ქართულ-აფხაზურ-რუსული ენერგოკვანძი: რისი უნდა ეშინოდეს აფხაზეთს
საკმაოდ დიდი ხნის წინ კაციობრიობამ ელექტროობა გამოიგონა და ამჟამად მის გარეშე უკვე სიცოცხლე ვეღარ წარმოგვიდგენია. ელექტროენერგია ყველაფრისთვის გვჭირდება: მსხვილი და წვრილი საყოფაცხოვრებო ტექნიკით დაწყებული, ტრანსპორტითა და კომფორტული ცხოვრების რესურსებით დამთავრებული.
მაგრამ სცადეთ, წარმოიდგინოთ, რომ ერთ დღეს თქვენს ბინაში ელექტროობა გაითიშა. არა პროფილაქტიკური სამუშაოების ჩატარების ან ტექნიკური გაუმართავობის გამო, არა რამდენიმე წუთით ან ორიოდ საათით, არამედ სამუდამოდ. და არა მარტო თქვენთან, არამედ მთელს რესპუბლიკაში. წარმოიდგინეთ ეს ვითარება? რა თქმა უნდა, ეს მსოფლიო მასშტაბის ტრაგედია არ არის, მაგრამ ძალზე არასასიამოვნოა. უბრალოდ ჰოპ — და ელექტროენერგია მთელს აფხაზეთში გაქრა, ის აღარსადაა.
მძიმე სურათია, მაგრამ რეალისტური.
27 წლის განმავლობაში აფხაზეთი ელექტროენერგიას ფაქტობრივად უფასოდ მოიხმარს. ამასთან, საუკუნის მეოთხედია, რესპუბლიკა მოცულობებს მხოლოდ ზრდის, მაგრამ არ არემონტებს და არ იხდის გენერაციაში. ამ ფონზე აფხაზეთში მსოფლიოს მასშტაბით ელექტროენერგიაზე ყველაზე დაბალი ფასია. დარგი კი წლიდან წლამდე ინგრევა და განვითარების ნაცვლად აფხაზები მხოლოდ ავსებენ ხვრელებს, რომლებიც სულ უფრო მეტია.
რესპუბლიკის ენერგეტიკულ სფეროში არსებულ სავალალო მდგომარეობაზე სხვადასხვა დონის ჩინოსნები საუბრობდნენ. «სადღეისოდ ენერგეტიკა ყველაზე სავალალო მდგომარეობაშია. და ეს — იმ დროს, როცა მნიშვნელოვანი რესურსები გაგვაჩნია. დღეს ელექტროენერგიას მხოლოდ ენგურჰესიდან ვიღებთ. ჩვენთან ჯერ-ჯერობით არ გამოიყენება მცირე ენერგეტიკის შესაძლებლობები, არსებობს ალტერნატიული ენერგეტიკის გამოყენების შესაძლებლობა. მაგრამ ჩვენ ფაქტობრივად არაფერი გავაკეთეთ. მთელი ჩვენი ენერგოსისტემა მოძველდა და კრიტიკულ მდგომარებაშია. როგორ განვითარდება ტურიზმი, სოფლის მეურნეობა, თუ ეს სისტემა გარკვეული დროის შემდეგ საერთოდ ჩამოიშლება?», - ამბობდა პრეზიდენტობის პერიოდში რაულ ხაჯიმბა. მას სხვადასხვა რანგის ჩინოსნებიც ეთანხმებოდნენ, თუმცა სიტყვებს იქით საქმე არ წასულა.
