გზა მსოფლიოს წამყვანი უმაღლესი სასწავლებლებისკენ — უნიკალური შანსი აფხაზეთის ახალგაზრდობისთვის
ოქსფორდი, კემბრიჯი, სტენფორდი, პრინსტონი, ჰარვარდი… მსოფლიოს საუკეთესო უმაღლეს სასწავლებლებს შორის მათ წამყვანი პოზიციები უკავიათ. სულ ამ სიაში 198 სასწავლებელია. მსოფლიოს საგანმანათლებლო პროცესების კვლევები ყოველწლიურად სხვადასხვა ავტორიტეტული ორგანიზაციების მიერ ტარდება. ეს საერთაშორისო რეიტინგები საინტერესოა მათთვის, ვინც ირჩევს, რომელ ქვეყანაში ისწავლოს და უცხოეთში დასაქმებას გეგმავს.
ყველაზე «მაგარ» უნივერსიტეტებში სწავლაზე წვდომა ბევრს აქვს, მაგრამ აფხაზეთის მკვიდრთათვის ეს ნაკლებ სავარაუდო მოვლენაა და არა მარტო სიძვირის გამო. ოჯახის ფინანსური მდგომარეობა ამ ფუფუნების შესაძლებლობას რომც იძლეოდეს, აფხაზური პასპორტი მსგავსი სასწავლებლებისთვის დოკუმენტს არ წარმოადგენს. ევროპის ქვეყნებში განათლების მიღება აფხაზეთის მკვიდრმა მხოლოდ რუსული პასპორტით შეიძლება, სცადოს. შესაბამისად, ხშირ შემთხვევაში ახალგაზრდობა რუსულ უმაღლეს სასწავლებლებს სჯერდება. გასული თითქმის სამი ათწლეულის განმავლობაში რუსეთის სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლებლებში 10 000-მდე აფხაზმა მიიღო განათლება: ზოგმა — სახელმწიფო პროგრამით, ზოგმა — საკუთარი სახსრებით. თუმცა მხოლოდ ერთეულებმა მოახერხეს მიღწევა მსოფლიოს საუკეთესო სასწავლებლებამდე.
დიდი ნაწილი ახალგაზრდობისა, რომელსაც მაინც სურს, მიიღოს უმაღლესი განათლება და, როგორც შედეგი, იშოვოს სამსახური, აიწყოს კარიერა და მიაღწიოს გარკვეულ სიმაღლეებს, იძულებულია, აფხაზეთში დარჩეს. მის ფარგლებს გარეთ ცხოვრება ყოველწლიურად ძვირდება, ხოლო თავად რესპუბლიკაში ცხოვრების დონე პირიქით, ეცემა. ჰოდა, ნიჭიერ ადამიანებს სამშობლოში სწავლა უწევთ, კვალიფიკაციის ამაღლებისა და მიღებული ცოდნის სათანადოდ გამოყენების სამომავლო პერსპექტივის გარეშე.
შესაძლებლობების შეზღუდულობა — მოკლედ ასე შეიძლება, აღიწეროს განათლების მიღების მხრივ არსებული ვითარება აფხაზეთში, სადაც სხვადასხვა დონის სასწავლებლების სიმრავლის მიუხედავად, მსოფლიოს თანამედროვე სტანდარტებთან მეტ-ნაკლებად მიახლოებული განათლების მიღებაც კი ყველაგნ როდია შესაძლებელი.
«პროფესიის არჩევაზე ადამიანის მთელი მომავალია დამოკიდებული. იმას, თუ სად მიიღებს იგი განათლებას, როგორი იქნება იგი და, რაც მთავარია, როგორ შეძლებს ადამიანი სამომავლოდ მის გამოყენებას — უდიდესი მნიშვნელობა აქვს», - თვლის ჩვენი რესპონდენტი, სოხუმის მკვიდრი ასლან კ. მისივე თქმით, ხანდახან მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულებიც არიან უვიცები, ამდენად, ბევრი რამ თავად სტუდენტზეცაა დამოკიდებული, თუმცა, ცხადია, ყველა ისურვებდა სწავლას ისეთ უმაღლეს სასწავლებლებში, რომლებიც დიდი სამყაროსკენ გზას ხსნიან.
