ბელარუსში დაკავებული „ვაგნერი“-ს დაქირავებული მებრძოლები თურქეთში „გასარუჯად“ მიდიოდნენ
ბელორუსში დაკავებული ბოევიკები, რომლებიც რუს ოლიგარქ ევგენი პრიგოჟინთან არიან დაკავშირებულები, მინსკის და სტამბულის გავლით, ერთ-ერთ ლათინურ ქვეყანაში გეგმავდნენ გამგზავრებას. ამის შესახებ „Россия-1“-ის ეთერში, რუსეთის კონსულმა კირილ პლეტნიოვმა განაცხადა. მანამდე კი დაკითხვისას, დაკავებულებიდან ყოველი მესამე ჩასვლის ქვეყნად ვენესუელას ასახელებდა. „რა თქმა უნდა, რუსეთის მოქალაქეების გამხნევებას შევეცადეთ. თუმცა გულწრფელად უნდა გითხრათ, რომ ჩვენი თანამემამულეები არც თუ ისე კარგ მორალურ-ფსიქოლოგიურ ფორმაში არიან. არ ესმით, რატომ აბრალებენ ბელარუსის ოპოზიციურ ლიდერებთან კავშირს, რომელთა გვარები მათ უმრავლესობისთვის უცნობიც კია.“-განაცხადა კონსულმა.
29 ივლისს, მინსკის მახლობლად, სანატორიუმში ჩატარებული სპეცოპერაციის დროს, კერძო რუსული სამხედრო კომპანია „ვაგნერის“ 33 მებრძოლი დააკავეს. რუსეთის მხარე, რომელიც ოფიციალურად უარყოფს რუსეთში კერძო სამხედრო კომპანიების არსებობას, აცხადებდა, რომ დაკავებულები დაცვის კომპანიის თანამშრომლები არიან. თითქოს, ისინი მინსკის გავლით „მესამე ქვეყანაში“ მიემგზავრებოდნენ და ბელარუსში არანაირ პროვოკაციებს არ გეგმავდნენ. ბელარუსის საგამოძიებო უწყებაში აცხადებენ, რომ მართალია „ვაგნერელებს“ თან ჰქონდათ სტამბულამდე ბილეთები, მაგრამ დაკითხვისას, ისინი „არათანმიმდევრულ ჩვენებებს“ იძლეოდნენ და ჩასვლის ადგილებად სხვადასხვა ლოკაციებს ასახელებდნენ. თურქეთის გარდა, ისინი ახსენებდნენ ვენესუელას, კუბას და სირიას. ბუნებრივია, ბელარუსმა სამართალდამცველებმა დაცინვად აღიქვეს, რომ რუსები თურქეთში ჩასვლის მიზეზად რუჯის მიღებას, ობიექტების დაცვას და აია-სოფიას დათვალიერებასაც კი ასახელებდნენ. ვინაიდან, დაკავებულებს თან ჰქონდათ სუდანის ეროვნული ვალუტა და სატელეფონო ბარათები, გაჩნდა ვარაუდი, რომ სწორედ ეს ჩრდილოეთ აფრიკული ქვეყანა იყო მათი ინტერესის სფერო. თანაც, ეს არის ქვეყანა, სადაც ევგენი პრიგოჟინს ოქროს მომპოვებლური კომპანია აქვს და სადაც ანტი სამთავრობო პროტესტების დროს, „ვაგნერის“ მებრძოლები უკვე ბევრჯერ შენიშნეს.
ბელარუსის საგამოძიებო კომიტეტის ხელმძღვანელმა ივან ნოსკევიჩმა გაამხილა ის მიზეზი, რის გამოც ამ 33 რუსეთის მოქალაქეს მისმა უწყებამ თავიდანვე ეჭვის თვალით შეხედა. მისი თქმით, ბელარუსის ტერიტორიაზე ისინი 24 ივლისს ჩავიდნენ. ჰქონდათ სტამბულის რეისის (10:50 სთ- იმავე დილის) ბილეთები, მაგრამ მინსკის აეროპორტი ღამე დატოვეს და სასტუმროში შესახლდნენ. ამ სასტუმროს ნომრები მათ წინასწარ ჰქონდათ დაჯავშნილი და არსად გაფრენას არ აპირებდნენ. 25 ივლისის დილით, რუსმა მამაკაცებმა სასტუმრო დატოვეს და გადავიდნენ სანატორიუმ „ბელორუსაჩკა“-ში. უკვე ამ დროს, მათი თვალთვალი ადგილობრივმა სპეცსამსახურმა დაიწყო. 4 დღის განმავლობაში რუსი სტუმრები არ სვამდნენ, არ დადიოდნენ კაფეებსა თუ რესტორნებში, მხოლოდ სანატორიუმის ტერიტორიაზე ჯგუფ-ჯგუფად სეირნობდნენ. ამასობაში ბელარუსებმა დაადგინეს, რომ კუნთმაგარი და არა მსმელი რუსი ბიჭები კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერის“ წევრები არიან, რომლებიც მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილებში იბრძვიან. მათი ტელეფონების მოსმენამ კი ცხადყო, რომ ასეთი კიდევ რამდენიმე ჯგუფი აპირებდა ბელარუსში ჩასვლას. ამას გარდა, მათი ჯგუფის „ჩატში“, უფროსმა ჩინმა გასცა ბრძანება, რომ გაენადგურებინათ მინსკი-სტამბულის ელექტრონული ბილეთების ამობეჭდილი ვერსიები. სწორედ ამის მერე ძალოვნებმა მათი დაკავების გადაწყვეტილება მიიღეს. ბელარუსის ხელისუფლება ფიქრობს, რომ დაკავებული რუსები ქვეყანაში დესტაბილიზაციის მოსაწყობად ჩავიდნენ-რამდენიმე კვირაში ბელარუსში საპრეზიდენტო არჩევნები იმართება.