აფხაზ ეკონომისტ ანატოლი ოტირბას აზრით, ვითარება «იმდენად სერიოზულია, რომ ეროვნული და სახელმწიფო უსაფრთხოებისთვის რისკებს შეიცავს». «მიუხედავად იმისა, რომ «ჩერნომორენერგოს» ხელმძღვანელობის მტკიცების თანახმად, აფხაზეთი ენგურჰესის მიერ გამომუშავებული ენერგიის 40%-ს [რეალურად, ბოლო წლებში ეს მაჩვენებელი 40%-ზე მეტია, ზამთრის სეზონზე კი 100%-საც აღწევს], კომპლექსის საკვანძო ობიექტები კი ჩვენს ტერიტორიაზე განლაგებული, თავად კომპლექსი იურიდიულად ქართულია და აფხაზეთის ტერიტორიაზე განლაგებული ყველა ობიექტი მის ბალანსზეა. ანუ, იურიდიულად, ენგურჰესის მთელი კომპლექსი ქართულია და აფხაზური იქ არაფერია. მეტსაც გეტყვით, ელექტროენერგიის ის წილიც, რომელსაც აფხაზეთი იღებს, იურიდიულად არანაირად არაა გაფორმებული», - ამბობს ოტირბა. მისივე თქმით, ქართულ მხარესთან მთელი ურთიერთობა ზეპირსიტყვიერ შეთანხმბას ემყარება, რომელიც, უნდა აღინიშნოს, თბილისს არასოდეს დაურღვევია.
საერთოდ, საქართველოსა და აფხაზეთს შორის ელექტროენერგიის გადანაწილების შესახებ ეს ომისშემდგომი შეთანხმება, რა თქმა უნდა, უპრეცედენტოა. აგერ უკვე თითქმის სამი ათწლეულია, საქართველო, თუნდაც არა თავისი ფულით, არემონტებს, ემსახურება და მეთვალყურეობს ენგურჰესს. იტყვით — რატომაც არაო? აგიხსნით: საქართველოში ენერგეტიკის ასობით დიდი და მცირე ობიექტია. ენგურჰესის დაკარგვა ქართული ენერგეტიკული დარგისთვის, რომელიც ბოლო წლებში გიგანტური ნაბიჯებით ვითარდება, უმნიშვნელოა. მაშინ, როცა აფხაზეთისთვის ეს კატასტროფაა, რადგან კვების სხვა წყარო რესპუბლიკას არ გააჩნია. მაშასადამე, ალტერნატივა არ აქვს. მაგრამ რატომღაც, გაუგებარი მიზეზით აფხაზეთი ყოველ ჯერზე დაბრკოლებებს უქმნის უცხოურ კომპანიებს, რომლებიც ენგურჰესს არემონტებენ. მაგალითი ბევრი იყო და განსხვავებული. ერთ-ერთი ბოლო ასეთია: კომპანია, რომელმაც 2019 წელს საერთაშორისო ტენდერში გაიმარჯვა და სადგურისკენ გზა უნდა აეშენებინა, უკვე დიდი ხანია, ვერ იწყებს სამუშაოებს რუსი მესაზღვრეების მიერ გამოგონილი ათასგვარი მიზეზის გამო.
აფხაზურ ენერგეტიკაში არსებული ვითარება ცნობილ ამერიკულ ატრაქციონს მოგვაგონებს. ყოველწლიურად, ელექტროენერგიის გათიშვის პერიოდში იწყება ტრადიციული ფართო განხილვა, როგორ დავფაროთ ღირებულება გადადინებისა, რომელიც ყოველთვის თითქოსდა რუსეთის ტერიტორიიდან ხორციელდებოდა. თუმცა მიმდინარე წლის იანვარში, როდესაც რესპუბლიკაში ელექტროენერგიის ე.წ. მარაოსებრი გათიშვები დაიწყო, მოულოდნელად ამოტივტივდა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ «საქართველო კვლავ ყიდულობს რუსულ ელეტროენერგიას დენის გარეშე დარჩენილი აფხაზეთისთვის მისაწოდებლად». მეტიც, საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება იმის შესახებ, რომ რუსეთიდან აფხაზეთის ენერგომომარაგება რუსულ კომპანია «Интер РАО»-სა და საქართველოს ენერგოსისტემის კომერციულ ოპერატორს შორის გაფორმებული კონტრაქტის საფუძველზე ხორციელდება. სამინისტროს მონაცემებით, ამ მიზნით «Интер РАО»-სთან გაფორმდა «მოკლევადიანი კონტრაქტი და აფხაზეთი ელექტროენერგიას გადამცემ ხაზ «სალხინოთი» მიიღებს, რომელიც საქართველოს ენერგოსისტემის ნაწილია».
