5 აგვისტო-სანდარმოხში საბჭოთა ჯალათების მიერ დახვრეტილ ტყვეთა მემორიალური დღე
სახელწოდება სანდარმოხი მსოფლიოსთვის 1997 წელს გახდა ცნობილი-რუსეთში, კარელიის ოლქში, მედვეჟიეგორსკის რაიონში 236 ორმო აღმოაჩინეს, რომლებშიც 7500 ადამიანის ნეშტი იყო დაკრძალული. ეს ადამიანები სტალინის ტერორის წლებში, საბჭოთა ჯალათებმა დახვრიტეს. 1937 წლის 5 აგვისტოს, ძალაში შევიდა „НКВД“-ს საიდუმლო ოპერატიული ბრძანება #00447 „კულაკების, კრიმინალების და სხვა ანტისაბჭოთა ელემენტების რეპრესირების ოპერაციის შესახებ“. ამ ბრძანების მიხედვით, მთელი საბჭოთა კავშირის მასშტაბით, 724 ათასი სხვადასხვა ეროვნების ადამიანი დახვრიტეს.
„НКВД“-ს ჯალათები ადამიანებს კვოტების მიხედვით ხვრეტდნენ და სტალინ-ეჟოვის გეგმას პირნათლად ასრულებდნენ. ყოველი რეგიონის ფარგლებში საკუთარი ნორმა არსებობდა, რომელიც ბრძანება 00447-ში ერთიანდებოდა. მაგალითად, 1938 წლის 6 თვის ლიმიტი კარელიისთვის 4500 ადამიანი იყო-ეს რაოდენობა ოფიციალურად არის დოკუმენტირებული. ცალკე კვოტა არსებობდა ახლო მდებარე „ბელომორ-ბალტ“ ბანაკისთვის. საბრალდებო დასკვნები იწერებოდა რაიონული „ტროიკების“ მიერ, დღეში 100-200 ერთეული. სანდარმოხში დახვრეტილთა შორის არიან როგორც კარელიის მკვიდრები, ისევე ფინელები, უკრაინელები, ბალტიისპირელები, ესტონელები, უზბეკები, ქართველები, აზერბაიჯანელები და ბევრი სხვა ერის წარმომადგენელი. სანდარმოხის რამდენიმე ორმოში აღმოჩენილია სოლოვეცკის ბანაკის 1111 ტყვე, რომლებზეც 1997 წლამდე ეგონათ, რომ იმ გემზე დაიღუპნენ, რომელიც თეთრ ზღვაში ეტაპირებისას ჩაიძირა. ამ პატიმრებს დახვრეტის განაჩენი ლენინგრადის „ტროიკამ“ გამოუტანა, რომელიც „НКВД“-ს მოთხოვნას ციხეების „განტვირთვის“ შესახებ ასრულებდა. სიკვდილ მისჯილებს დახვრეტამდე ტანსაცმელს ხდიდნენ, ორმოების გათხრას და სახით მიწაზე დაწოლას აიძულებდნენ. მათ კეფაში ესროდნენ. დახვრეტები სისრულეში მოყავდა, ლენინგრადის ბრიგადას სახელმწიფო უსაფრთხოების კაპიტანის მატვეევის უშუალო მონაწილეობით და ხელმძღვანელობით. კაპიტანი მატვეევი ერთ-ერთ რაპორტში წერდა, რომ ერთხელ ორი დღე-ღამის განმავლობაში მოუწია სროლა ტაბელური პისტოლეტიდან, სანამ ხელი უკიდურესად არ დაეღალა, მობეზრდა და ძილიც მოუნდა.
