24 ივნისის აღლუმი მოსკოვში – ანუ პუტინი პუტინის შემდეგ
ბოლო 24 საათში რუსეთში კორონავირუსი კიდევ 7 600 ადამიანს გამოუვლინდა. გარდაცვლილთა საერთო რაოდენობამ (ოფიციალური სტატისტიკით) 8 ათასს გადააჭარბა. ფედერაციაში ეპიდემიოლოგიური სიტუაცია იმდენად მძიმეა, რომ დაავადებულთა რიცხვს მანიპულაციების შედეგადაც კი ვეღარ მალავენ. დამოუკიდებელმა ანალიტიკოსებმა ინტერნეტში გრაფიკების გამოქვეყნება დაიწყეს, რაც რეგიონებში არსებულ რეალურ მდგომარეობას ასახავს. ეპიდემია დაღმავალ ფაზაში მხოლოდ შვიდ რეგიონშია, მოსკოვის ოლქი პიკს ამ დღეებში გადასცდა, სანქტ პეტერბურგი კი ეპიდემიის პიკზე სწორედ ახლაა. ასეთი ვითარების მიუხედავად, ვლადიმერ პუტინის მიერ დანიშნული, სამამულო ომის დასრულების აღსანიშნავი აღლუმი მაინც 24 ივნისს გაიმართება. სხვადასხვა ქალაქში დაგეგმილ ღონისძიებებში 177 ათასზე მეტი ადამიანი იღებს მონაწილეობას. კრემლმა კორონავირუსთან ნამდვილი „კამათი“ იმის თაობაზე გამართა, თუ ვინ არის რუსეთში მთავარი, ვინ იღებს გადაწყვეტილებებს და ვინ ვის ემორჩილება. კრემლმა პანდემია და მოქალაქეების დაავადების რისკი უმნიშვნელო წინაღობად გამოაცხადა და სასწორის მეორე პინაზე ადამიანების სიცოცხლე დადო.
აღსანიშნავია, რომ, „ნოვაია გაზეტა“-ს მიერ ჩატარებული კვლევით, მანიპულაციების დახმარებით, რუსეთის რეგიონებში კორონავირუსით დაღუპულ ადამიანთა ოფიციალური რაოდენობა 2-20-ჯერ შეამცირეს. კვლევაში საუბარია ჩრდილოეთ კავკასიაზეც, სადაც ბოლო თვეებია, ძალიან საგანგაშო სიტუაციაა, თუმცა, ოფიციალური წყაროების მიხედვით, იქ ადამიანები, ფაქტობრივად, არ კვდებიან.
24 ივნისს მოსკოვში, წითელ მოედანზე გამართულ “გამარჯვების აღლუმში” მონაწილეობას 15 ათასამდე სამხედრო მოსამსახურე და 200-ზე მეტი საბრძოლო ტექნიკის ერთეული მიიღებს. წარმოდგენილი იქნება საჰაერო კომპონენტიც. მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავის აღნიშვნა რუსეთის ფედერაციის 28 ქალაქშიც გაიმართება. თუმცა, იმ ათმა მსხვილმა ქალაქმა, სადაც ეპიდემია მძვინვარებს, უარი თქვა აღლუმის აღნიშვნაზე. ბოლო ინფორმაციით, პანდემიის გამო, წითელ მოედანზე გამართულ მასშტაბურ აღლუმს აღარ დაესწრებიან აზერბაიჯანის, სომხეთის, თურქმენეთის ლიდერები. თურქმენეთის პრეზიდენტმა ოფიციალურად განაცხადა, რომ თვის ბოლოს დაბადების დღე აქვს და მისი აღნიშვნა საკუთარ ოჯახში უნდა, მოსკოვში ჩასვლის გამო კარანტინში ყოფნა მოუწევდა, ამიტომაც, დიდი ბოდიშის მოხდით, აღლუმს აღარ დაესწრება. რამდენიმე დღის ყაზახეთის პირველ პრეზიდენტ ნურსულთან ნაზარბაევს კორონავირუსი დაუდასტურდა. გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ეს დიაგნოზი უბრალოდ აღლუმზე არდასწრების ფორმალური მიზეზია. ბუნებრივია, 24 ივნისს კრემლის ტრიბუნებზე არ დასხდებიან არც ევროპელი ლიდერები. თუმცა, კრემლის ოფიციოზის გვერდით იქნებიან საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო მმართველები – ბჟანია და ბიბილოვი.
მასშტაბური აღლუმისთვის მზადება ჯერ კიდევ 8 ივნისს დაიწყო. რუსეთში უკვე მაშინ იცოდა ყველამ, რომ რაც უნდა მომხდარიყო, სამთავრობო ღონისძიებები არ გადაიდებოდა. პანდემიის პიკზე მყოფ ქვეყანაში მასობრივი რეპეტიციები, კურსანტების შეკრებები და მძლავრი პიარკამპანია დაჩქარებულად მიმდინარეობდა. იმ ვეტერანებს, რომლებიც ტრიბუნებზე ვლადიმერ პუტინის სიახლოვეს დასხდებიან, ორკვირიან კარანტინში ყოფნა მოუწიათ.