შოკი! აფხაზეთის მოსახლეობის აღშფოთებას საზღვარი არ ჰქონდა, რადგან ეს განცხადება, რომელსაც მოგვიანებით «Интер РАО»-ს პრეს-სამსახური გაემიჯნა, ფარდას ხდიდა ფულის გათეთრების ერთ-ერთ ყველაზე დიდ ჩრდილოვან სქემას. ყველაფერი მარტივია. ყოველწლიურად აფხაზეთის ბიუჯეტი საშუალოდ 600 მლნ რუბლს ხარჯავდა იმ ელექტროენერგიაში, რომელსაც რესპუბლიკას ავარიების დროს რუსეთი აწვდიდა. გამოდის, რომ იმავე დროს საქართველო რუსეთს იმავე ელექტროენერგიაში უხდიდა. მაგრამ, ასეა თუ ისე, ტყუილს ფარდა აეხადა. მაგრამ განმარტება აფხაზეთის მოსახლეობისთვის არავის მიუცია. უამრავი სხვა პრობლემის ფონზე ამ საკითხმა დროთა განმავლობაში ჩრდილში გადაინაცვლა. თუმცა ხალხს არ დაჰვიწყებია. და ახლა, როცა პრობლემამ აფხაზეთში კვლავ წამოყო თავი, საკითხი დღის წესრიგში დანრუნდა. და კვლავ ხელისუფლების დუმილი.
«თუ საქართველო უხდიდა რუსეთს იმ ელექტროენერგიის საფასურს, რომელსაც ჩვენ ვიღებდით, რატომ არ სურს ჩვენს ხელისუფლებას, ეს გვითხრას? ეს რა, საუკუნის საიდუმლოა, თუ მორიგ რაიმე ფანდთან გვაქვს საქმე? მოგვწონს ეს თუ არა, ენერგეტიკის საკითხში საქართველოსთან გადაჯაჭვულები ვართ, ამ მიმართულებით საკითხები მთელი ამ წლების განმავლობაში უპრობლემოდ წყდებოდა. და უცებ — რაღაც აბსურდი. რა გამოდის, რომ რუსეთი ჩვენით ორჯერ ხეირობს?!», - ამბობს ჩვენი რესპონდენტი ანდრეი.
სოხუმელი არკადი კი თავის მსჯელობაში კიდევ უფრო კატეგორიულია. «ჩვენ — რიგით მოქალაქეებს რა, არ გვესმის, ეს რას ნიშნავს?! რუსეთი, როგორც კეთილმოსურნე, თითქოს გვეხმარება, რეალურად კი ჩვენს გასაჭირზე ხელს ითბობს, ართმევს რა ფულს ქართველებსაც და ჩვენს მწირ ბიუჯეტსაც! ამას მეგობრობა ჰქვია?! საერთოდ როგორაა ეს შესაძლებელი?!» - აღშფოთებულია არკადი.
აფხაზ ეკონომისტ ანატოლი ოტირბას განცხადებით, მიუხედავად იმისა, რომ აფხაზეთის ტერიტორიაზე განლაგებულია ელექტროგენერატორები, რომელთა სიმძლავრე აფხაზეთის მოთხოვნას აღემატება, იურიდიულად რესპუბლიკა სრულად არის ენერგოდამოკიდებული. «ყველა ჩვენგანი, აფხაზეთის ყველა მოქალაქე დღეს უნდა ვლოცულობდეთ, რომ საქართველომ და განსაკუთრებით მსოფლიო თანამეგობრობამ აფხაზეთის პოლიტკური სუვერენიტეტი არ აღიარონ, რადგან ისინი მას საქართველოსთან დღევანდელი იურიდიული ურთიერთობების პირობებით აღიარებენ, რომელთა მიხედვით, აფხაზეთს ენგურჰესში წილი არ აქვს», - თვლის ოტირბა.