«ჩვენ არჩევანის შესაძლებლობას მოკლებულები ვართ. თუ გაგიმართლა და მსხვილ რუსულ უმაღლეს სასწავლებლეში მოხვდი – უკვე იღბლიანი ხარ და ეს შანსი მაქსიმალურად უნდა გამოიყენო — მეტზე ოცნებაც არ ღირს», - დარწმუნებულია ასლანი.
მოსკოვის ერთ-ერთი წამყვანი უმაღლესი სასწავლებლის მე-4 კურსის სტუდენტი ადგურ მ. აღნიშნავს, რომ «განათლების მიღება არა პრინციპით «რაც არის, ის აირჩიე», არამედ პრინციპით «აირჩიე, რაც გსურს» - ეს თითოეული ადამიანის უფლებაა, განურჩევლად იმისა, აფხაზეთიდანაა იგი თუ სხვა ქვეყნიდან, მაგრამ აფხაზური ახალგაზრდობა ამ უფლებას მოკლებულია». «იმ იღბლიანებს, რომლებმაც არსებული სისტემის გვერდის ავლით მსოფლიოს საუკეთესო უნივერსიტეტებში მოხვედრა შეძლეს, წარმატებებს ვუსურვებ. ნუ დაბრუნდებით! ვერც შინ, ვერც რუსეთში შეძლებთ მიღებული ცოდნის გამოყენებას, საკუთარი ნიჭის რეალიზებას», - ამბობს ახალგაზრდა.
კითხვაზე, «და როგორ უნდა აუარო გვერდი სისტემას?», ხმამაღალი სიცილით აცხადებს, რომ «ამ საიდუმლოს ვერ გაამხელს, რადგან მერე შესაძლოა, მისი თანატოლებისთვის ეს ერთადერთი გზაც დაიბლოკოს».
როგორც ირკვევა, დიდ სამყაროში - უცხოეთში გასვლის მცდელობები ყველასთვის წარმატებული როდია. ხშირ შემთხვევაში იმისთვის, რომ ევროპული განათლება უფასოდ მიიღო, აფხაზეთის მაცხოვრებლებს საქართველოში გასვლა უწევთ. ზოგიერთი საქართველოშივე აბარებს, ერთეულები კი გზას აგრძელებენ. ამ საქმეში დახმარებას ისინი საერთაშორისო ორგანიზაციებისგან იღებენ, რომლებიც, აფხაზეთის მკვიდრთათვის მსოფლიოს უმაღლეს სასწავლებლებში განათლების მიღების შესაძლებლობას, ასე ვთქვათ, პოლიტიკის მიღმა იძლევიან.
ალიან ა. უცხოეთში სწავლაზე ბავშვობიდან ოცნებობდა, მაგრამ ეს ჩვეულებრივი გოგოსთვის აფხაზური სოფლიდან განუხორციელებელ ოცნებად მიაჩნდა. როდესაც საერთაშორისო გაცვლითი პროგრამისა და იმ სტუდენტების შესახებ შეიტყო, რომლებმაც მასში უკვე მიიღეს მონაწილეობა, გულში იმედი კვლავ ჩაესახა. «არასოდეს უნდა შეგეშინდეს, რაიმე შეცვალო შენს ცხოვრებაში. ახალგაზრდობა მხოლოდ ერთხელ გეძლევა და როდის, თუ არა ახლა უნდა მოცადონ აფხაზმა ახალგაზრდებმა ეს შესაძლებლობა?!», - ამბობს გოგო. ამჟამად იგი აშშ-ის ერთ-ერთ პრესტიჟულ უმაღლეს სასწავლებელს ამთავრებს, რომელშიც საქართველოში მოქმედი ერთ-ერთი საერთაშორისო ორგანიზაციის დახმარებით მოხვდა. «არ ვნანობ, რომ სასწავლებად რუსეთში არ წავედი. მე ვიპოვე ახალი მეგობრები, გავაცნობიერე მნიშვნელოვანი სხვაობა აშშ-სა და რუსეთს შორის და ზუსტად ვიცი, რომ ჩემი მომავალი უზრუნველყოფილია», - ამბობს ალინა.