1990-იან წლებში, საზოგადოება „მემორიალმა“ კარელიაში არსებული საიდუმლო სასიკვდილო პოლიგონის ძებნა დაიწყო. ამ საქმეს სათავეში თადარიგის პოლკოვნიკი ივან ჩუხინი და მისი თანაშემწე, ისტორიკოსი იური დმიტრიევი ჩაუდგნენ. „მემორიალის“ პეტერბურგის ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით, არქივებში მრავალი დოკუმენტი, პროტოკოლი და რაპორტი შეისწავლეს და ამგვარად გავიდნენ იმ ქვიშის კარიერის მიდამოებში, სადაც საბოლოოდ სანდარმოხის ორმოების პოვნა მოხდა. დმიტრიევმა ყურადღება მიაქცია ტყის რელიეფზე ნიშანდობლივ კვადრატებს 4×4 -ზე, სადაც მიწა იყო ჩაწოლილი. აღმოჩნდა, რომ 2 მეტრიან სიღრმეზე ადამიანების ნეშტები იყო განლაგებული, რომლებსაც თავში ნასროლი ტყვიების კვალი ჰქონდათ. შემდგომ, სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზამ მათი დაღუპვის ზუსტი დროც დაადგინა.
1997 წლის 27 ოქტომბერს, იქ სადაც, საბჭოთა რეპრესიების 7500 მსხვერპლი უპატრონოდ ესვენა, მემორიალური სასაფლაო გაიხსნა. კალენდარში კი სამგლოვიარო თარიღი გაჩნდა-5 აგვისტო. ყოველწლიურად ამ დღეს, სანდარმოხში, დახვრეტილთა შთამომავლები, რუსეთისა და სხვა და სხვა ქვეყნის ორგანიზაციების, საელჩოების წარმომადგენლები, სასულიერო პირები და უბრალო ადამიანები ჩადიან. ტარდება პანაშვიდები, ყვავილებით საფლავების შემკობა, სიტყვით გამოსვლები. ამ ღონისძიებებს ყოველწლიურად მასპინძლობს ორგანიზაცია „მემორიალი“, რომლის ღვაწლი სანდარმოხის აღმოჩენაში განუზომელია. წელს, პირველად, პანდემიის გამო, სამგლოვიარო და მემორიალური ცერემონია არ შედგა.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სანდარმოხში ქართველ ტყვეთა ნეშტებიც აღმოაჩინეს. სავარაუდოდ, საუბარია 37 ქართველზე. სამწუხაროდ, თანამედროვე საქართველოში მათ შესახებ ცოტამ თუ იცის...“მემორიალის“ და პროექტ „სანდარმოხი. სახელების დაბრუნება“-ს დამსახურებით, რამდენიმე მათგანის შესახებ მეტი შეგვიძლია გავიგოთ. აღსანიშნავია, რომ 5 წლის წინ, რესპუბლიკა კარელიას ქართული კულტურის ცენტრის ინიციატივით, ქართველ მსხვერპლთა სახსოვრად დაიდგა მონუმენტი „საქართველოს შვილებს“-ქართველი ხალხის კოლექტიური მეხსიერების სიმბოლო. ასევე, რუსეთში მცხოვრებმა შთამომავლებმა განათავსეს პლატონ ქიქოძის და შიო ბატმანიშვილის მემორიალური სანიშნეები. ორივე მათგანი სოლოვეცკის ბანაკის ტყვეები იყვნენ-ერთი ორი წლის, ხოლო მეორე 9 წლის განმავლობაში. ორივე სანდარმოხში, კაპიტან მიხეილ მატვეევის ხელით არის მოკლულნი.