აღსანიშნავია, რომ ამ ბოევიკების უკრაინაში ექსტრადირებას უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური უკვე ითხოვს. ამ უწყების განცხადებით, შეკრებილია საკმარისი მტკიცებულებები იმისა, რომ „ვაგნერის“ ეს კონკრეტული მებრძოლები დონეცკის და ლუგანსკის ტერიტორიაზე უკრაინის ხელისუფლების წინააღმდეგ იბრძოდნენ. „ყველა ეს პირი, ისევე როგორც ნებისმიერი, ვინც უკრაინის ტერიტორიების დაპყრობაში და სხვა სამხედრო დანაშაულებებში მონაწილეობდა, უნდა წარსდგეს უკრაინული სასამართლოს წინაშე და გასამართლდეს უკრაინის კანონმდებლობით.“- ნათქვამია უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის განცხადებაში. მასალები ამ დაქირავებული მებრძოლების შესახებ, რომლებიც „მეშახტეების და ტრაქტორისტების“ საფარველ ქვეშ მოქმედებდნენ, უკვე დიდი ხანია საჯაროდ არის ხელმისაწვდომი. უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა დოკუმენტური ფილმი „СБУ против ФСБ“ გამოაქვეყნა, სადაც ასახულია რამდენიმე ათეული დანაშაულებრივი ეპიზოდი და ოპერაცია, რომელთა დაფიქსირებაც მოხერხდა, წარმოდგენილია ბოევიკების პერსონალური ინფორმაცია, ფოტოსურათები. ამ უწყების ექს ხელმძღვანელის ვასილი გრიცაკის თქმით, ჯერ კიდევ 2018 წელს „გამოქვეყნდა სია, სადაც მოცემულია 206 რუსი დაქირავებული მებრძოლის ვინაობა, რომლებიც 2016-17 წლებში დონბასში ტერორისტულ საქმიანობას ეწეოდნენ.“ იმ პერიოდშივე უწყებამ ბრიფინგი ჩაატარა და წარმოადგინა „ვაგნერის“ 64 წევრის დაღუპვის შესახებ მტკიცებულება.
ვინ არიან „ვაგნერელები“: კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერი“ რუსეთში კანონგარეშე საქმიანობს. მის შესახებ სახელმწიფო არხების ეთერში არ საუბრობენ, მაგრამ „ვაგნერელები“ იღუპებიან დონბასში, სირიაში, ლიბიაში, სუდანსა და სხვა მრავალ ქვეყანაში. |“ვაგნერი“ არაოფიციალური სამხედრო ორგანიზაციაა, რომელიც არ შედის რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში და არა აქვს იურიდიული სტატუსი. გერმანული გამომცემლობა „Bild”-ის ცნობით, ამ ორგანიზაციაში დასაქმებული ბოევიკების საერთო რაოდენობა 2500-ს აღწევს. კრემლი ამ კერძო კომპანიის არსებობას უარყოფს. რუსეთში ხომ დაქირავებული მებრძოლის არსებობა კანონით ისჯება.