ცხადია, აფხაზეთის მოქალაქის პასპორტით პრესტიჟულ უცხოურ უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარება შეუძლებელია. ეს შეიძლება, მხოლოდ რუსული პასპორტით სცადო (და ისიც ყოველთვის როდი ჭრის). სწორედ ამგვარი სიტუაციებისთვის შეიქმნა პროგრამა, რომელიც აფხაზეთის ნებისმიერ მაცხოვრებელს, განურჩევლად ასაკისა, სასურველი განთლების მიღების შესაძლებლობას აძლევს. და რა სპეკულაციებიც არ უნდა ვრცელდებოდეს ამ თემის ირგვლივ, საქართველოს მოქალაქეობის მიღების აუცილებლობა აქ არ დგას: განათლების მიღების ეს შესაძლებლობა საქართველოს მოქალაქის პასპორტის ფლობას არ საჭიროებს. კერძოდ, სამშვიდობო ინიციატივის «ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ» ფარგლებში შექმნილია სრულიად ნეიტრალური ინსტრუმენტი – რესგისტრაცია პირადი ნომრით: ქართულ უმაღლეს სასწავლებლებში ჩაბარება და სრული დაფინანსების მიღება შესაძლებელია ინდივიდუალური ნომრის საფუძველზე, რომელიც აფხაზური საბუთების მქონე პირებზეც გაიცემა.
გარდა ამისა, ქართული კანონმდებლობა ითვალისწინებს აფხაზეთში მიღებული საშუალო და უმაღლესი განათლების აღიარების სრულიად ნეიტრალურ პროცედურას: აღიარების დოკუმენტის მიღება საქართველოს მოქალაქეობის მიღების, ასევე მოწმეების წარდგენის გარეშე, ენგურის გადაუკვეთავადაც კია შესაძლებელი – ონლაინ-განაცხადის წარდგენის გზით, მათ შორის - აფხაზურ ენაზეც, როგორც პირადად, ისე პროცესში საერთაშორისო ორგანიზაციების მონაწილეობის მეშვეობით. აღიარების ამგვარი დოკუმენტი როგორც სწავლის გაგრძელების, ისე დასაქმების შესაძლებლობას იძლევა.
ამასთან, ქართული ენის არმცოდნე აფხაზი ახალგაზრდებისთვის შექმნილია განსხვავებული, 1+4 პროგრამა, რომელიც იძლევა შესაძლებლობას, საქართველოს უნივერსიტეტებში მხოლოდ აფხაზური ენისა და ლიტერატურის გამოცდის ჩაბარების საფუძველზე მოხვდე. აფხაზეთის რეგიონიდან საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში მოხვედრილი სტუდენტი უზრუნველყოფილია საცხოვრებლით და განათლებას სრულიად უფასოდ იღებს. ამასთან, მას შესაძლებლობა აქვს, ისწავლოს როგორც ქართულ-, ისე რუსულ- ან ინგლისურენოვან ფაკულტეტზე, ხოლო სწავლის პროცესში ან მისი დასრულების შემდგომ განათლების მიღება საერთაშორისო სტიპენდიითა და პროგრამით განაგრძოს.
ქართული უმაღლესი სასწავლებლები ასობით საერთაშორისო უნივერსიტეტში მოხვედრის შესაძლებლობას ქმნიან. ამასთანავე, ისინი საშუალებას აძლევენ სტუდენტებს, მიიღონ სტიპენდია და უფასოდ ისარგებლონ ბაკალავრიატის, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებით. ამიტომაც უამრავი უცხოელი სტუდენტი ამჯობინებს, განათლება სწორედ საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში მიიღოს, რომლებსაც ორმხრივი ურთიერთობები აქვთ ევროპის, აშშ-ის და აზიის წამყვან უნივერსიტეტებთან.
სხვადასხვა საერთაშორისო პროექტში მონაწილეობისას აფხაზ ბავშვებს შესაძლებლობა ეძლევათ, უცხოეთში მიიღონ განათლება და უკან — აფხაზეთში მაღალი დონის სპეციალისტებად დაბრუნდნენ არა მარტო მთელს მსოფლიოში აღიარებული დიპლომებით, არამედ მუშაობის ფასდაუდებელი გამოცდილებით.