წითელ მოედანზე პირველი რეპეტიციები 17-18 ივნისს ჩატარდა – 900 მუსიკოსისგან შემდგარი ორკესტრი წინ მიუძღვოდა 14 ათას სამხედროს, რომელთა შემდეგად მექანიზირებულმა კოლონამ ჩაიარა. უკვე გაიმართა გენერალური რეპეტიციაც. მანამდე კი აღლუმის მონაწილეები მთელ კვირას გადიოდნენ წვრთნებს ალაბინოს პოლიგონზე, რომელიც ზუსტად იმეორებს წითელი მოედნის ტოპონიმიკას. სამხედროებს კორონავირუსზე ტესტირება ჩაუტარეს და განაცხადეს, რომ პირად შემადგენლობაში დაინფიცირებული არცერთი ადამიანი არის. ბუნებრივია, რეპეტიციებისა და აღლუმის დროსაც სოციალური დისტანცია დაცული არ იყო, რადგან აღლუმის დროს სამხედროები მხარდამხარ დადიან. არადა, აღლუმის მომზადების თაობაზე პუტინის ბრძანებაში ნებისმიერი რისკის მოხსნის აუცილებლობაზე იყო საუბარი. თუმცა, ეს აუცილებლობა მხოლოდ ქაღალდზე დაწერილ ბრძანებად დარჩა.
მედიცინის დოქტორი, ალექსეი ერლიხი ამბობს, რომ აღლუმი და რეპეტიციები დაავადებაზე მნიშვნელოვნად იმოქმედებს. „შეიძლება, ბევრი ვისაუბროთ იმაზე, იყო თუ არა ეს გადაწყვეტილება პოლიტიკური. არცთუ ისე სწორია განმარტებების გარეშე სამედიცინო კუთხით შეზღუდვების მოხსნა. ეპიდემიოლოგიური დახასიათებების გარეშე შეზღუდვების მოხსნა, რეპეტიციები და ხალხის შეკრებები, 24 ივნისის არასამუშაო დღედ გამოცხადება – ყველაფერი ეს შეიძლება, გახდეს იმის მიზეზი, რომ, მინიმუმ, არ მოხდება ავადობის შემცირება.“
და რატომ იყო ასეთი მნიშვნელოვანი კრემლისთვის ამ აღლუმის გამართვა? დამოუკიდებელი რუსი ექსპერტები და სამოქალაქო სექტორი ფიქრობენ, რომ კიდევ ერთხელ, უდიდესი გამარჯვების გახსენება, საბრძოლო ძალების აფიშირება და ძლევამოსილების შეგრძნების გაღვივება კრემლს იმისთვის სჭირდება, რომ სწორედ ამ აღლუმის მომდევნო დღეებში იგეგმება რუსეთის ფედერაციის კონსტიტუციის ცვლილებების დამტკიცება. ამის მისაღწევად კი 25 ივნისიდან 1-ელ ივლისამდე სახალხო რეფერენდუმი გაიმართება, რა დროსაც რუსეთის მოქალაქეებმა პუტინის პრეზიდენტობის ვადების განულებას უნდა დაუჭირონ მხარი.
შესაბამისად, 24 ივნისის აღლუმი გახდება სანიმუშო არგუმენტი იმის საჩვენებლად, რომ პუტინის ძალაუფლება ყველაფერზე მაღლა დგას, ადამიანების სიცოცხლე კი სინამდვილეში არაფერს ნიშნავს. თანაც, პუტინის „თხოვნით“ თვითიზოლაციაში ყოფნის შემდეგ, რუსები არა კომპენსაციებს, არამედ სამხედრო აღლუმს მიიღებენ. ასევე, 26 ივლისს დამატებით, „უკვდავი პოლკის“ სახალხო ღონისძიებებიცაა დაგეგმილი… როგორც რუსულ ინტერნეტსივრცეში ხუმრობენ, ბელადი „უკვდავი პოლკის“ შეკრების მაგივრად „კოვიდის პოლკს“ ქმნის. ხოლო მას მერე, რაც საკონსტიტუციო ცვლილებები ძალაში შევა, რუსეთში ვლადიმერ პუტინის შემდეგ ისევ ვლადიმერ პუტინი გამეფდება.