„ვაგნერის“ ხელმძღვანელი დმიტრი უტკინია, რომელიც ოდესღაც „გრუ“-ს სპეციალური დანიშნულების რაზმის ხელმძღვანელი იყო. 2016 წელს, უტკინი კრემლში გამართულ სპეციალურ მიღებას ესწრებოდა, რომელიც იმ რუსი სამხედროებისთვის მოეწყო, რომლებმაც გმირობით გამოიჩინეს თავი. როგორც ჩანს, „კანონგარეშე გმირობა“ ვლადიმერ პუტინისთვის განსაკუთრებით საპატიოა. „ვაგნერის“ დაფინანსების საიდუმლო წყაროდ მედია ასახელებს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს საიდუმლო მუხლებსაც და ბიზნესმენ ევგები პრიგოჟინის ჯიბესაც. პრიგოჟინს „პუტინის მზარეული“ შეარქვეს-ის კრემლის კერტერინგის სერვისის უფროსი იყო. თუმცა, მისი ბიზნეს ინტერესები დიდი ხანია კარგი ბორშის ორგანიზებას გასცდა. წლების განმავლობაში, სწორედ პრიგოჟინთან აფილირებული კომპანიები საქმიანობენ ლათინურ ამერიკასა და აფრიკის ქვეყნებში ნავთობისა და სხვადასხვა წიაღისეულის მოპოვებაზე, სწორედ ამ ინტერესების არეალში ჩანან ხოლმე „ვაგნერელებიც“. დამოუკიდებელი რუსული მედიის მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, „ვაგნერელები“ იბრძოდნენ პალმირის პირველ და მეორე შტურმის დროს 2016-17 წლებში. ბრიტანული BBC-ის ცნობით, „ვაგნერელები“ სუდანში 2017 წლიდან შეამჩნიეს.
2018 წლის 30 ივლისს, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში სამი რუსი ჟურნალისტი კირილ რადჩენკო, ალექსანდრე რასტორგუევი და ორხან ჯემალი მოკლეს. ისინი იქ „ვაგნერის“ საქმიანობის შესახებ მტკიცებულებების მოსაპოვებლად ჩავიდნენ. მათი მკვლელობისთვის არავინ დასჯილა, საქმე არც გამოძიებულა.2020 წლის მაისში, გაეროს ლიბიის თემატიკაზე მომუშავე მონიტორინგის კომიტეტმა ანგარიში მოამზადა, რომელშიც საუბარია იმაზე, რომ ლიბიაში, გენერალ ჰალიფა ჰაფთარის მხარეზე „ვაგნერის“ 1200 დაქირავებული მებრძოლი იბრძოდა-ლიბიის ხელისუფლების წინააღმდეგ.
არსებული ინფორმაციით, პუტინის და პრიგოჟინის ეს კანონგარეშე არმია იბრძვის იქ, სადაც კრემლს სჭირდება, იქ, სადაც რუსეთის სახელმწიფო ჯარის ამოქმედება კრემლის საერთაშორისო იმიჯს დააზიანებს, იქ, სადაც ყველაზე ბინძური დავალებებია შესასრულებელი. აპირებდა თუ არა 33 დაქირავებული რუსი მკვლელი და დივერსანტი ბელარუსში დესტაბილიზაციას, თუ სადმე „მესამე ქვეყანაში“ უნდა აერიათ ვითარება, ეს ჯერ დანამდვილებით უცნობია. თუმცა, ფაქტია, ისინი მახეში გაებნენ-აბა ვინ დაიჯერებს, რომ პუტინ-პრიგოჟინის სალდათებს აია სოფიას დათვალიერება ასე ძალიან სწყუროდათ?

Наемники из «Вагнера», задержанные в Беларуси, собирались «позагорать» в Турции
Задержанные в Беларуси наемники российской «ЧВК Вагнера», связанной с олигархом Евгением Пригожиным, собирались транзитом через Минск и Стамбул добраться до одной из стран Латинской Америки, заявил в эфире «России-1» посетивший их в СИЗО российский консул Кирилл Плетнев. Ранее на допросе каждый третий называл целью Венесуэлу. «Мы, конечно, постарались приободрить россиян, но должен откровенно сказать, что наши соотечественники находятся в не самой лучшей морально-психологической форме. Они не понимают, почему им инкриминируют связь с оппозиционными лидерами Белоруссии, фамилии которых большинство из них никогда не слышали» — отметил Плетнев.
29 июля во время спецоперации в санатории под Минском были задержаны 33 бойца частной российской «ЧВК Вагнера». Российская сторона, которая официально отрицает существование частных военных компаний в России, утверждала, что задержанные были сотрудниками охранной компании. Как будто они ехали через Минск в «третью страну» и не планировали никаких провокаций в Беларуси. В СК Беларуси заявляют, что, хотя у Вагнеровцев были билеты в Стамбул, они дали во время допроса «противоречивые показания» и назвали разные места в качестве мест прибытия. Помимо Турции они упомянули Венесуэлу, Кубу и Сирию. Естественно, белорусские правоохранители посчитали насмешкой, называвшие Турцию говорили, что собираются там загорать, охранять объекты или осмотреть Собор Святой Софии. Поскольку задержанные имели при себе суданскую национальную валюту и телефонные карты, было высказано предположение, что именно эта североафриканская страна является областью их интересов. Более того, это страна, где у Евгения Пригожина есть золотодобывающая компания, и где боевиков Вагнера много раз замечали во время антиправительственных акций протеста.