მთელი ამ ჩახლართული ამბის ფონზე ძალზე წინასწარმეტყველურად ჟღერს «ჩერნომორენერგოს» ყოფილი ხელმძღვანელის - ასლან ბასარიას სიტყვები, რომელიც მან კოლექტივთან დამშვბიდობებისას წარმოთქვა – «მთელი ომისშემდგომი წლების განმავლობაში ყველა ენერგეტიკოსი ყოველთვის იმაზე იყო ორიენტირებული, რომ ენერგოსისტემა ნაციონალიზებული დარჩენილიყო». ამ სიტყვებმა განსაკუთრებული აქტუალურობა შეიძინა ახლა, როცა აფხაზეთში რუსი სპეციალისტების ჯგუფი მუშაობს რესპუბლიკის ენერგოსისტემის შესასწავლად. მათი ვიზიტი აფხაზურ საზოგადოებაში არაერთგვაროვნად აღიქვეს. ზოგიერთებს მიაჩნიათ, რომ დახმარების სურვილით შენიღბული ეს ვიზიტი ენერგოსისტემის გაყიდვით დასრულდება.
«რუსეთს ჩვენი ენერგოსისტემის შესყიდვა არაერთხელ უცდია, თუმცა ჩვენი ხელმძღვანელები ახერხებდნენ, ეს თავიდან აგვერიდებინა. ამჯერად, ვფიქრობ, ეს გაგვიჭირდება. მომავალ წელს ხომ ენგურჰესი სარემონტოდ ჩერდება — და რა გველის, თუ რუსეთი დენს არ მოგვაწვდის? გამოდის, რუსეთი ამ ხელსაყრელ მომენტს დაელოდა და ახლა თავისას მიაღწევს», - დარწმუნებულია ჩვენი რესპონდენტი ადგური. მისივე აზრით, რუსეთი აფხაზეთის შანტაჟს დაიწყებს, ამ გზით საბოლოოდ სასურველს მიაღწევს და აფხაზეთს თავისი ენერგოუსაფრთხოების დავიწყება მოუწევს.
P.S.
აფხაზეთში განლაგებული რუსული სამხედრო ბაზები რიგით მოქალაქეებზე ორჯერ ნაკლებს იხდიან. სადღეისოდ ფიზიკური პირებისთვის ტარიფი 1 კვტ-ში 40 კაპიკს შეადგენს. რუსი სამხედროები კი, რომლებიც სახელისუფლებო ორგანოებთან არიან გათანაბრებულები, 20 კაპიკს იხდიან.
გამოდის, რომ აფხაზეთი, რომელიც დენს რუსული კომპანიებისგან თითქმის 3 რუბლად ყიდულობს, შემდეგ მას რუს სამხედროებს 20 კაპიკად აწვდის.
საქართველო კი, თავის მხრივ, რომელიც ელექტროენერგიის აფხაზეთში გადადინებას აფინანსებს, კომფორტს სჩუქნის არა მარტო რესპუბლიკის მოსახლეობას, არამედ რუს სამხედროებსაც, რომელთა რაოდენობა აფხაზეთში წლიდან წლამდე იზრდება.

Грузино-абхазо-российский энергоклубок: чего опасаться Абхазии
Очень давно человечество изобрело электричество и в настоящее время мы не представляем своей жизни без него. Электроэнергия нужна практически для всего: от мелких и крупных бытовых приборов повседневной необходимости, до транспорта и ресурсов для комфортной жизни.
Но попробуйте представить себе, что однажды в вашем доме отключат электричество. Не в целях профилактики или из-за технических неполадок, не на несколько минут или пару часов, а навсегда. И не только у вас – а по всей республике. Представили ситуация? Конечно, это не трагедия вселенского масштаба, но приятного мало. Просто вдруг раз – и электричество исчезло из всей Абхазии, его больше нет нигде.