Парад 24 июня в Москве – то есть Путин после Путина
За последние 24 часа еще 7600 человек были диагностированы с коронавирусом в России. Общее количество погибших (согласно официальной статистике) превысило 8 тысяч. Эпидемиологическая ситуация в федерации настолько ужасна, что число заразившихся уже не могут изменить даже с помощью манипуляций. Независимые аналитики начали публиковать в Интернете графики, отражающие реальную ситуацию в регионах. Эпидемия идёт на уклон только в семи регионах, причем Московский окрук только перевалил через пик, а Санкт-Петербург как раз на пике. Несмотря на такую ситуацию, парад, посвященный окончанию гражданской войны, назначенный Владимиром Путиным, состоится 24 июня. В мероприятиях, запланированных в разных городах, принимают участие более 177 тысяч человек. У Кремля был настоящий «спор» с коронавирусом о том, кто главный в России, кто принимает решения и кто кому подчиняется. Кремль объявил пандемию и риск заболевания для граждан незначительным препятствием и поставил их жизни на чашу весов.
Согласно исследованию, проведенному «Новой газетой», официальное число людей, погибших из-за коронавируса в российских регионах, с помощью манипуляций сократили в 2-20 раз. В исследовании также упоминается Северный Кавказ, где ситуация в последние месяцы была очень тревожной, но, согласно официальным источникам, люди там на самом деле не умирают.
До 15 000 военнослужащих и более 200 единиц боевой техники примут участие в параде победы на Красной площади в Москве 24 июня. Также будет представлен воздушный компонент. Празднование 75-летия Победы во Второй мировой войне состоится в 28 городах Российской Федерации. Тем не менее, десять крупных городов, где бушует эпидемия, отказались праздновать эту дату. По последним данным, руководители Азербайджана, Армении и Туркменистана не будут присутствовать на масштабном параде на Красной площади из-за пандемии. Президент Туркменистана официально объявил, что у него день рождения в конце месяца, он хочет отпраздновать этот день в своей семье, а из-за прибытия в Москву ему пришлось бы быть в карантине, поэтому с большими извинениями он отказался присутствовать на параде. Несколько дней назад у первого президента Казахстана Нурсултана Назарбаева был подтвержден коронавирус. Сообщалось, что этот диагноз является просто формальной причиной не участвовать в параде. Естественно, что ни один из европейских лидеров не будет на кремлевских трибунах 24 июня. Однако места рядом с кремлевскими чиновниками займут де-факто правители оккупированных регионов Грузии - Бжания и Бибилов.
Подготовка к масштабному параду началась еще 8 июня. Все в России уже знали, что, что бы ни случилось, парад не отменят. В стране в разгар пандемии устраивались массовые репетиции, сборы курсантов и работала мощная пиар-кампания. Ветеранам, которые будут находится рядом с Владимиром Путиным на трибунах, пришлось побывать в карантине в течение двух недель.
Первые репетиции на Красной площади состоялись 17-18 июня - оркестр из 900 музыкантов предшествовал прочоду 14000 солдат, после чего следовал механизированный конвой. Уже состоялась и генеральная репетиция. До этого участники парада всю неделю тренировались на полигоне в Алабино, который в точности повторяет топонимику Красной площади. Военные были проверены на коронавирус и как заявляют, никто из них не был инфицирован. Естественно, даже во время репетиций и парада социальная дистанция не была защищена, потому что во время парада солдаты идут плечо к плечу. В приказе Путина по подготовке к параду говорилось о необходимости устранения любого риска. Однако эта необходимость осталась только в виде приказа, написанного на бумаге.
Доктор медицины Алексей Эрлих говорит, что парад и репетиции окажут значительное влияние на болезнь. “Можно долго рассуждать, было это решение политическим или медицинским, на мой взгляд, оно больше политическое. То, как сняли ограничения — лавинообразно, почти без объяснений, как людям нужно себя вести, как себя ограничивать, — это не совсем правильно с медицинской точки зрения. Снятие ограничительных мер без учета эпидемиологических характеристик, репетиции и толпы людей, объявление 24 июня нерабочим днем — все это может быть фактором, который как минимум не даст быстро снизить заболеваемость.”
И почему для Кремля было так важно провести этот парад? Независимые российские эксперты и гражданский сектор считают, что в очередной раз Кремлю необходимо напомнить о величайшей победе, мобилизовать свои боевые силы и пробудить чувство всесилия в дни после парада для того, что бы в ближайшие дни утвердить поправки в Конституцию РФ. Для этого с 25 июня по 1 июля будет проведен референдум, в ходе которого граждане России должны будут поддержать обнуление срока президентства Путина.
Следовательно, парад 24 июня станет образцовым аргументом, показывающим, что власть Путина превыше всего и что человеческая жизнь для него действительно ничего не значит. Более того, после «просьбы» Путина о самоизоляции россияне получат не компенсацию, а военный парад. Также на 26 июля запланированы публичные мероприятия «Бессмертного полка» ... В российском интернет-пространстве уже шутят, что Путин создает «Ковидный полк» вместо «Бессмертного полка». И как только конституционные поправки вступят в силу, после Владимира Путина в России снова будет править Владимир Путин.