12 აგვისტო-დღე, როდესაც რუსეთი სიცრუეში ჩაიძირა
„როგორც ჩანს, შანსები არ არის...ყველას სალამი, სასოწარკვეთას ნუ მიეცემით". ეს სიტყვები კაპიტან კოლესნიკოვის იმ წერილში წერია, რომელიც მან დაღუპვის წინ მეუღლეს დაუწერა. კოლესნიკოვი 2000 წლის 12 აგვისტოს ბარენოცოვოს ზღვაში ჩაძირული რუსული წყალქვეშა ატომური კრეისერი „კურსკი“-ს ერთ-ერთი მეზღვაური იყო. სანამ ეკიპაჟის 118-ვე წევრი დაიღუპებოდა, რუსეთის ხელისუფლებამ და ფლოტის მეთაურებმა ყველაფერი გააკეთეს, რათა ამბავი არავის გაეგო. ჩაძირვიდან პირველ დღეებში ფლოტი არანაირ ოფიციალურ ინფორმაციას არ ავრცელებდა. მეზღვაურების ოჯახებს მომხდარს უმალავდნენ, ისევე როგორც დანარჩენ მსოფლიოს. სამხედრო-საზღვაო ფლოტის პრეს-მდივანი დიგალო მედიას უებნებოდა, რომ „ეკიპაჟთან კავშირი დამყარებულია, მათ ცხელ საკვებს აწვდიან“. ამ დროს კი ეკიპაჟის ის ნაწილი, რომელიც აფეთქების შემდეგ გადარჩა, ნელი სიკვდილით, ჩარაზულ წყვალქვეშა ნავში კვდებოდა, რადგან სამაშველო ოპერაცია დაწყებულიც კი არ ყოფილა. ჰიდროკომბინიზონებში ჩაცმული 23 მეზღვაური იჯდა და ელოდა როდის აიყვანდნენ ზედაპირზე. თუმცა, მათ მხოლოდ 8 საათი იცოცხლეს. ამ პერიოდში ისინი ხმოვანი სიგნალის გაშვებას ახერხებდნენ...100 მეტრის სიღრმიდან წყვეტილად შემზარავი კაკუნი ისმოდა...
ვლადიმერ პუტინი ამ დროს სოჭაში ისვენებდა. მომხდარიდან მხოლოდ 5 დღის შემდეგ გადაწყვიტა შვებულების შეწყვეტა და მოსკოვში დაბრუნება.
რუსეთისვე ძალებით სამაშველო ოპერაციის წარმოება შესაბამისი აღჭურვილობისა და სპეც მოწყობილობების გამო ჩავარდა. „საიდუმლოების არგამჟღავნების“ მოტივით რუსეთის ხელისუფლება ორი დღე მალავდა მომხდარს, არ აწვდიდნენ ინფორმაციას ეკიპაჟის წევრების ოჯახებს, თავიდან იმასაც კი ამბობდნენ, რომ ყველაფერი რიგზე იყო. ჯაშუშობის შიშით, თავდაპირველად რუსეთმა უარი თქვა უცხოურ დახმარებაზე. მხოლოდ რამდენიმე დღის გასვლის შემდეგ კრემლი ნორვეგიის და დიდი ბრიტანეთის დახმარების შეთავაზების მიღებას დათანხმდა. სწორედ ინგლისის დროშის ქვეშ მცურავი გემით შემოსულმა ნორვეგიელმა მყვინთავებმა შეძლეს საბოლოოდ 100 მეტრის სიღრმეზე ჩასვლა და ლუქის გახსნა, თუმცა ‘კურსკზე’ სიცოცხლის ნიშან-წყალი აღარ იყო-ჩაძირვიდან ერთი კვირა იყო გასული. 118 ადამიანს გადარჩენის შანსი საკუთარი ფლოტის ხელმძღვანელობის და ხელისუფლების წყალობით უბრალოდ აღარ ჰქონდათ.
„კურსკის’ ჩაძირვის პირველ დღეებში ფლოტის ხელმძღვანელობამ და პროსახელისუფლებლო მედიამ მაშინვე განავითარეს ვერსია, რომ ის ნატო-ს რომელიმე გემმა ჩაძირა. ყველაფერს აკეთებდნენ იმისთვის, რომ დასავლეთი კვლავ დამნაშავედ გამოეყვანათ, თუმცა მოგვიანებით თავისივე გამოძიების შედეგად დაადგინეს, რომ კრეისერი საკუთარმა სასწავლო ტორპედამ შიგნიდან ააფეთქა.