Страшная картинка получилась. Но увы, довольно реалистичная.
На протяжении 27 лет Абхазия потребляет электроэнергию фактически бесплатно. Четверть века республика только увеличивает объемы, не ремонтируя, не оплачивая генерацию. При этом, в Абхазии самые низкие в мире цены на электроэнергию. А отрасль с каждым годом все больше разваливается. И вместо развития абхазы латают дыры, которых с каждым годом становится только больше.
О плачевной ситуации энергетической сферы республики говорили чиновники самого разного уровня. «Сегодня энергетика находится в самом плачевном состоянии и это при том, что у нас имеются существенные ресурсы. Сегодня мы получаем электроэнергию только от ИнгурГЭС. У нас пока что не используются возможности малой энергетики, есть возможность использования альтернативной энергетики. Но мы практически ничего не сделали. У нас вся система энергетики устарела и находится в критическом состоянии. Как будет развиваться туризм, сельское хозяйство, если через некоторое время эта система у нас рухнет?», - так в период своего президентства об энергетике говорил Рауль Хаджимба. Ему вторили чиновники разного уровня. Но дальше слов дело не пошло.
По мнению абхазского экономиста Анатолия Отырба, ситуация «настолько серьезна, что несет угрозу национальной и государственной безопасности». «Несмотря на то, что согласно утверждениям руководителей «Черноморэнерго», Абхазия получает 40% [реально, в последние годы этот показатель превышает 40%, а в зимний период достигает почти 100% - ред.] энергии, вырабатываемой ИнгурГЭСом, а ключевые объекты комплекса находятся на нашей территории, сам комплекс юридически - грузинский и все его объекты, расположенные на территории Абхазии, находятся у него на балансе. То есть, юридически весь комплекс ИнгурГЭС является грузинским и ничего абхазского там нет. Более того, даже получаемая Абхазией доля электроэнергии юридически вообще никак не оформлена», - говорит Отырба. По его словам, все отношения с грузинской стороной построены на основе устных договоренностей, которые, необходимо отметить, Грузия еще ни разу не нарушала.
Вообще этот договор о распределении электроэнергии между Грузией и Абхазией сразу после окончания войны, конечно, беспрецедентен. И вот уже почти три десятилетия Грузия, пусть даже не за собственные деньги, ремонтирует, обслуживает и следит за ИнгурГЭСом. Скажите, а почему нет? Объясняю – малых и больших объектов энергетики в Грузии сотни. Потеря ИнгурГЭСа для грузинской энергетической отрасли, которая в последние годы развивается гигантскими шагами, ничтожна. В то время как для Абхазии это катастрофа, потому как другого источника питания у республики нет. А значит, нет альтернативы. Но почему-то, по непонятной, не укладывающейся в голове причине Абхазия из раза в раз пытается ставить палки в колеса, создавая препятствия ремонтирующим ИнгурГЭС иностранным компаниям. Примеров было много и самых разных. Один из последних - компания, выигравшая в 2019 году международный тендер на строительство дороги к станции, уже долгое время не может приступить к работе из-за самых разных, выдуманных российскими пограничниками, стоящими на абхазо-грузинской границе, причин.
Вся ситуация с абхазской энергетической отраслью напоминает популярный американский аттракцион - то штормит, то развивается с бешеной скоростью. Ежегодно в период отключений электроэнергии в Абхазии вновь начинается широкое обсуждение темы оплаты перетока, который вроде как всегда осуществлялся с территории России. Но в январе текущего года, когда в республике ввели веерный график отключения, вдруг всплыла информация о том, что «Грузия опять закупает российскую электроэнергию для поставок в обесточенную Абхазию». Более того, министерство экономики Грузии распространило заявление о том, что «энергоснабжение Абхазии из России осуществляется на основании контракта, оформленного между Коммерческим оператором электроэнергетической системы Грузии и российской компанией «Интер РАО». По данным все того же министерства, для этого с «Интер РАО» был «оформлен краткосрочный контракт и Абхазия будет получать электроэнергию по линии электропередачи «Салхино», которая является частью энергосистемы Грузии».
