექიმებმა დაადგინეს, რომ ის მოწამლულია.
ალექსეი ნავალნი პუტინის სპეცსამსახურების არც პირველი და არც უკანასკნელი მსხვერპლია. ხალხი იმაზეც საუბრობს, რომ მომწამვლავ ნივთიერებებს ვლადიმერ ლენინის მიერ 1921 წელს აშენებულ საიდუმლო ლაბორატორიაში ამზადებენ. ჯერ კიდევ „კაგებეს“ მზვერავი პაველ სუდოპლატოვი, რომელსაც სტალინის „ტერმინატორადაც“ კი მოიხსენიებენ, არასასურველი ფიგურების თავიდან მოშორების საუკეთესო გზად საწამლავის გამოყენებას მიიჩნევდა. პუტინის „ეფ-ეს-ბე“ კი საბჭოთა უშიშროების ერთგული მემკვიდრეა, ამიტომ რა გასაკვირია თუ ყოფილი „ჩეკისტი“ და ახლა ქვეყნის „განულებული“ პრეზიდენტი ყველას, ვინც მის ბინძურ საქმეებს საჯაროდ ამხელს ან უბრალოდ კრიტიკული სიტყვა წამოსცდება, სწორედ ამ გზით ებრძვის.
პუტინის ჩაის ისტორია:
2004 წელს „ეფესბეს“ ერთ-ერთ შენობაში ჩაის დალევის შემდეგ გარდაიცვალა პუტინის რეჟიმის ერთ-ერთ პირველ მსხვერპლი რომან ცეპოვი. ის ჯერ ანატოლი სობჩაკის დაცვის წევრი იყო, შემდეგ კი, ვლადიმირ პუტინს იცავდა. ექიმებმა ივარაუდეს, რომ ეს მოწამვლა იყო, თუმცა საქმე დღემდე ბურუსით არის მოცული.
ჟურნალისტი ანა პოლიტკოვსკაია რუსეთის პრეზიდენტის აქტიური კრიტიკოსი იყო, მან პუტინს „განსხეულებული ბოროტებაც“ კი უწოდა. “რატომ არ მიყვარს პუტინი? ცინიზმის, დაუსრულებელი ომის, სიცრუის, “ნორდ-ოსტში” გაშვებული გაზისა და უდანაშაულო ადამიანების გვამების გამო, რაც მუდამ თან ახლდა პუტინის პრეზიდენტობის პირველ ვადას. გვამების, რომელებიც შეიძლებოდა, არც ყოფილიყო”- ამბობდა პოლიტკოვსკაია. 2004 წელს, როდესაც ის როსტოვში მიფრინავდა, თვითმფრინავში ჩაი დალია და გონება დაკარგა. ჟურნალისტი მაშინ სიკვდილს გადაურჩა, თუმცა ორი წლის შემდეგ, მოსკოვის ცენტრში, თავის სადარბაზოში, ლიფტში გარდაცვლილი იპოვეს. ცხედართან ერთად პოლიციამ მაკაროვის ტიპის იარაღი აღმოაჩინა. მკვლელობის დამკვეთის ვინაობა დღემდე არ დაუდგენიათ.
2006 წელს „ეფესბეს“ ყოფილი ოფიცერი ალექსანდრ ლიტვინენკო მოკლეს. მან ლონდონის ერთ-ერთ სასტუმროში, რადიოაქტიური პოლონიუმით მოწამლული ჩაი დალია და რამდენიმე კვირის შემდეგ საავადმყოფოში გარდაიცვალა. გამოძიებამ დაასკვნა, რომ მკვლელობა „სავარაუდოდ, ნებადართული იყო“ თავად პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის მიერ. ბრიტანელი მოსამართლის რობერტ ოუენის დასკვნის თანახმად, „დიდი ალბათობით“, რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის დავალებით ლიტვინენკო რუსეთის მოქალაქეებმა დმიტრი კოვტუნმა და ანდრეი ლუგოვოიმ მოკლეს.
2015 წელს მოსკოვის ცენტრში, კრემლთან ახლოს ცნობილი რუსი ოპოზიციონერი ბორის ნემცოვი მოკლეს. მას ტყვია ზურგში რამდენჯერმე ესროლეს. მკვლელობამდე რამდენიმე დღით ადრე ნემცოვი sobesednik.ru-სთან ინტერვიუში აცხადებდა, რომ შესაძლებელი იყო პუტინს ის თავიდან მოეშორებინა.