შიო ბატმანიშვილი
1895 წელს, ახალციხეში დაიბადა. მან სტამბულში სასულიერო სემინარია, ხოლო რომში კათოლიკური აკადემია დაამთავრა. 1912 წელს, საქართველოში დაბრუნების შემდგომ, სასულიერო პირი გახდა და ქუთაისში მსახურობდა. ბოლშევიკური რევოლუციის შემდეგ, ახალციხეში დაფუძნდა, სადაც ადგილობრივ კათოლიკურ ტაძარს ჩაუდგა სათავეში. 1922 წელს კონსტანტინოპოლის კათოლიკური ქართული მონასტრის წინამძღოლად დაინიშნა. 1925 წლის ნოემბერში, შიო ბატმანიშვილი ვატიკანში რომის პაპმა პიუს 11-ემ მიიღო. ამის შემდეგ, საქართველოში დაბრუნდა და საქართველოს კათოლიკეების ადმინისტრატორი გახდა. ბატმანიშვილი 1927 წლის 16 ოქტომბერს, თბილისში დააპატიმრეს. სამი თვის შემდეგ, მას „ჯაშუშობის“ ბრალდება წაუყენეს და ამნისტიის უფლების გარეშე 10 წელი მიუსაჯეს. ბატმანიშვილი სოლოვკებზე გაამგზავრეს. 1930 წელს, კუნძულ ანზერზე გადაიყვანეს. იქ ყოფნისას, დაღუპულებს აპატიოსნებდა და წესს უგებდა. 1932 წელს ხელმეორედ გაასამართლეს და ანტისაბჭოთა დაჯგუფების შექმნა, საიდუმლოდ რელიგიური რიტუალების შესრულება და სხვა ბრალდებები წაუყენეს. 1937 წლის 14 ოქტომბერს, დაუსწრებლად ლენინგრადის „УНКВД“-ს განსაკუთრებულმა ტროიკამ დახვრეტა მიუსაჯა და მისი ეტაპირება „მედვეჟია გორა“-ს მიმართულებით მოხდა. 1937 წლის 1 ნოემბრის ღამეს, შიო გრიგორის ძე ბატმანიშვილი სანდარმოხში დახვრიტეს.
პლატონ ქიქოძე
თავადაზნაური, ლიტერატურის კრიტიკოსი პლატონ ქიქოძე 1905 წელს, ქუთაისში დაიბადა. რევოლუციის შემდეგ, ის საქართველოს პროლეტარული მწერლების ასოციაციის მდივანი გახდა. იყო „ლიტერატურული გაზეთის“ რედაქტორი. 1935 წლის 4 მარტს დააპატიმრეს. სსსრ-ის „НКВД“-ს განსაკუთრებული გადაწყვეტილებით, იმავე წლის 11 სექტემბერს 3 წლით მისაჯა გამოსასწორებელ-შრომით ბანაკში პატიმრობა. თუმცა, 1937 წელს ეს განაჩენი სასჯელის უმაღლესი ზომით შეუცვალეს და იმავე წლის 2 ნოემბრის ღამეს, სანდარმოხში დახვრიტეს.
იასე ანდრონიკაშვილი
1921 წლის აპრილში, მეფის არმიის ყოფილმა როტმისტრმა, თავადმა იასე ნიკოლოზის ძე ანდრონიკაშვილმა საბედისწერო ნაბიჯი გადადგა. ბათუმში უკვე იმ გემზე იყო ასული, რომელიც ევროპისკენ მიდიოდა, მაგრამ ამ დროს ბოლშევიკები გამოჩნდნენ. ისინი წამსვლელებს არწმუნებდნენ, რომ რეპრესიები არ იქნებოდა. იასეს, პარიზში მეუღლე და ხუთი წლის ვაჟი ელოდნენ. მან კი საქართველოში დარჩენა გადაწყვიტა. თბილისში დაბრუნდა თუ არა, მაშინვე მეტეხის ციხეში აღმოჩნდა, სადაც სამარტოვო საკანში რამდენიმე თვე გაატარა. მაშინ, მისი დახმარება ახლობლებმა შეძლეს, ცნობილი ბოლშევიკი ჩარიეს, რომელმაც იასეს განთავისუფლება უზრუნველყო. საქართველოში მუშაობა აუკრძალეს, მოსკოვში წასვლის შემდეგ ის თანამედროვე ცეკვის ხელოვნებას ასწავლიდა, მუსიკალური ბუფონადის თეატრში რეჟისორად დაიწყო მუშაობა, წერდა ლექსებს და პროზას. მეორედ, 1931 წელს ჯაშუშობის ბრალდებით დააპატიმრეს და 10 წელი მიუსაჯეს, სასჯელს ტაშკენტში იხდიდა. 