Шок! Возмущению жителей Абхазии не было предела, так как это заявление, от которого позже пресс-служба «Интер РАО» благополучно открестилась, раскрывала возможно одну из самых больших серых схем отмыва денег. Все просто. Ежегодно бюджет Абхазии тратил в среднем 600 миллионов рублей на оплату электроэнергии, которую республике в периоды аварий предоставляла Россия. Получается, в это же время Грузия платила России за этот самый свет. Но, так или иначе, ложь раскрылась. Вот только объяснять населению, как на самом деле обстоят дела, в Абхазии никто не стал. За множеством проблем этот вопрос вновь отошел на второй план. Но люди не забыли. И сейчас, когда в Абхазии опять появилась проблема, вопрос возник. И вновь полное молчание властей.
«Если Грузия платила русским за свет, который нам давали, почему наша власть не хочет об этом сказать? Это что, тайна века или тут какой-то очередной обман? Нравится нам или нет, в вопросе энергетики мы с Грузией повязаны и заметьте, безо всяких проблем все эти годы вопросы решались. А тут вдруг какой-то абсурд. Россия на нас дважды зарабатывает, получается?!», - рассуждает наш собеседник Андрей.
В своих размышлениях пожилой сухумчанин Аркадий более резок. «Неужели мы - простые люди не понимаем, что это значит?! Россия, как благодетель, как будто нам помогает, а на самом деле нагревает руки на нашей беде, беря деньги от грузин и из нашего скудного бюджета! Это дружба такая?! Как вообще такое, может быть?!» - возмущается Аркадий.
По мнению абхазского экономиста Анатолия Отырба, несмотря на то, что на территории Абхазии находятся электрогенераторы, по мощности превышающие потребности Абхазии, юридически она полностью энергозависима. «Все мы, граждане Абхазии, должны сегодня молить Бога о том, чтобы Грузия, и особенно мировая общественность, не признали политический суверенитет Абхазии, поскольку они признают его в условиях ее сегодняшних юридических отношений с Грузией, согласно которым, у нее нет доли в ИнгурГЭСе», - считает Отырба.
На фоне всей этой так хитро замешанной шумихи, очень пророческими выглядят слова бывшего главы компании «Черноморэнерго» Аслана Басария, которые он высказал, прощаясь с коллективом – «все энергетики за все послевоенные годы всегда были ориентированы на то, что энергосистема будет оставаться национальной». Они стали более актуальны сейчас, в период, когда в Абхазии работает группа российских специалистов, изучающих энергосистему республики. Их приезд в абхазском обществе восприняли неоднозначно, считая, что эта завуалированная под помощь инспекция приведет к продаже энергосистемы.
«Россия не раз пробовала купить нашу энергосистему, но нашим руководителям всегда удавалось этого избегать. Но в этот раз наши власти, думаю, не смогут отстоять этот вопрос. В следующем году ИнгурГэс остановится на ремонт, и что мы будем делать, если Россия нам не даст свет? Вот и получается, что русские просто дождались удобного случая, чтобы, наконец, решить этот вопрос», - уверен наш собеседник Адгур. По его мнению, Россия будет шантажировать Абхазию, пока не заполучит желаемое. И об энергетической безопасности Абхазии можно будет навсегда забыть.
P.S.
Российские военные базы, расположенные на территории Абхазии, платят вполовину меньше, чем обычные граждане. Тариф для физических лиц на сегодня составляет 40 копеек за киловатт. Российские военные, приравненные к государственным органам власти, оплачивают 20 копеек за киловатт.
Получается, Абхазия, покупая электроэнергию у российских компаний по цене почти в 3 рубля, продает ее тем же российским военным базам за 20 копеек.
В свою очередь, Грузия, оплачивая переток электроэнергии в Абхазию, дарит возможность жить комфортно не только жителям республики, но и российским военным, число которых ежегодно только растет.