2015 და 2017 წლებში ოპოზიციონერ ვლადიმერ კარა-მურზას მოწამვლა სცადეს. საწამლავის სახეობის დადგენა ამ შემთხვევაშიც ვერ მოხერხდა, თუმცა ექიმებმა პაციენტის სისხლში ძლიერი მეტალების მაღალი შემცველობა აღმოაჩინეს.
2018 წლის 4 მარტს სოლსბერიში ნერვული აგენტით „ნოვიჩოკ“-ით რუსეთის დაზვერვის ყოფილი პოლკოვნიკი სერგეი სკრიპალი და მისი შვილი იულია მოწამლეს. დიდმა ბრიტანეთმა კრემლი მკვლელობის მცდელობაში ღიად დაადანაშაულა და პარტნიორ ქვეყნებთან ერთად 150-მდე რუსი დიპლომატი გააძევა. თავდასხმის შემსრულებლებად რუსი ჯაშუშები ალექსანდრ პეტროვი და რუსლან ბაშიროვი მიიჩნევიან. საინტერესოა, რომ გერმანიის გენერალური პროკურატურის აზრით, 2019 წელს ბერლინში საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობის უკანაც რუსული სპეცსამსახურები დგანან.
2018 წლის 11 სექტემბერს ქიმიური ნივთიერებით მოწამვლის სიმპტომებით მოსკოვის საავადმყოფოში პანკჯგუფ Pussy Riot-ის აქტივისტი, პიოტრ ვერზილოვი გადაიყვანეს. ვერზილოვს და ამ სტატიაში ჩამოთვლილ სხვა ადამიანებსაც ერთი რამ აერთიანებთ-თითოეული პუტინის კრიტიკით იყო დაკავებული. ვერზილოვმა მკურნალობა გერმანიაში გაააგრძელა. ექიმების აზრით, ის მოწამლეს, თუმცა კონკრეტული ნივთიერება ვერ დადგინდა. მსხვერპლის მეუღლე ფიქრობდა, რომ ვერზილოვის მოწამვლა სავარაუდოდ ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში რუსი ჟურნალისტების მკვლელობის საქმეს უკავშირდებოდა, რომელებიც კრემლთან დაკავშირებული სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერის“ საქმიანობას იძიებდნენ. მათი მკვლელობის საქმის გამოსაძიებლად ვერზილოვი აფრიკაში გამგზავრებას გეგმავდა.
კრემლი მუდმივად უარყოფს გახმაურებულ საქმეებთან კავშირს. პოლიტიკური და პირადი ანგარიშწორების მიზნით რუსული სპეცსამსახაურების მიერ მოწამლული თუ მოკლული ადამიანების სია ძალიან გრძელია იმისთვის, რომ ვინმემ ოფიციალურ მოსკოვს დაუჯეროს. არაერთი სანქციის თუ მწვავე საერთაშორისო რეაქციის მიუხედავად, კრემლის პოტენციური მსხვერპლია ყველა, ვინც რეჟიმის წინააღმდეგ ხმას აიმაღლებს. ადამიანის სიცოცხლეს მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე სასტიკი „ტერორისტი“ პუტინისთვის არანაირი ფასი არ აქვს, არც ქვეყნის შიგნით და მითუმეტეს არც ქვეყნის ფარგლებს გარეთ. პოლიტკოვსკაიამ მას „განსხეულებული ბოროტება“ ტყუილად კი არ უწოდა.

Алексей Навальный и чай, как смертельное оружие Путина
На прошлой неделе жестокость режима Путина снова привлекла к себе внимание всего мира. Оппозиционный политик и активный критик Кремля Алексей Навальный оказался в коматозном состоянии. Его пресс-секретарь Кира Ярмиш заявила, что оппозиционер выпил чай и отравился. Навального поместили в реанимационное отделение Омской больницы. Ни личному врачу, ни его жене не разрешили его видеть, а охранники больницы потребовали от жены предъявить свидетельство о браке. Желание перевезти политика в Германию в больнице тоже встретили в штыки. Официальная Москва задействовала государственную машину и попыталась растянуть время дабы стерлись следы отравляющих веществ в организме Навального. В конце концов, Алексея Навального доставили в Берлин, где врачи установили, что он был отравлен.