1936 წელს, მძიმედ ავადმყოფი იასე სოლოვეცკის ბანაკში გადაიყვანეს, საიდანაც ახლობლებს წერდა-„ჩემგან ძვალი და ტყავი დარჩა“. ამ ბანაკში ყოფნისას, იასე ნიკოლოზის ძე ბანაკის თეატრალურ გუნდს ხელმძღვანელობდა. დადგა რამდენიმე ოპერეტა, რომელმაც დიდი წარმატება მოიპოვა. მისი თანაბანაკელი იხსენებდა, რომ ამ სპექტაკლებზე ბანაკის ხელმძღვანელობაც კი ჩამოდიოდა. 1937 წელს კი საციხოო რეჟიმზე გადაიყვანეს და იმავე წლის ოქტომბერში დახვრეტა მიუსაჯეს. განაჩენი სისრულეში 1937 წლის 27 ოქტომბერს მოიყვანეს. ახლობლებს შეატყობინეს, რომ იასე ანდრონიკოვი 1938 წელს დისტროფიისგან გარდაიცვალა. მისმა შთამომავლებმა ათწლეულების შემდეგ შეძლეს ამ არისტოკრატის და ინტელიგენტის დღიურების და ხელნაწერების შეგროვება, გამოცემა, რომელშიც ადვილად იკითხება იმ ადამიანის ტრაგედია, რომელმაც საბჭოთა სისტემა ვერ მიიღო და რომელმაც ის გაანადგურა.
კარელიის მიწაში, ისევე როგორც ბევრ სხვა ადგილას, სხვა და სხვა ერის, მრწამსის, პოლიტიკური შეხედულების თუ ფენის ადამიანები დამარხეს. ისინი საბჭოთა ხელისუფლებამ გაანადგურა, რადგან ტოტალიტარული რეჟიმის უსიტყვო მონებად ვერ გამოდგნენ. ჯალათების ჩანაფიქრით, ეს ადამიანები უკვალოდ უნდა გამქრალიყვნენ, მათ შესახებ მეხსიერება უნდა წაშლილიყო, ხოლო მათი საფლავები საუკუნოდ უნდა დაკარგულიყო. ათწლეულების განმავლობაში მათ ნათესავებს ატყუებდნენ, დახვრეტილთა ბედს უმალავდნენ, არ აღიარებდნენ იმ სისასტიკეს, რაც ჩაიდინეს. თუმცა, დღეს სანდარმოხის მაგალითზე შეიძლება ითქვას, რომ ეს ჩანაფიქრი საბოლოოდ ვერ შესრულდა. ჩვენს დროში, სხვადასხვა ორგანიზაციის, მოხალისეს თუ სახელმწიფოს წყალობით ამ ტრაგიკულ ადგილას 25-ზე მეტი კოლექტიური ძეგლი და 400-მდე ინდივიდუალური სანიშნეა განთავსებული.
თუმცა, ბოლო წლებში კრემლი ტიტანურ პროპაგანდისტულ შრომას ეწევა იმისათვის, რომ სტალინის ეპოქის რეაბილიტაცია მოხდეს. იმის მიუხედავად, რომ ისტორიკოსებმა და მკვლევარებმა იმავე „КГБ“-ს არქივებიდან ზუსტი მონაცემები, ოქმები, დოკუმენტები, პროტოკოლები და სხვა მტკიცებულებები მიაკვლიეს, დღეს რუსეთის ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს, რათა სანდარმოხის სასტიკი დანაშაული საბჭოთა ხელისუფლების კისერზე აღარ იყოს.

5 августа - День памяти пленных, расстрелянных советскими палачами
Сандармох стал известен миру в 1997 году - в Медвежьегорском районе России, в Карельской области, было обнаружено 236 ям, в которых захоронены останки 7500 человек. Этих людей расстреляли советские палачи в годы сталинского террора. 5 августа 1937 года вступил в силу секретный оперативный приказ НКВД №00447 «об операции по репрессированию кулаков, уголовников и других антисоветских элементов». По этому приказу 724 тысячи человек разных национальностей были расстреляны по всему Советскому Союзу.