მოგვიანებით, ხელისუფლებამ დაღუპულთა ნათესავებს დიდი კომპენსაციები გადაუხადა. თუმცა, მანამდე, ჯერ კიდევ მაშინ, როცა ვლადიმერ პუტინს დაბა ვიძიაევოში ჩასვლა და ოჯახებთან შეხვედრა მოუწია, მეზღვაურების ცოლებმა, დედებმა მას უმწვავესი დახვედრა მოუწყვეს. იქ მედია არ ყოფილა, მაგრამ არსებობს ამ შეხვედრის აუდიო ჩანაწერებიც, სადაც ისმის ქალების აღშფოთებული ყვირილი, დარბაზში მყოფი ერთ-ერთი ქალბატონი სამთავრობო დაცვამ გაიყვანა კიდეც. ამ ადამიანებისთვის ყველაზე აღმაშფოთებელი ის იყო, რომ მოსკოვი რამდენიმე დღის განმავლობაში ამბობდა ნატო-ს ქვეყნების დახმარებაზე უარს. ასევე, განსაკუთრებულ სიბრაზეს ისიც იწვევდა, რომ პრეზიდენტმა შვებულება მხოლოდ 5 დღის შემდეგ შეწყვიტა. მოგვიანებით მიცემულ ინტერვიუებში ის ამბობდა, რომ თავიდან თავდაცვის სამინისტრომ მას კატასტროფის მნიშვნელობა არ აცნობა. გამოცდილმა „ჩეკისტმა“თავის გასამართლებელი უამრავი არგუმენტი იპოვა.
გავიდა დრო, მომხდარი „გამოიძიეს“ და მიუხედავად იმ მრავალი დანაშაულებრივი მოქმედებისა, რამაც 118 ადამიანის ჯოჯოხეთური სიკვდილი გამოიწვია, ვლადიმერ პუტინმა პოლიტიკური გადაწყვეტილება მიიღო და არავინ დასაჯა. ხოლო წლების შემდეგ, ლარი კინგის მიერ დასმულ შეკითხვაზე, ბოლოს და ბოლოს რა მოუვიდა ‘კურსკს’, მან ცინიკური ღიმილით უპასუხა: „ის ჩაიძირა“.
2000 წლის სექტემბერში, მაშინდელი ‘ОРТ’-ს ეთერში სერგეი დორენკოს 1 საათიანი გადაცემა გავიდა, სადაც იმის შესახებ ყვებოდა, თუ რა საძაგელ პირობებში ცხოვრობდნენ რუსი მეზღვაურების ოჯახები, მათ შორის ატომური წყალქვეშა გემის კაპიტნის ოჯახი, დეტალურად გაშიფრა ვლადიმერ პუტინის ტყუილები და ხისტად გააკრიტიკა პირადად მისი თავის მართლების მცდელობები.
‘მთავარი დასკვნა ის არის, რომ ხელისუფლება პატივს არავის გვცემს. ამიტომ ცრუობს. და მთავარი-ხელისუფლება ასე მხოლოდ იმიტომ გვექცევა, რომ ამის უფლებას ვაძლევთ. კარგად ბრძანდებოდეთ.“-ასე დაასრულა ეს უმძიმესი გადაცემა რუსული ტელევიზიის „ტელექილერად’ წოდებულმა დორენკომ. ამ გადაცემის ეთერში გასვლის დღესვე ის რუსეთის მთავარი არხიდან გაუშვეს და ანათემას გადასცეს. როგორც ცნობილია, სწორედ „კურსკის’ მედია შტორმის შემდეგ დაიწყო პუტინის გადამწყვეტი ბრძოლა იმ თავისუფალ სიტყვასთან და მედიასთან, რომელიც რუსეთში ჯერ კიდევ ცოცხალი იყო.
ეს ტრაგიკული ისტორიაც ცხადყოფს, რომ კრემლის მესვეურებმა ჩერნობილის კატასტროფის შემდეგ ვერაფერი ისწავლეს, კვლავ იმის ეშინიათ, რომ ძლევამოსილების იმიჯი შეელახებათ და ამიტომ ერთი ხელის მოსმით წირავენ ადამიანებს; 2000 წელს, 12 აგვისტოს ვლადიმერ პუტინის საპრეზიდენტო ვადის პირველი 100 დღეც კი არ იყო გასული, ახლა კი 2020 წელია. ის 2036 წლამდე აპირებს რუსეთის მართვას, და ვინ იცის კიდევ რამდენი „კურსკი“ იქნება მის სინდისზე...