Алексей Навальный - не первая и не последняя жертва путинских спецслужб. Как рассказывают, ядовитые вещества готовятся в секретной лаборатории, построенной Владимиром Лениным в 1921 году. Тем не менее, сотрудник КГБ Павел Судоплатов, которого даже называют «терминатором» Сталина, считал использование яда лучшим способом избавиться от нежелательных фигур. ФСБ Путина - верный преемник советской КГБ, поэтому неудивительно, что бывший «чекист», а ныне «обнулённый» президент страны борется с любым, кто публично разоблачает его грязные дела или просто критикует.
История Путинского чая:
Роман Цепов, одна из первых жертв путинского режима, скончался после чаепития в одном из зданий ФСБ в 2004 году. Сначала он обеспечивал охрану Анатолия Собчака, а затем - Владимира Путина. Врачи предположили, что его отравили, хотя дело до сих пор окутано тайной.
Журналистка Анна Политковская активно критиковала президента России, даже называя Путина "воплощенным злом". «За что я так не люблю Путина? Вот именно за это. За черствость, которая хуже преступления, за его цинизм, расизм, за его ложь, за газ, который он применил в ходе осады 'Норд-Оста', за избиение младенцев, которое продолжалось в течение всего его первого президентского срока.», - сказала Политковская. В 2004 году, летя в Ростов, она выпила чай в самолете и потеряла сознание. Журналистке тогда удалось избежать смерти, но через два года ее нашли мертвой в лифте своего дома в центре Москвы. Вместе с трупом милиция обнаружила пистолет типа Макарова. Личность организаторов убийства до сих пор не установлена.
В 2006 году был убит Александр Литвиненко, бывший офицер ФСБ. Он выпил чай, отравленный радиоактивным полонием, в одном из лондонских отелей и через несколько недель скончался в больнице. Следствие пришло к выводу, что убийство было «Вероятно санкционировано» самим президентом Владимиром Путиным. Согласно заключению британского судьи Роберта Оуэна, «скорее всего» Литвиненко был убит гражданами России Дмитрием Ковтуном и Андреем Луговым по заданию ФСБ России.
В 2015 году видный лидер российской оппозиции Борис Немцов был убит недалеко от Кремля в центре Москвы. Ему несколько раз выстрелили в спину. За несколько дней до убийства Немцов сказал „собеседник.ру“, что может быть Путин от него избавиться.
В 2015 и 2017 годах были попытки отравить оппозиционера Владимира Кара-Мурзу. В этом случае также не удалось определить тип яда, хотя врачи обнаружили в крови пациента высокое содержание металлов.
4 марта 2018 года бывший полковник российской разведки Сергей Скрипаль и его дочь Юлия были отравлены нервно-паралитическим веществом «Новичок» в Солсбери. Великобритания открыто обвинила Кремль в покушение на убийство. Великобритания и страны-партнеры выслали около 150 российских дипломатов. Виновниками нападения считаются российские шпионы Александр Петров и Руслан Баширов. Интересно, что по данным Генпрокуратуры Германии, за убийством в 2019 году в Берлине гражданина Грузии Зелимхана Хангошвили тоже стоят российские спецслужбы.
11 сентября 2018 года активист Pussy Riot Петр Верзилов был доставлен в московскую больницу с симптомами химического отравления. Верзилова и других людей, перечисленных в этой статье, объединяет одно - каждый критиковал Путина. Верзилов продолжил лечение в Германии. Врачи считают, что он был отравлен, но никаких конкретных веществ не обнаружено. Жена потерпевшего думала, что отравление Верзилова, вероятно, было связано с убийством российских журналистов в Центральноафриканской Республике, которые расследовали деятельность связанной с Кремлем чвк Вагнера. Верзилов планировал отправиться в Африку для расследования их убийства.
Кремль неоднократно отрицал свою причастность к этим резонансным делам. Список людей, отравленных или убитых российскими спецслужбами в целях политической и личной мести, слишком велик, чтобы кто-то мог поверить официальной Москве. Несмотря на многочисленные санкции и резкую международную реакцию, потенциальные жертвы Кремля - все те, кто выступают против режима. Человеческая жизнь не имеет ценности для Путина, одного из самых жестоких «террористов» в мире, ни внутри страны, ни за ее пределами. Политковская не зря назвала его «воплощенным злом».