Палачи НКВД расстреливали людей по квотам и по всей строгости выполняли план Сталина-Ежова. У каждого региона была своя норма, которая была объединена в приказе 00447. Например, 6-месячный лимит на 1938 год для Карелии составил 4500 человек - это число официально задокументировано. Для соседнего лагеря Беломор-Балта была отдельная квота. Расстрельные протоколы писали районные "тройки", 100-200 единиц в день. В Сандармохе расстреливали жителей Карелии, а также финнов, украинцев, жителей стран Балтии, эстонцев, узбеков, грузин, азербайджанцев и представителей многих других народов. 1111 расстрелянных пленных из Соловецкого лагеря были найдены в нескольких ямах в Сандармохе, которые, как считалось до 1997 года, погибли на корабле, который затонул во время их этапирования в Белом море. Эти заключенные были приговорены к смертной казни ленинградской тройкой, которая выполняла указ НКВД «разгрузить» тюрьмы. Перед тем, как застрелить, с заключенных снимали одежду, заставляли рыть ямы и ложиться на землю лицом вниз. Их убивали выстрелом в голову. Казни проводила ленинградская бригада при непосредственном участии и руководстве капитана госбезопасности Матвеева. Капитан Матвеев писал в одном из своих отчетов, что ему приходилось стрелять из табельного пистолета в течение двух дней и ночей, прежде чем его рука очень устала, стало скучно и захотелось спать.
В 1990-х годах общество “Мемориал” начало поиск секретного расстрельного полигона в Карелии. Дело возглавили полковник запаса Иван Чухин и его помощник историк Юрий Дмитриев. В сотрудничестве с в Санкт-Петербургской организацией Мемориала многие документы, протоколы и отчеты были исследованы в архивах и, таким образом, около района песчаного карьера, наконец, были обнаружены расстрельные ямы. Дмитриев обратил внимание на квадраты в 4х4 в лесном рельефе, где была осевшая земля. Выяснилось, что на глубине 2 метра останки людей, у которых были следы пуль, выпущенных в голову. Впоследствии судебно-медицинская экспертиза установила точное время их смерти.
27 октября 1997 года было открыто мемориальное кладбище, где покоятся 7500 жертв советских репрессий. В календаре появилась траурная дата - 5 августа. Каждый год в этот день в Сандармох приезжают потомки жертв, представители разных посольств и организаций и из России и других стран, священнослужители и простые люди. Проводятся молебны, могилы украшаются цветами, произносятся речи. Эти мероприятия ежегодно проводятся организацией «Мемориал», чей вклад в открытие Сандармоха неизмерим. В этом году впервые из-за пандемии не было проведено ни встреч, ни поминальной службы.
Как мы уже упоминали, останки грузинских пленников были также найдены в Сандармохе. Скорее всего, речь идет о 37 грузинах. К сожалению, о них мало что известно в современной Грузии ... Благодаря “Мемориалу" и проекту "Сандармох. Возвращение имен» мы можем узнать больше о некоторых из них. Следует отметить, что 5 лет назад по инициативе Грузинского культурного центра Республики Карелия в память о жертвах Грузии был установлен памятник сынам Грузии - символ коллективной памяти грузинского народа. Также проживающие в России потомки разместили памятные закладки Платона Кикодзе и Шио Батманишвили. Оба они были узниками Соловецкого лагеря - один два года, а другой девять лет. Оба были застрелены капитаном Матвеевым.
Шио Батманишвили
Родился в 1895 году в Ахалцихе. Он посещал богословскую семинарию в Стамбуле и католическую академию в Риме. Вернувшись в Грузию в 1912 году, стал священнослужителем и служил в Кутаиси. После большевистской революции поселился в Ахалцихи, где возглавил местную католическую церковь. В 1922 году был назначен главой грузинского католического монастыря в Константинополе. В ноябре 1925 года Шио Батманишвили был принят папой Пием XI в Ватикане. После этого он вернулся в Грузию и стал администратором грузинских католиков. Батманишвили был арестован 16 октября 1927 года в Тбилиси. Три месяца спустя его обвинили в «шпионаже» и приговорили к 10 годам без условно-досрочного освобождения. Батманишвили был отправлен на Соловки. В 1930 году его перевели на остров Анзер. Находясь там, он отпевал умерших. В 1932 году его снова судили по обвинению в создании антисоветской группы, тайном проведении религиозных ритуалов и т.д. 14 октября 1937 года специальной тройкой УНКВД Ленинграда был приговорен к расстрелу и переправлен в район Медвежьей Горы. Шио Григорий Батманишвили был расстрелян в ночь на 1 ноября 1937 года в Сандармохе.