ყველა ჩვენი ინტერვიუერი ერთხმად მოუწოდებს თანატოლებს, გამოიყენონ ნებისმიერი შანსი განათლების უცხოეთში მისაღებად. «თუ არ გსურთ, წლების შემდეგ ინანოთ ხელიდან გაშვებული შსაძლებლობების გამო, იმოქმედეთ! სანამ ფიქრობთ, რა მოიმოქმედოთ, ამ უნიკალურ შანსს ვიღაც სხვა გამოიყენებს», - ამბობენ ახალგაზრდები.
სწავლის, აქ და ახლა არსებობის, ცხოვრებისეული გეგმების სახვისა და მათი განხორციელების შესაძლებლობა – ეს პლანეტაზე მყოფი ყველა ადამიანის უფლებაა. იგი არ უნდა იზღუდებოდეს არც პოლიტიკით, არც ტერიტორიებით, არც ცალკეულ პოლიტიკოსთა თუ სხვა პირთა შეხედულებებით. ესაა, არსობრივად, ახალგაზრდა თაობის არჩევანი და თუ მას ხელს არ შევუშლით, შედეგებმა უკვე უახლოეს მომავალში შეიძლება, შეცვალოს აფხაზეთის რეალობა.

Путь к ведущим мировым ВУЗам - уникальный шанс для молодежи Абхазии
Оксфорд, Кембридж, Стенфорд, Принстон, Гарвард. В рейтинге лучших университетов мира эти ВУЗы занимают лидирующие места. Всего в этом списке числится 198 учебных заведений. Исследования в области мировых образовательных процессов проводятся ежегодно самыми разными авторитетными организациями. Эти международные рейтинги иностранных вузов полезны тем, кто выбирает, в какой стране учиться и планирует получить работу за рубежом.
Доступ к обучению в самых «крутых» университетах имеет каждый желающий, вот только для жителей Абхазии это маловероятное событие и не только по причине дорогостоимости. Даже если финансовое положение семьи позволит такую роскошь, абхазский паспорт для таких ВУЗов - не документ. Лишь как гражданин России житель Абхазии может попытаться получить образование в странах Европы и потому чаще всего предпочтение отдается российским университетам. За прошедшие почти три десятилетия в самых различных ВУЗах России получили образование около 10 тысяч человек. Кто-то попал на обучение по государственной программе, кто-то - за свои собственные средства. Но из общего количества лишь единицы смогли добраться до лучших мировых учебных заведений.
Большая часть из тех, кто все же желает получить высшее образование и, как следствие, найти работу, строить карьеру и достигать высот, вынуждена оставаться в Абхазии. Жизнь за ее пределами с каждым разом дорожает, а уровень жизни в республике наоборот, только понижается. Вот и приходится талантливым людям учиться на Родине, лишая себя возможности пройти квалифицированную практику и применить свои знания.
Ограниченность в возможностях - так коротко можно назвать ситуацию с получением образования в Абхазии, где, несмотря на наличие многочисленных учебных заведений самого разного толка, полноценное просвещение, приближенное хоть к каким-то мировым стандартам, можно получить не везде.
«От выбора профессии зависит вся твоя последующая жизнь. И то, где ты будешь получать образование, каким оно будет и главное – как ты его применишь, имеет огромное значение», - считает наш собеседник, житель Сухума Аслан К. По его словам, иногда и из МГУ возвращаются невежды, так что не всегда ВУЗ что называется, имеет значение. Но все-таки, признается Аслан, хочется учиться в университетах, которые открывают дорогу в большой мир.
«Мы лишены возможности выбирать. Если удача все-таки тебе улыбнулась и ты попал в крупный российский ВУЗ – ты уже счастливчик. Надо выпавший шанс использовать по максимуму. О большем мечтать и не стоит», - уверен Аслан.
Четверокурсник одного из ведущих ВУЗов Москвы Адгур М. считает, что «получение образования не из принципа «выбирай что есть», а из принципа «что желаешь» - неотъемлемое право каждого человека, неважно - из Абхазии он, или из какой другой страны, но абхазская молодежь этого права лишена». «Тем везунчикам, которые в обход сложившейся системе смогли поступить в лучшие университеты мира, я желаю удачи. Не возвращайтесь обратно! Ни дома, ни в России вы не сможете применить свои знания, раскрыть свой талант», - говорит юноша.
На вопрос, а как это - «обойти систему», он, громко рассмеявшись, признается, что «раскрывать секреты не станет, так как потом и этот единственно оставшийся путь для его сверстников будет заблокирован».