12 августа - день, когда Россия утонула во лжи
«Похоже шансов нет ... Всем привет, отчаиваться не надо». Это слова из письма капитана Колесникова, которое он написал жене перед смертью. Колесников был одним из моряков российского подводного атомного крейсера "Курск", затонувшего в Баренцовском море 12 августа 2000 года. Прежде чем все 118 членов экипажа погибли, российские власти и командующие ВМФ сделали все возможное, чтобы никто не узнал про эту трагедию. В первые дни после затопления флот не публиковал никакой официальной информации. От семей моряков скрывали случившееся, как и от всего остального мира. Представитель ВМС Дигало сообщил СМИ, что «связь с экипажем установлена, им подают горячую пищу». В то время часть экипажа, уцелевшая при взрыве, медленно умирала на подводной лодке, потому что спасательная операция еще даже не началась. 23 моряка в гидрокостюмах сидели и ждали, когда их поднимут на поверхность. Однако прожили они всего 8 часов. В этот период они смогли послать звуковой сигнал ... С глубины 100 метров был слышен ужасный стук ...
Владимир Путин в это время отдыхал в Сочи. Он решил отменить отпуск и вернуться в Москву спустя 5 дней после случившегося.
Спасательная операция проводилась российскими силами без соответствующей техники и специального оборудования. Российские власти два дня скрывали потопление субмарины, мотивируя это «из соображения секретности», не предоставляли информацию семьям членов экипажа и даже сначала заявили, что все в порядке. Опасаясь шпионажа, Россия сначала отказалась от иностранной помощи. Только через несколько дней Кремль согласился принять помощь от Норвегии и Великобритании. Именно норвежские водолазы прибывшые на английском корабле наконец, смогли достичь глубины 100 метров и открыть люк, хотя на «Курске» уже не было никаких признаков жизни - с момента затопления прошла неделя. У 118 человек просто не было шансов выжить благодаря руководству их собственного флота и правительства.
В первые дни гибели «Курска» руководство ВМФ и проправительственные СМИ сразу же разработали версию, что он был потоплен кораблем НАТО. Они сделали все возможное, чтобы снова привлечь Запад к ответственности, но позже, в ходе собственного расследования, обнаружили, что крейсер был взорван собственной учебной торпедой изнутри.
Позже правительство выплатило большие компенсации родственникам погибших. Однако до этого, когда Владимир Путин прибыл в город Видяево и встретился с семьями, жены и матери моряков встретили его негативно. Медии там не было, но есть и аудиозаписи этой встречи, где слышны гневные крики женщин, причем одну из женщин из зала увели из зала охранники. Больше всего этих людей возмутило то, что Москва несколько дней отказывалась принять помощь стран НАТО. Также было особенно возмутительно, что президент прекратил отпуск только через 5 дней. В более поздних интервью он говорил, что сначала Минобороны не информировало его о масштабах катастрофы. Опытный «чекист» нашел массу аргументов в оправдание.
Прошло время, инцидент был «расследован», и, несмотря на множество преступных действий, приведших к адской гибели 118 человек, Владимир Путин принял политическое решение, и никто не был наказан. Спустя годы, когда Ларри Кинг спросил, что же всё же случилось с «Курском», он ответил с циничной улыбкой: «Он затонул».
В сентябре 2000 года на ОРТ вышла в эфир передача Сергея Доренко о тяжелом финансовом положении российских моряков, в том числе семьи капитана атомной подводной лодки, с подробным описанием лжи и лицемерных слов Владимира Путина.
«Главный вывод в том, что власть не уважает нас всех. Поэтому лжет. И главное — власть обращается с нами так только и исключительно потому, что мы ей это позволяем. Всего вам доброго»- так закончил эту непростую программу Доренко, так называемый «телекиллер» российского телевидения. После выхода этой передачи в эфир на главном канале России, его уволили и предали анафеме. Как известно, именно после «курского» медиа шторма Путин начал решающую борьбу со свободой слова и СМИ, которая еще была жива в России.
Эта трагическая история также показывает, что кремлевские лидеры ничему не научились после чернобыльской катастрофы, они все еще думают, что главное это имидж власти, и поэтому одним взмахом руки приносят в жертву людей; В 2000 году 12 августа даже ещё не были закончены первые 100 дней президентства Владимира Путина, а сейчас уже 2020 год. Он собирается править Россией до 2036 года, и неизвестно, сколько еще «курсков» будет на его совести ...