Платон Кикодзе
Дворянин, литературный критик Платон Кикодзе родился в 1905 году в Кутаиси. После революции стал секретарем грузинской ассоциации пролетарских писателей. Был редактором "Литературной газеты". Арестован 4 марта 1935 года. 11 сентября того же года специальным решением «НКВД» СССР был приговорен к 3 годам лишения свободы в исправительно-трудовом лагере. Однако в 1937 году этот приговор был заменен на высшую меру наказания, и в ночь на 2 ноября того же года он был расстрелян в Сандармохе.
Яссе Андроникашвили
В апреле 1921 года князь Яссе Николаевич Андроникашвили, бывший ротмистр царской армии, совершил роковую ошибку. Он уже сел на корабль, направляющийся в Европу из Батуми, но в тот момент появились большевики. Они отговаривали отбывавших не уезжать из Грузии, уверяя, что репрессий не будет. Жена и пятилетний сын ждали Яссе в Париже. Он решил остаться в Грузии. Он вернулся в Тифлис и сразу же оказался в Метехской тюрьме., где провел несколько месяцев в одиночном заключении. В тот раз родным удалось его освободить, – помогло ходатайство известного большевика, ставшего членом правительства. Ему запретили работать в Грузии, после отъезда в Москву он преподавал современный танец, начал работать режиссером в театре буффонады, писал стихи и прозу. Во-второй раз, он был арестован в 1931 году по обвинению в шпионаже приговорен к 10 годам лишения свободы и выслан в Ташкент. В 1936 году тяжело больного Яссе отвезли в Соловецкий лагерь, откуда он писал своим родственникам: «физически от меня остались “рожки да ножки”». Находясь в лагере, Яссе Николаевич возглавлял театральную труппу лагеря. Поставил несколько оперетт, которые имели большой успех. Его сокамерник впоследствии вспоминал, что даже руководство лагеря приезжало на эти спектакли. В 1937 году его перевели на тюремный режим и приговорили к расстрелу в октябре того же года. Приговор был приведен в исполнение 27 октября 1937 года. Родственникам сообщили, что Яссе Андроников умер от дистрофии в 1938 году. Спустя десятилетия потомкам удалось собрать дневники и рукописи этого аристократа и интеллигента, в которых легко читается горькая исповедь человека, не принявшего советской системы и безжалостно уничтоженного ею.
В земле Карелии, как и во многих других местах, были захоронены люди разных национальностей, вероисповеданий, политических взглядов или слоев общества. Они были уничтожены советскими властями, потому что не смогли стать бессловесными рабами тоталитарного режима. Намерением палачей было стереть следы этих людей, должна была быть стерта и память о них, а их могилы должны были быть потеряны навсегда. В течение десятилетий они лгали родственникам жертв, скрывали судьбу тех, кто был расстрелян, и не признавали жестокости, которую они совершили. Однако сегодня на примере Сандормоха можно сказать, что они не смогли исполнить этот план до конца. Благодаря различным организациям, волонтерам или государствам, в этом трагическом месте создано более 25 коллективных памятников и до 400 индивидуальных поминальных ниш.
Однако в последние годы Кремль предпринимает титанические пропагандистские усилия по реабилитации сталинской эпохи. Несмотря на то, что историки и исследователи нашли точные данные, протоколы, документы, протоколы и другие доказательства из архивов того же КГБ, сегодня российское правительство делает все возможное, чтобы сложить с плеч советского правительства кровавое бремя Сандармоха.