Как выяснилось, попытка уехать за границу, в большой мир удается не всем желающим. Чаще всего для того, чтобы получить бесплатное европейское образование, жители Абхазии вынуждены ехать в Грузию. Некоторые поступают там, а единицы все же едут дальше. Помощь и содействие в этом вопросе они получают от международных организаций, которые, скажем так, вне политики дают возможность жителям республики выучиться в самых разных ВУЗах мира.
Алина А. мечтала об учебе за границей с самого детства, но считала это чем-то абсолютно недостижимым для простой девчонки из абхазского села. Когда Алина узнала о существовании международной обменной программы, студентах, которые уже приняли в ней участие, в душе вновь зажглась искра надежды. «Никогда нельзя бояться что-то менять в своей жизни. Молодость дана лишь однажды и когда, если не сейчас молодые люди из Абхазии могут попробовать эту уникальную возможность?!», - рассуждает девушка. Сейчас она завершает свою учебу в престижном ВУЗе США, в который попала благодаря гранту международной организации, работающей в Грузии. «Я не жалею, что не поехала учиться в Россию. Я нашла новых друзей, поняла значительную разницу между Штатами и Россией, и точно знаю, что моё будущее обеспечено», - говорит Алина.
Понятно, что с паспортом гражданина Абхазии стать студентом престижного иностранного учебного заведения никакой возможности нет. Только с российским паспортом (да и то не всегда) можно попытать счастья. Как раз для таких ситуаций и была придумана программа, позволяющая любому жителю Абхазии, без ограничений в возрасте, получить желаемое образование. И какие бы спекуляции вокруг этой темы не ходили, вопроса о принятии грузинского гражданства там нет: эта возможность получения образования не предполагает наличие паспорта гражданина Грузии. В виде мирной инициативы „Шаг к лучшему будущему“ создан совершенно нейтральный инструмент – регистрация по личному номеру, предполагающая поступление в грузинские ВУЗы и получение полного финансирования по индивидуальному номеру, выдаваемому на основе абхазских документов. Кроме того, грузинское законодательтсво предполагает совершенно нейтральную процедуру признания полученного в Абхазии среднего и высшего образований: получить документ о признании образования можно без вступления в гражданство Грузии, без предоставления свидетелей и даже не пересекая Ингур – путем подачи онлайн-заявления, в том числе – и на абхазском языке, как лично, так и с привлечением международных организаций. Подобный документ предоставляет право как на учебу, так и на трудоустройство.
ВУЗы Грузии дают возможность, попасть в сотни международных высших учебных заведений по всему миру. Кроме того, они обеспечивают студентов стипендией и возможностью пользоваться бесплатными программами бакалавриата, магистратуры, а также докторской программой. Именно поэтому многие иностранные студенты предпочитают обучаться именно в ВУЗах Грузии, имеющих двусторонние взаимоотношения с ведущими высшими учебными заведениями Европы, США и Азии.
При этом для абхазской молодежи, не владеющей грузинским языком, создана отдельная программа 1+4, позволяющая поступить в грузинские Вузы на основании сдачи экзамена по абхазскому языку и литературе. Студент, поступивший в грузинский ВУЗ, обеспечивается жильем и совершенно бесплатным обучением. При этом ему предоставляется возможность обучаться как на грузинском, так и на русском или английском факультетах, а в процессе обучения либо после его завершения продолжить получение образования по международным программам и с международной стипендией.
Участвуя в различных международных проектах, абхазские дети могут получить образование за границей, и обратно в Абхазию вернутся работать специалисты высокого уровня не только с дипломом, признаваемым во всем мире, но и с бесценным опытом работы.
Все наши интервьюеры в один голос призывают своих сверстников, использовать любой шанс для получения образования за границей. «И чтобы по прошествии лет вы не жалели об упущенных возможностях, действуйте! Пока вы решаете, что делать, этот уникальный шанс использует кто-то другой», - говорят они.
Возможность учиться, жить здесь и сейчас, строить планы и осуществлять их – абсолютное право каждого человека на планете. И оно не должно ограничиваться ни политикой, ни территориями, ни частным мнением отдельно взятых людей. Это, по сути, выбор молодого поколения и если им не препятствовать, результаты уже в скором будущем могут кардинально изменить абхазскую действительность.