Глава Следственного комитета Беларуси Иван Носкевич раскрыл причину, по которой его служба с самого начала за этими 33 российскими гражданами начала слежку. Он заявил, что они прибыли в Беларусь 24 июля. У них были билеты на рейс в Стамбул (10:50 утра того же дня), но они покинули минский аэропорт той же ночью и остановились в гостинице. Они заранее забронировали номера в этом отеле так как никуда не собирались улетать. Утром 25 июля русские покинули отель и переехали в санаторий "Белорусочка". Уже в это время их наблюдение было начато местными спецслужбами. В течение 4 дней российские гости не пили, не ходили в кафе или рестораны, только гуляли маленькими группками на территории санатория. Между тем белорусы обнаружили, что натренированные, не пьющие русские мужчины являются членами частной военной компании “Вагнер”, которая наследила уже по всему миру. Во время прослушки их телефонов, стало ясно, что несколько других таких групп планируют прибыть в Беларусь. Кроме того, старший группы в групповом чате приказал уничтожить распечатки электронных билетов на Минск-Стамбул. Именно после этого было решено их арестовать. Белорусские власти считают, что задержанные россияне прибыли в страну для дестабилизации ситуации - президентские выборы в Беларуси пройдут очень скоро.
Следует отметить, что украинская служба безопасности уже обратилась с просьбой об экстрадиции этих боевиков в Украину. По данным СБУ, было собрано достаточно доказательств того, что эти конкретные боевики “Вагнера” воевали против украинских властей в Донецке и Луганске. «Все эти лица, а также лица, причастные к оккупации украинских территорий и другим военным преступлениям, должны предстать перед украинским судом и понести наказание по украинскому законодательству», - говорится в заявлении Службы безопасности. Материалы об этих наемниках, которые действовали под видом «шахтеров и тракторов», уже давно есть в общем доступе. Служба безопасности Украины выпустила документальный фильм «СБУ против ФСБ», в котором показаны несколько десятков преступных эпизодов и операций, которые были зафиксированы, представлены личные данные боевиков, фотографии. По словам бывшего главы агентства Василия Грицака еще в 2018 году, «был опубликован список, в котором указаны личности 206 российских наемников, которые участвовали в террористической деятельности на Донбассе в 2016–2017 годах».
Кто такие Вагнеровцы: частная военная компания Вагнер действует в России вне закона. Она не упоминается на государственных каналах, но «вагнеровцы» умирают в Донбассе, Сирии, Ливии, Судане и многих других странах. “Вагнер” - неофициальная военная организация, которая не относится к Вооруженным силам России и не имеет правового статуса. По данным немецкого издательства "Bild", общее количество боевиков, работающих в этой организации, достигает 2500. Кремль отрицает существование этой частной компании. Ведь существование наемника в России карается по закону.
Во главе “Вагнера” стоит Дмитрий Уткин, который когда-то был главой одного из подразделений спецназа ГРУ. В 2016 году Уткин посетил специальный прием в Кремле для российских военных, который устроили для героев. Кажется, что «герои вне закона» более почетны для Владимира Путина. СМИ ссылаются на секретные статьи Министерства обороны России и бизнесмена Юджина Пригожина в качестве секретного источника финансирования “Вагнера”. Пригожин, которого называют «поваром Путина», был шефом кремлевской службы кертеринга. Однако его деловые интересы давно вышли за рамки организации вкусного борща. На протяжении многих лет компании, связанные с Пригожиным, работали над добычей нефти и различных полезных ископаемых в Латинской Америке и Африке, и именно в этой области интересов часто появляется след вагнеровцов. По данным независимых российских СМИ, Вагнеровцы сражались во время первой и второй атак на Пальмиру в 2016-17 гг. По данным британской Би-би-си, "Вагнеровцы" замечены в Судане с 2017 года.
30 июля 2018 года трое российских журналистов, Кирилл Радченко, Александр Расторгуев и Орхан Джемаль, были убиты в Центральноафриканской Республике. Они прибыли туда, чтобы изучить доказательства деятельности Вагнера. Никто не был наказан за их убийства, и дело до сих пор не расследовано.
Как говорят, нелегальная армия Путина и Пригожина сражается там, где это нужно Кремлю, где присуствие российской армии нанесет ущерб международному имиджу Кремля, где будут выполняться самые грязные задачи. Должны ли были 33 наемных российских убийц и диверсантов посеять хаос в Беларуси, или где-то в «третьей стране», это еще предстоит расследовать. Однако факт в том, что они оказались в ловушке - кто бы мог подумать, что солдаты Путина-Пригожина так жаждали увидеть Айю Софию?